Mineral Güneş Koruyucular?

Mineral Güneş Koruyucular?
Yaz geldi, tatil mekanları araştırılmaya hatta gidilmeye başlandı. Bunun yanında tatil kıyafetleri ve güneş koruyucular da hazırlanıyor. Ancak hangi güneş kremini tercih etmeniz gerektiği konusunda, kafanızdaki soru işaretlerinin giderilmesine ihtiyacınız olabilir. Aklınızda “mineral güneş kremi nedir” diye bir soru varsa doğru yazıdasınız. Çabuk kızaran, hassas cildiniz varsa veya teniniz için doğallıktan yanaysanız mineral ürünleri tercih etmeniz olası.

Mineral filtre nedir?

Mineral güneş koruyucular dendiğinde merak edilen bir konudur ‘mineral filtre nedir’ konusu. Güneşten koruma sağlayan iki tür koruyucu filtre bulunur. Kimyasal ve mineral filtre olarak adlandırılan bu filtrelerden mineral filtre, güneşi yansıtma anlamına gelir. Mineral filtre özelliğindeki güneş koruyucular, içeriğindeki etkin maddeler sayesinde güneşin zararlı ultraviyole A ve B ışınlarının cilde temas etmeden yansıtılması için koruyucu bir kat görevi görür. Ancak kalkan görevi gören bu maddeler mineral yapıda oldukları için mineral adını alırlar.

Bioderma Photoderm Mineral %100 Mineral Çocuk ve Yetişkin Hassas Ciltler için SPF50+ Güneş Koruyucu 100gr

Mineral güneş kremlerinin yapısı nasıldır?

Güneş koruyucu kremler bizi zararlı güneş ışınlarından etkili bir şekilde korumak için varlar. Ancak bize en uygununu ve içlerinden en sağlıklısını kullanmak önemli bir tercih olacaktır. İşte bu noktada devreye mineral güneş koruyucular giriyor. Mineral koruyucular, doğal içerikleri sayesinde güvenli ve sağlıklı bir koruma sağlar.
Mineral güneş kremleri, güneşin zararlı ışınlarını cilt yüzeyimizden bir reflektör gibi yansıtarak uzaklaştırır. Bunun sebebi, formülünde bulunan çinko oksit ve titanyum dioksit maddeleridir.


Incia Yüz İçin %100 Doğal Güneş Kremi 50 Spf 50ml

Kimler mineral güneş kremi kullanmalı?

Aşırı reaksiyon gösteren, hassas ve kızarıklıklara yatkın ciltler için mineral güneş koruyucu kullanmak gereklidir. Bu tipteki ciltler her ürünü kaldıramaz. Kimyasal içeriği fazla olan kozmetik ürünlerini kullanamayan cilt yapıları kesinlikle mineral içerikli ürünlere yönelmeliler. Bu sayede ciltte istenmeyen reaksiyonların görülmesi önlenebilir. Size de sağlıkla güneşe çıkmak kalır.
Çocukların hassas ciltleri de mutlaka korunmaya muhtaçtır. Çocuklar için mineral güneş koruyucuları kullanmak uzmanlar tarafından önerilir.
Esthederm No Sun Güneş Kremi, sıfır toleranslı ciltlere uygun bir formüle sahiptir. Aynı zamanda yüzde 100 mineral koruma sağlar. Güneşi hiç sevmeyen ciltler için birebir.

Esthederm No Sun Maksimum Güneş Koruması %100 Mineral 50ml

 
 

Mineral koruma ile kimyasal koruma arasında farklar

Mineral güneş koruyucunun öneminden yukarıda bolca bahsettik. Sıra geldi mineral koruma ve kimyasal koruma arasındaki farkları vurgulamaya… Güneş koruyucular yapıları gereği ikiye ayrılır. Bunlardan biri mineral ya da diğer adıyla fiziksel koruma, diğeri ise kimyasal koruma olarak adlandırılıyor.
Mineral (fiziksel) koruma sağlayan koruyucular güneşi çinko oksit ve titanyum dioksit yardımıyla cilt yüzeyinden yansıtarak uzaklaştırır. Böylece cildi yüksek bir fiziksel koruma yöntemiyle korur.
Kimyasal koruyucuların formüllerinde ise oktisalat, avobenzone, oxybenzone gibi kimyasallar bulunur ve bu kimyasallar güneşin ultraviyole ışınlarının emilmesini sağlar. Emilen ultraviyole ışınları ısıya dönüştürülerek ciltten uzaklaştırılır. Bunun için UV ışınların ciltle temas edemeden çarparak uzaklaşmasını sağlayan mineral güneş koruyucular daha fazla tercih sebebidir.

Avene Fluide Mineral Teinte SPF 50 Mineral Renkli Güneş Koruyucu 40ml
 


Güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Güneş koruyucu krem seçerken, UVA ve UVB ışınlarının ikisine karşı da koruma sağlamalarına dikkat etmek önemli. Cilt kanserine sebebiyet verebilecek bu ışınlar mutlaka ciltten uzak tutulmalı. Bunun yanı sıra, cilt tipinize uygun kremi kullanmaya özen gösterin. Yağlı cildinizi sivilcelerle doldurmak istemezsiniz. Bu yüzden yağlı ciltlere özel geliştirilmiş yağsız güneş koruyucularını araştırmanız gerekebilir. Hassas cildiniz için ise buna özel geliştirilen mineral koruyucuları kullanmanız önerilir. Etkili bir mineral güneş koruyucu arayanlar için hafif formülüyle kalıntı bırakmayan Dermalogica İnvisible Pysical Defence Spf 30 güzel bir tercih olabilir.

Dermalogica İnvisible Pysical Defence Spf 30 50 ml

Skinceuticals Mineral Radiance Uv Defense Spf50 Renkli Mineral Güneş Koruyucu 50ml

Skinceuticals Mineral Eye Uv Defense Spf30 Mineral Göz Çevresi Güneş Koruyucu Kremi 10ml

 Diğer Blog sayfaları