Güneş Koruyucu Ürünler

Güneş Koruyucu Ürünler

GÜNEŞ KORUYUCU ÜRÜNLERİN ÜZERİNDE YER ALAN "SPF" "PPD" VE "PA" GİBİ İFADELER NE ANLAMA GELİYOR?

Güneş koruyucular cildinizi UVB ve UVA ışınlarına karşı korurlar. SPF değeri UVB koruma süresi hakkında fikir veren bir değer iken PPA ve PA ifadeleri UVA koruma süresi hakkında fikir verir.
Güneş koruyucu ürünlerin üzerinde yer alan SPF ibaresi İngilizce Sun Protection Factor yani güneş koruma faktörü ‘nün baş harfleri ile oluşturulmuş bir değer birimidir. Korunmasız olarak cildinizin güneşle temas ettiğindeki kızarma süresi ile koruyucu ürünü kullandığınız zamanki kızarma süresinin oranının ifade edildiği bir değerlendirme birimidir. 
UVB ışınlarına karşı ne kadar süre korunabileceğinizi ifade etmek için ürünler üzerine konmuştur. Örneğin güneşe çıktığınızda 10dk sonra cildiniz kızarıyorsa 30faktör bir ürün kullandığınızda normal şartlarda 3saat sonra 50faktor bir ürün kullanırsanız 5saat sonra cildinizde kızarma olacaktır. Kullandığınız ürünün suya ve tere dayanıklılığı cildinize temas edecek havlu kum makyaj malzemesi gözlük vb. etmenler bu süre üzerinde etkilidir. Bu sebeple ürün tercih ederken suya ve tere dayanıklılığı konusunda bilgilendirmelere dikkat etmelisiniz.
 
UVA ışınlarından korunma süresi hakkında fikir veren PPD (Persistent pigment darkening) UVA ışınlarının deriyi koyulaştırdığı süreyi ifade eder. Bir ürünün üzerinde 10PPD yazıyorsa cildinizin koyulaştığı süreyi 10 kat uzatabileceğiniz anlamı taşımaktadır. PA ise daha çok uzak doğu ülkeleri ürünlerinde yer alan bir ifade olup PPD ile aynı değerleri ifade etmektedir.UVA ışınları cildinizin DNA hasarı üzerinde etkili olup cilt yaşlanması ve lekelenmesinin sebeplerindendir. Güneş koruyucu ürününüzün DNA hasarından koruyucu ve cilt lekelenmelerinden koruyucu özelliğinin olabilmesi için UVB ışınlarından koruyucu faktörünün en az 1/3 ü kadar UVA koruması olması gerekmektedir.


KAÇ SPF GÜNEŞ ÜRÜNÜ ALMAM GEREKTİĞİNİ NASIL ANLARIM?
Güneşle temas ettiğinizdeki cildinizdeki kızarma süresi ve cildinizin lekelenmeye yatkınlığı bu konuda yol gösterici olacaktır. Güneşe çıktığınızda cildiniz ilk 10dk içinde kızarıyorsa cildiniz güneş ışınlarına karşı hassas demektir. Bu nedenle uzun süre korunmasız olarak güneşe maruz kalmanız cildinizin daha hızlı yaşlanmasına sebep olabilir. Eğer açık tenli iseniz ve cildiniz güneşe çıktığınızda ilk10-15dk içinde kızarıyorsa 50SPF ve 8-10PPD ya da PA özelliği olan güneş koruyucuları tercih etmeli ve güneşe çıkmadan 15-20dk önce güneş koruyucu ürünlerinizi tüm cildinize temas edecek şekilde ve yeterli miktarda sürdüğünüzden emin olmalısınız. Cildiniz 20dk ve sonrasında kızarıyorsa 2 ayrı özellikte güneş koruyucu kullanabilirsiniz. Güneşe çıktığınız ilk 3gün güneşe çıkmadan 15-20dk önce 50SPF ve8-10PPD koruyucu içeren bir güneş koruyucu kullanırken 2günden sonra sadece burun omuz çene vb. çıkıntılı bölgelere 50spf bir ürün tüm vücudunuza ise 30SPF bir ürün kullanmanız yeterli olacaktır. 5günden sonra tüm vücudunuza 30SPF koruyucu özelliği olan bir güneş koruyucu kullanabilirsiniz. Cildiniz 30dk ve sonrasında kızarıyorsa tüm vücudunuza 30SPF ve 8-10PPD güneş koruyucu kullanmanız yeterli olacaktır. 
PA+       2 - 4  arası UVA korumasını
PA++     4 - 8  arası UVA korumasını  
PA+++  8 - 16 arası UVA korumasını
PA++++ 16 yukarısı  UVA korumasını ifade etmektedir.


Güneş koruyucu kullanırken güneşe çıkmadan 10-15dk önce ürününüzü yeterli miktarda sürmüş olmaya, deniz ya da havuz sonrası duş aldıysanız ve havlu ile kurulandıysanız güneş koruyucu ürününüzü süreyi beklemeden tekrar sürmüş olmaya özen göstermelisiniz.
 

GÜNEŞ KORUYUCU ÜRÜNLERİN SON KULLANIM TARİHİ NEDİR?


Piyasadaki güneş koruyucu ürünlerin pek çoğu açıldıktan sonra 12 ay boyunca koruyucu özelliklerini sürdürmektedir . Koruyucu özelliğin devam edebilmesi için ürün kapağının kapalı olması ve oda sıcaklığında saklanması gerekir .


12 aydan sonra koruyucu özelliğin en az %30 u hatta %50 si kaybolmakta olup ürün artık kısmen koruyucu özelliği olan bir nemlendirici ürün gibi olacaktır .
 

CİLDİME UYGUN GÜNEŞ KORUYUCUYU NASIL SEÇERİM?


Güneş koruyucu ürün seçerken cilt tipiniz cilt renginiz cildinizin güneş ışınlarına dayanıklılık süresi güneşte kalacağınız süre ve kullandığınız ilaç ya da besin destekleri belirleyici olacaktır.


Açık renk bir cilt tipine sahipseniz 50SPF buğday veya daha koyu renkli cilde sahipseniz 30SPF bir güneş koruyucu kullanabilirsinİz. Cildiniz kuru ise krem formları karma ise jel krem ya da emulsiyon veya fluid formları tercih edebilirsiniz .Yağlı ciltler için geliştirilmiş güneş koruyucu ürünler ayrıdır . Cildiniz yağlı ise mutlaka yağlı ciltler için geliştirilmiş ürünleri kullanmalısınız.
Leke problemi olanlar ve hassas ciltler için geliştirilmiş olan güneş kremleri de ayrıdır . Ürünlerin özelliklerini mutlaka kontrol ederek alınız .
Anti-Aging özellikli güneş koruyucular foto yaşlanma dediğimiz güneş hasarına bağlı yaşlanmayı geciktirmek amaçlı geliştirilmiştir . 
Spor yapıyorsanız tere ve suya dayanıklı özellikle sporcular için geliştirilmiş ürünleri kullanarak güneş koruyucu ürününüzden daha iyi performans alabilirsiniz.
 
SAÇ GÜNEŞ KORUYUCU VAR MI?


Saçlar güneş ve deniz etkisi ile kuruyabilir ve rengi bir miktar açılabilir. Saçın yapısının bozulmaması ve kurumaması için geliştirilmiş saç güneş koruyucu ürünler sprey ya da yağ formunda olup sürülmesi kolay ürünlerdir. Genellikle sahile inmeden önce saç uçlarına sürülerek saça şekil verilerek kullanılırlar. Plaj çantanızda en seveceğiniz ürünlerden olacaktır.


DİĞER BLOG YAZILARI