Ciltteki Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Ciltteki Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Ciltteki Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Ciltteki sivilce kızarıklığı nasıl geçer? Gözeneklerin dolarak önce kapalı komedon sonra da akne ve sivilceye dönüşen cilt sorunları bulunur. Bu durum, derinin gerilerek tahrip olmasına yol açtığı için o bölgede dolaşımın hızlanması ve doku sıcaklığının artması sebebiyle kızarıklıklar meydana gelebilmektedir. Bu kızarık görünümler ise cildin renk dengesini bozduğu için pek de sevilmez. Ayrıca tahriş etkisi de yaratabilir. Peki, sivilcelerin meydana getirdiği kızarıkların giderilmesi için ne yapılmalı? Sivilce kızarıklıklarının geçmesi için sorunun köküne inmek gerekir. Temelde yapılması gereken şey, o bölgenin rahatlaması ve ferahlamasını sağlamaktır ki, ciltte normal işleyişine dönebilsin.

Buz: En hızlı müdahalelerden biri olacak buz uygulaması esnasında ilk dikkat etmeniz gereken buzu direkt olarak cildinize uygulamamanız gerektiğidir. İnce bir peçete ya da kumaş parçasına saracağınız buzu kızarık bölgeye aralıklarla uygularsanız kısa sürede bölgenin rahatlamasına yardımcı olacaktır. • Aloe Vera: Özellikle yanık ve yaralarda önemli bir etkiye sahip olan aloe vera jeli ferahlatıcı etkisiyle tanınmaktadır. Doğal aloe vera jelini ya da aloe vera içerikli ürünleri bölge üzerinde kullanmak kızarıklıkların azaltılmasında yardımcı olabilecektir. • Kil: Maske içeriklerinde sıklıkla tercih edilen kil yapıları, cilt tabakasının rahatlamasını ve buna bağlı olarak normal işleyişine devam etmesini desteklemektedir. • Makyaj: Çeşitli cilt makyajı ürünleri de sivilce kızarıklıklarının görünümünü azaltabilmektedir. Ancak makyaj malzemeleri doğrudan kızarıklıkları geçirmez, bunun yerine kısa süreli bir çözüm sunar.

     

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Kapatılır?

Kimi günlerde ekstra bakımlı ve güzel görünmeyi istemek herkesin hakkıdır. Her ne kadar her cilt ve vücut kendi halinde oldukça güzel olsa da, bazı zamanlarda makyaj malzemelerinden ufak yardımlar almak kişiyi iyi hissettirebilir. Özellikle cilt renklendirici ürünler sivilce kızarıklıklarıyla kısa süreliğine de olsa oldukça güçlü bir şekilde savaşabilmektedir. Bunun için makyaj bazınızı sürdükten sonra problemli bölgeye bir ton kadar açık bir kapatıcı sürmek gerekir. Ancak kızarıklığı azaltmak için gereğinden fazla ürün uygulama işlemi daha kötü görünümlere yol açabilir. Bu yüzden ölçülü olmak her zaman en iyi yaklaşım olacaktır. Bir fırça ya da sünger yardımıyla yayacağınız kapatıcının üstüne her zaman kullandığınız fondöteni sürerek son adımda da pudrayla bir bitiş sağlayabilirsiniz. Kapatıcı tercihinde yeşil alt tonlu ürünleri tercih etmek de oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Çünkü yeşil kırmızının karşıt rengidir. Böylece kolaylıkla natürel bir görünüm oluşturulabilir.
     

Sıkılan Sivilce Yarası Nasıl Geçer?

Pek çok uzmanın da önerdiği gibi sivilcelerin sıkılması doğru bir davranış değildir. Fakat bazı durumlarda sivilce çeşitli sebeplerle sıkılabilir ya da kendi kendine patlayabilir. Böyle durumlarda bölgedeki cilt yapısı bozularak kanama ya da yara oluşumu gözlenebilir. Açık yaralar mikrop kapmaya oldukça müsait yapılardır. Bu yüzden mutlaka bölgenin temizliğine ve yara henüz açıkken herhangi bir makyaj ürünü kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Yara kapandıktan sonra ise normal cilt bakımınıza devam edebilir, buz uygulamaları gerçekleştirebilir ve cildin hızla iyileşmesi için A ve C vitamini içerikli ürünlerden faydalanabilirsiniz.
     

Sivilce Şişliği Nasıl İner?

Bazen kullanılan doğal yöntemler ya da makyaj uygulamaları kızarıklıkları geçici ya da temelli bir şekilde geçirse de, sivilcelerin şişlikleri orada durmaya devam eder. Bu durumda her ne kadar kızarıklık görünümü olmasa da şişlik kişinin hoşuna gitmeyebilir hatta sivilceyi sıkmak istemeye yol açabilir. Sivilce şişliklerinin inmesi için tek gereken şey aslında zamandır. Ancak gerekli zamanın kısalması için birkaç yöntem denenebilmektedir. Şişliklerin sebebi deri altında biriken doku sıvısı ve iltihaptır. Şişliğin inmesi içinse bu sıvıların atılması gerekmektedir. Bunun için kil ya da macun kıvamlı ürünler kullanılabilir. Çünkü içerikleri nemin çekilmesini sağlar. Aynı zamanda çay ağacı yağı da kullanılabilmektedir. Bölgedeki mikropların temizlenmesini sağlayan antiseptik özelliği enfeksiyon riskini de azaltıyor. Kızarıklıklar için kullanılan buz uygulamaları ise şişliklerde de tercih edilerek bölgenin rahatlaması sağlanabilir.

 


Diğer Tüm Bloglar