Cildin Sebum Dengesi Nedir?

Cildin Sebum Dengesi Nedir?

Cildin Sebum Dengesi Nedir?

Çevremizde sıklıkla duyduğumuz sebum, cildimizin yağ üreten doğal dokusudur. Sadece yağ içermemekle beraber cilt bariyerinin korunması, antimikrobiyal etki ve hassasiyete karşı direnci de destekler. Yeterli miktarda üretimi cilt için gerekli ve önemliyken fazla ya da az üretiminde değişen cilt şikâyetlerine sebep olabilir.

Sebum dengesi birçok farklı faktörden etkilenmektedir. Çevresel ve vücut içinden gelen bu etkenlere beraber bakalım.

• Beslenme (Yağlı, rafine ve çok yoğun baharatlı gıdalar sebum üretimini arttırabilir)
• Hormonal değişimler (Ergenlik, hormon desteği almak, hamilelik, laktasyon dönemi, menopoz, andropoz, hormon hastalıkları vb.)
• Çevresel faktörler (Hava kirliliği, güneş ve kapalı mekânlardaki havanın kirliliği)
• Yanlış kozmetik ürünü seçimi (Cildinize faydadan çok zarar veren ürünler zamanla cilt dengenizi bozabilir.)


Yağlı Ciltler İçin Ne Kullanılmalı?

Sebum dengesi bozulmuş ciltler kuruluk ya da yağlı görünümden muzdarip olabilir. Sıklıkla yağlanma ve yağlı cilde bağlı problemlerin görülmesi sebebiyle sebum dengesindeki bozulma çoğunlukla yağlı cilt ile ilişkilendirilir. Yağlı ciltler için tercih edebilecek ürünlere gelin beraber daha yakından bakalım.


-Her cildin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Matlaştırıcı ve gözenek sıkılaştırıcı etkileri ile öne çıkan ürünlerle nemlendirme sağlayabilirsiniz.
-Parlama karşıtı güneş koruyucu ürünlerle yağlı cildinizin UV ışınlardan korunmasını sağlayabilirsiniz. Parlama sorununuzu da çözen bu seçenekler etkili bir korumayı da destekler.
-Yağa bağlı gelişen siyah nokta, gözeneklerin belirginleşmesi, sivilce, akne gibi sorunlarınızı ortadan kaldırmak ve yatıştırmak için temizleyici seçimi önemlidir. Salisilik asit, glikolik asit, malik asit gibi doğal asitlerin olduğu temizleyiciler fazla sebumun arındırılması için önemlidir.

Cildinizin ihtiyaçlarına uygun ürünler tercih ederek cilt problemlerinizin yatıştırılmasına destek olabilirsiniz. Yağlı ciltler hormon, beslenme ve çevresel faktörlerden oldukça sık etkilenmiş ciltlerdir. Kozmetik ürünler tercih etmeden önce uzman dermatolog ziyaretinizi yapıp genel muayenenizi tamamlamayı unutmayın. Böylelikle olabilecek herhangi bir sağlık sorununuzu ekarte edip güzellik ve bakım üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Cildiniz için dengeli, besleyici ve onarıcı ürünler kullanmak, bakım yapmak doğal güzelliğinizi destekleyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

DİĞER BLOG YAZILARI