Deodorant Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Deodorant Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Deodorant Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Deodorant alırken nelere dikkat etmeli? Gündelik olarak kullanılan bakım ürünlerinden birisi olan deodorant, çeşit çeşit kokulara sahip olan bir üründür. Birçok ürün alternatifi bulunduğu için seçim sürecinde hangi faktörlerin göz önünde bulundurulması ve neye dikkat edilmesi gerektiği kafa karıştırıcı olabilir. Deodorant seçimi sırasında sizlerle paylaştığımız birkaç unsura dikkat ederek sizin için ideal özellikleri sunan bakım ürününe ulaşabilirsiniz.
  

Kimler Pudralı Deodorant Kullanmalı?

Deodorantın pudralı özelliğe sahip olması, seçim yapılması gereken ilk husus niteliğindedir. Pudralı deodorantlar, özellikle yağlı ciltlere sahip olan bireylere önerilir. Bu deodorant çeşidi, pudra özelliği sayesinde yağlanmanın kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Doğal olarak kuruma eğilimi gösteren bir cilde sahip bireylerin ise, pudrasız deodorantları tercih etmesi önerilir.
  

Deodorant pH Değeri Kaç Olmalı?

pH değeri, cildin doğal asit- baz dengesini ifade eden bir değerdir. Herhangi bir cilt sorunu yaşamayan bireylerin pH değerleri bölgesel olarak değişiklik gösterebilir. 4 ila 6 pH aralığında görülen bu değişiklikler, oldukça düşük düzeydedir. Cilt bölgeleri arası, büyük çaplı farklılıkların görülmesi, pH dengesizliğine işaret eder. Cilt yüzeyi için en ideal pH değeri 5,5 olarak belirtilir. Seçtiğiniz deodorantın bu ideal pH değerinde olmasına özen göstermeniz önerilir. Fazla asidik veya fazla bazik içerikli deodorantların kullanılması, cildin doğal pH dengesinin bozulmasına neden olacaktır.
  

Cilt Tipine Uygun Deodorant Nasıl Seçilir?

Deodorantların büyük bir çoğunluğu normal cilt tipleri hedef alınarak oluşturulur. Pudralı içerikleri bulunan deodorantlar, yağlı cilt tipleri için ideal özellik gösterir. Eğer hassas bir cilt dokunuz bulunuyor ise, normal cilt tiplerine uygun şekilde tasarlanmış deodorantlardan kaçınmanız önerilir. Normal cilt tipinde herhangi bir sorun teşkil etmeyen formüller, hassas ciltlerde ciddi problemler oluşmasına neden olabilir. Hassas cilt tipine sahip bir bireyin normal cilt tipine uygun deodorantları kullanması,

- kızarıklık, - kaşıntı, - tahriş, - cilt kuruluğu, - yanma hissi, gibi çok çeşitli sorunlara yol açabilir.

Bu nedenle seçtiğiniz deodorantın cilt tipinizle tamamıyla uyum gösterdiğinden emin olmanız gerekir. Hassas ciltlerin özel ihtiyaçları hesaba katılarak oluşturulmuş çok çeşitli deodorantlar da bulunur. Bu cilt tipine sahip olan bireylerin özel formüllere sahip deodorantları kullanmaları ve normal ciltlere uygun olanlardan kaçınmaları önerilir.

 


Diğer Tüm Bloglar