Cilt Bakım Rutini

Cilt Bakım Rutini

Cilt bakım ürünlerinizi ne zaman ve hangi sırayla uyguladığınız gerçekten önemli mi?


- Evet önemli, işte neden:
 
Cilt bakım ürünlerinizi doğru sırayla uygulamak cildinizin her ürünün tüm avantajlarından faydalanmasını sağlar.
 
Uygulamanın sırası son derece önemlidir. Çünkü cildin asıl işi bir şeyleri dışarıda tutmaktır, ancak kullandığımız cilt bakım ürünlerinin birçoğunda içeri girmesini istediğimiz içerikler var. 
 
Mükemmel formüle edilmiş ve mükemmel uygulanmış ürünlerde bile bu temel bileşenlerin yalnızca çok küçük bir kısmı cilde nüfuz edebilir. Ürünleri doğru sırayla uygulamazsanız, cilt bakım rejiminizden en iyi sonuçları göremezsiniz.
 
Peki hangi ürün neyin üstüne çıkıyor? Uygulaması en kolay kural, ürünlerinizi en ince kıvamdan en kalın olana veya sıvıdan yağa uygulamaktır. “Genel olarak, inceden kalına olarak düşünün, ancak aynı zamanda ilk olarak ürünlerin cilde nüfuz etmesi, en önemli bileşenleri (serumlardaki antioksidanlar gibi) önce kullanmak ve üzerine oturması gereken ürünlerle (nemlendiricilerdeki yumuşatıcılar ve nemlendiriciler gibi) bitirmek gerektiğini de unutmamak gerekir.
 

Gündüz Cilt Bakım Rutini


 
Sabah rutini güneşten, kirlilikten ve elementlerden korunma ile ilgili, bu yüzden peeling ve retinol gibi onarıcı bakım ürünlerini geceye bırakın.
 
1. ADIM: TEMİZLEYİCİ
 
Sabahları yüzünüzü ılık suyla ve cildiniz için tasarlanmış yumuşak bir yüz temizleyiciyle yıkayın.
 
2. ADIM: TONİK
 
Çoğu insan tonik adımını atlamayı tercih eder, çünkü kısmen çoğu toniğin sert olduğu ve cildi tahriş ettiği konusunda uzun zamandır var olan yanlış bir varsayım vardır. Neyse ki, artık durum böyle değil. Gözenekleri fiziksel olarak “küçültmüyor” olsa da, yeni tonik cinsleri, antioksidanlar, B vitamini türevleri ve hatta sıkılaştırma içerikleri için bir dağıtım sistemi gibi davranabiliyorlar. Ek olarak, her tonik türü farklı bir cilt sorununa yöneliktir, bu nedenle cilt sorunlarınız için doğru ürünü kullanmak önemlidir.
 
ADIM 3: ANTİOKSİDAN SERUM
 
Serumlar, özel kaygıları gideren süper konsantre, besleyici yoğunluklu tedavilerdir, bu nedenle onları cilde mümkün olduğunca yakın tutmak daha iyidir. Bugün piyasada çeşitli serumlar bulunmaktadır, ancak gündüz rutininizde, cildinizin enflamatuar tepkisini önlemekten tutun da UV ışınlarından ve çevresel kirletici maddelerden gelen hasarı nötralize etmeye kadar çeşitli yararlar sağlayan antioksidan serumlar kullanmalısınız.
 
ADIM 4: GÖZ KREMİ
 
20'li yaşlarınızdan başlayarak her gün göz kremi sürmek özellikle göz kapağı derisinin sağlığını ve kalınlığını korumakla ilgili çok önemlidir. Bu alandaki cilt kalitesinin erken dönemde iyileştirilmesi, göz kapağı cildinin daha sonra gevşekliğini ve pürüzsüz görünümünü kolayca kaybetmemesini sağlar.
 
En iyi sonuçlar için tutarlılık çok önemlidir. Zamanla göz kreminin düzenli kullanımı, göz kapağı cildinin elastik kalmasına neden olacak ve bazı ince çizgilere ve kolajen kaybına karşı koruma sağlayacaktır. Unutmayın ki hiçbir ürün sihir değildir ve sonuçlar bir gecede gerçekleşmez. “SPF’li bir göz kremi seçerek veya her gün güneş kremi uygulayarak göz çevrenizdeki hassas cildinizi daha fazla koruyabilirsiniz. Ayrıca UV ışınlarından zarar görmesini engellemek ve çizgi oluşumundan korunmak için dışarıda güneş gözlüğü takmayı da unutmayalım.
 
5. ADIM: AKNE TEDAVİSİ
 
Reçeteli ilaçlar ve akne tedavileri, örneğin serumla faydalarını en üst düzeye çıkarmak için cilde mümkün olduğunca yakın olarak uygulanmaları gerekir.
 
Akne lekesi tedavileri aktif bileşenlerde farklılık gösterdiğinden, ürün ambalajınızı kontrol edin veya en iyi uygulama şekli için dermatoloğunuza danışın.
 
Örneğin yaygın bir sivilce karşıtı bileşen olan benzoil peroksit bir ila üç saatlik bir çalışma süresine sahiptir. Çalışmasını tamamlamadan önce onunla temas eden herhangi bir ürün, aktif maddenin düzgün çalışmasını engelleyebilir.
 
Akne lekesi tedavilerinin cildinizi kuruyabileceğini unutmayın; bu nedenle her zaman yalnızca ihtiyacınız olan noktalara uygulayın.
 
ADIM 6: NEMLENDİRİCİ
 
Evet, yağlı bir cildiniz olsa bile herkes nemlendiriciye ihtiyaç duyar. “Vücudumuz sert dış ortam koşullarına ve enfeksiyonlara karşı koruyucu bir kaplama sağlamak için yağ salgılayan bezlerden (veya sebum) oluşan kendi doğal yağlama sistemine sahip olmasına rağmen, çoğumuz güneş, hava ve sert kimyasalların tahribatından sonra ekstra hidrasyona ihtiyaç duyarız. Uzmanların çoğu, bir nemlendirici uygulamak için en iyi zamanın cildin nemli olduğu zaman olmasını tavsiye eder, bu nedenle serumu ve tedaviyi ne kadar erken uygularsanız, nemlendiricinizle gereken miktarda nemlendirmeyi o kadar erken sağlayabilirsiniz.
 
Bir sivilce lekesi tedavisi kullanıyorsanız, nemlendiricinizi uygularken, içerdiği bileşenlerin spot işleminizdeki aktif bileşenlerle etkileşime girmeyeceğinden emin olmak için bu bölgeleri atlamak isteyebilirsiniz.


Adım 7: GÜNEŞ KORUYUCU
 
Güneş kremi, UV ışınlarını fiziksel olarak bloke ederek çalışan fiziksel veya mineral bir güneş kremi kullanıyorsanız, gündüz cilt bakım rutininizdeki son adım olmalıdır. Kimyasal bir güneş koruyucu kullanıyorsanız bu adım zorlaşır.
 
 “Kimyasal güneş koruyucularının etkili olabilmesi için cildin içine emilmesi gerekiyor, bu nedenle nemlendiricinizden sonra uygulamak bunu geciktirecek ve engelleyecektir. Bununla birlikte, kimyasal güneş koruyucunuzu nemlendiricinizden önce uygularsanız, nemlendiriciniz de çalışmaz çünkü cilt kimyasal güneş koruyucu ile kaplanır. ”
 
Bu nedenle, bunu aşmak ve diğer birçok nedenden dolayı, her zaman çinkolu doğal bir güneş kremi kullanmanızı ve nemlendiricinizden sonra uygulamanızı öneririm. Çinko güvenli, etkili ve UVA ve UVB ışınlarına karşı en geniş korumayı sağlıyor.
 
Kimyasal güneş kremini kullanmak isteyenlere gelince, nemlendirme faydaları sunan formülleri aramaya çalışın, böylece cildinizi korurken günlük nemlendirme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.
 
 
 

Gece Cilt Bakım Rutini


 
Cildiniz geceleri doğal olarak kendini onardığı için, gece rutininizin cildinize ihtiyaç duyduğu şeyleri vermesi gerekiyor. “Cildiniz mat görünüyorsa, peeling yapın. Tahriş olmuşsa, nemlendirin ve koruyun. 
 
1. ADIM: (ÇİFT) TEMİZLEYİCİ
 
Günün kir, yağ ve makyajından kurtulmak için yüzünüzü nazik bir temizleyici ile yıkamadan önce makyajınızı özel bir makyaj temizleyici ile çıkarmanız gerekebilir. Daha da iyisi, önce makyajınızı gidermek için bir temizlik yağı kullanmayı ve sonra da yüzünüzü normal temizleyicinizle tekrar yıkama ile devam edeceğiniz çift temizlemeyi deneyin.
 
İlk adım makyajı çıkarmak. Bu genellikle bir temizlik yağı kullanacağınız adımdır. İkinci adım, ilk adımda gevşettiğiniz tüm aşırı sebumu, kiri ve makyajı temizlemek için bir yüz yıkama ürünü kullanmaktır. Bu, cildinizi tazeler ve cildinizi bakım için mükemmel şekilde hazırlanır.
 
2. ADIM:TONİKLER
 
Bir tonik kullanıyorsanız, sabahları yaptığınız gibi uygulayın.
 
Geceleri, bazı insanlar spreyler, esans, güzellik suları veya nemlendirici (hyaluronik asit) serumları olarak göreceğiniz çeşitli cilt bakım destekleyicilerini de kaplamayı sever. Bunlar farklı etken maddelerle hazırlanmıştır, ancak çoğunlukla, amaç esas olarak cildi nemlendirmek ve beslemektir.
 
Bunlar hafif, neredeyse suya benzer formüller olduğundan, yüzünüzü yıkadıktan sonra bir tonik gibi uygulayın. Her ikisini de kullanıyorsanız, tonik uygulayın ardından özü kullanın. Tonik ile bakıma hazır hale gelen ciltte, tedavi daha fazla etki gösterir. Birden fazla destekleyici kullanıyorsanız, aynı kurallar geçerlidir. En inceden en kalınına kadar uygulayın.
 
ADIM 3: GÖZ KREMİ
 
Kaz ayakları ve göz altı morluklarını gidermenin yanı sıra göz kremleri, aynı zamanda hassas göz bölgesinin diğer cilt bakım ürünlerinden de korunmasını sağlar.
 
Genel olarak, göz alanınızı, potansiyel olarak tahrişe neden olabilecek etkili bileşenlere karşı korumak için uygulamalarınızdan önce göz kremi uygulamayı tercih edebilirsiniz.
 
ADIM 4: TEDAVİ SERUMLARI, KREMLER VE PEDLER
 
Vücudun geri kalanında olduğu gibi, cilt de uyurken, onarılıp kendini yeniden topluyor. Bu nedenle çoğu hedefe yönelik cilt bakım tedavileri - reçeteli ilaçlar (tretinoin, akne ve rosacea kremleri), retinol kremleri, eksfoliye edici tedaviler (soyma pedleri ve maskeler) ve yaşlanma karşıtı serumlar (peptitler, büyüme faktörleri ve diğer biyolojik olarak aktif içerikler gibi-) geceleri daha iyi kullanılır. Bununla birlikte, tüm bakım serilerinizi ve kremlerinizi üst üste uygulamak yerine, cildinizin güncel ihtiyaçlarına bağlı olarak o günkü bakımınızı seçmenizi öneririm.
 
Çok fazla adım, sadece tahriş riskini arttırır ve istenen sonucun olasılığını azaltır. Akşam bakımınızı, o gece cildinizin neye ihtiyacı olduğuna göre seçin, bakım dolabınızdakilere göre değil. Bazı geceler, sadece yıkama, nemlendirme ve ardından güzel bir uyku olabilir. Cildinize daha fazla sevgi göstermek için her zaman bir yarınımız vardır.
 
Bazı önemli hususlar:
 
Reçeteli ilaçlarınız (akne veya rosacea için) veya peeling ürünleriniz (AHA / BHA pedleri, kabukları veya detoksifiye edici maskeler gibi) arasında seçim yapın. 

Haftalık bakım rutininizde haftada bir yada iki gözenek sıkılaştırıcı maske ve peeling uygulaması yapabilirsiniz. 

 
UNUTMAYIN! İkisini aynı gece kullanıyorsanız, cildinizi tahriş etme riskinizi önemli ölçüde artırırsınız.
 
Tıpkı reçeteli ilaçlarda olduğu gibi, cilt soyucu tedavilerle aynı gece retinol kremler kullanmayın (reçetesiz ve reçetesiz).
 
Eksfoliye edici tedaviler:Bunları, haftada bir ila üç kez, az miktarda kullanın.
Detoksifiye / Kil Maskeleri:Çoğu insan için haftada bir kez uygundur.
 
5. ADIM: NEMLENDİRİCİ MASKE VEYA YÜZ YAĞI
 
Cildiniz kuru ise, bir nemlendirici krem ​​maskesi veya yüz yağı eklemek isteyebilirsiniz. Her iki ürün tipi de genellikle hafiftir ve cildinizin ekstra bir nemlendirme ihtiyacı duyduğu sıklıkta kullanılabilir.
 
ADIM 6: NEMLENDİRİCİ VEYA GECE KREMİ
 
Bazı insanlar gündüz ve gece aynı nemlendiriciyi kullanır. Bununla birlikte, gece nemlendiricileri veya gece kremleri genellikle daha kalın ve daha ağırdır ve birkaç saat boyunca emilmek üzere tasarlanmıştır.
 
Özellikle gece kullanılan ağır malzemeler olan nemlendirici, uyurken suyun buharlaşmasını önlemek için cilt üzerinde koruyucu bir kaplama oluşturur. Cildin içindeki yüksek su içeriğini korumak, sağlıklı cildin iyileşmesi ve korunması için elzemdir. Doğru nemlendiriciyi kullanıyorsanız, son adımınız olmalıdır çünkü o hiçbir şey atlamayacaktır.
 
 
Zamanlama Çok Önemlidir
 
Uygulama sırasının yanı sıra, cildinizin ürünlerinizi emmesi için geçen süreyi dikkate almak da bir o kadar önemlidir. Ancak, çoğumuz sık sık bir yerlere ulaşmak için acele ettiğimizden bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle size tavsiyem: Cilt bakım rutininizi basit tutun.
 
Pek çok ürün uygun emilimi sağlamak için bir sonraki adımdan önce 5 ila 30 dakika beklemeniz gerektiğini söylüyor, ancak bunun için kim zamanı var? Eğer çok karmaşık yaparsanız, bir süre sonra yapmaktan vazgeçersiniz. Çok fazla adımınız varsa, her ürünün ciltle reaksiyona girmesine izin vermek için biraz bekleyin. 
 
Başka bir tavsiye mi? Cildini dinle. Unutma ki sen benzersizsin ve başka hiç kimse senin cildine sahip değil. Bazen uzmanların ne dediği değil, sizin için neyin işe yaradığını bulmak ve her zaman cildinize nazik davranmak önemlidir.Cilt Bakım Ürünleri