En İyi Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?

En İyi Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?

En İyi Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?

Güneş kremlerinde yer alan SPF (Sun Protection Factor) güneş koruma faktörü anlamına gelmektedir. Sayısal değerler ise güneşin geliş açısı ile orantılıdır. Bu sebeple güneş koruyucu ürünler alırken güneşe çıktığınız saatlere uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Öğlen saatleri ve güneşin açısının arttığı yaz mevsimlerinde daha yüksek korumalı kremler tercih etmek önemlidir.

En iyi güneş kremi , cildinizin güneşe maruz kalma şekline uygun olmalıdır. 20 – 30 – 50 gibi farklı derecedeki kremler ile dengeli bir güneşlenme elde edebilirsiniz. Güneşe ve tahrişe yatkın olan ciltlerde Spf 50 ve üstü kremler tercih etmek cildinizin yatıştırılması için önemlidir. Vücut için kullandığınız güneş kremlerinde kıyafetlerinizde iz bırakmaması, yağlı ve kaygan bir dokusu olmaması önemlidir. Bu sayede cildinizden akmadan, yağlanma yapmadan rahat bir deneyim sunar.


Güneş Kremi Faydaları Nelerdir?

 

Güneş kremi Güneş kremi

 

Güneş kremi , günlük hayatta ve tatillerde güneşin zararlı etkilerinden cildimizi korumak için hazırlanmış ürünlerdir. Güneş kremi son yıllarda hayatımıza dâhil olmuş olsa da yapılan çalışmalarda cilt sağlığı üzerine koruyucu etkileri desteklenmiştir. Uzun vadede

• Leke
• Kızarıklık
• Tahriş
• Kırışıklık
• Sarkma gibi birçok cilt problemindeki güneş etkisini minimalize ederek uzun vadede cilt sağlığınızı korur.

Tatil, seyahat, gezi, açık hava işleri gibi güneşe maruz kalmanın arttığı dönemlerde özellikle güneş kremi kullanmak cilt sağlığı için önemlidir. Nem dengesi, UVA ve UVB koruması, güneş yanığını önleme gibi güneş kreminin birçok faydası ile sağlığınızı korumak mümkündür.
Güneş, sağlığımız için olmazsa olmaz bir etken olmasına rağmen uzun vadede cilt ve saç sağlığı üzerine olumsuz etkileri gösterilmiştir. Bu sebeple dengeli bir güneşlenme, UVA ve UVB koruması gibi seçimlerle sağlık ve güzellikteki dengeyi yakalayabilirsiniz.


Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sıklıkla sıcak yaz günleri ve denizle ilişkilendirilse de güneş kremleri tüm sene boyunca kullanılması gereken ürünlerdir. Yaşlanma, kırışıklık ve cilt lekelerini önlemede güneş koruması oldukça önemli bir noktadadır. Yaz kış fark etmeksizin düzenli kullanımda gelecekteki olası cilt problemlerine meydan okuyabilirsiniz. Peki, cilt sağlığınız ve güzelliğiniz için güneş kremi seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Güneş Kremi Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Husus
▪ Cilt tipinize uygun ( Yağlı, kuru veya hassas ciltlere özel seçenekler) ▪ Günlük kullanıma uygun kolayca uygulayabilme
▪ Ter ve suya dayanıklı olması ( Havuz ve deniz gibi suyla temasta daha uzun süre koruma sağlar)
▪ Yağlı veya parlak bir görünüm sunmaması
▪ Güneşle olan temasınızda uygun SPF değerinde olması.

Tüm bunlar cilt sağlığınızın korunması için gereklidir. Doğru ve etkili ürün seçimi sayesinde cildinizde güneşin zararlı etkilerini engelleyebilirsiniz. UVA ve UVB ışınlarına paravan olarak güneşin cildinize zararlı etkilerini minimalize eden kremlerle sağlıklı ve bakımlı doğal bir güzellik elde etmek mümkündür.

 


DİĞER BLOG YAZILARI