Evde Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

Pandemi ile birlikte evde yaptığımız etkinlikler, hobiler ve pek çok şey yeniden gündeme geldi. Kendi kişisel bakımımız da buna dâhil! Peki, evde bakım maskesi nasıl yapılır? Son zamanlarda hemen hemen her kozmetik markası piyasaya en özel formüllerle geliştirilmiş ürünlerini sunsa da çoğu kişi hala doğallıktan yanadır. Bunun sebebi bazı ciltlerin çeşitli kimyasal içeriklere karşı hassasiyet göstermesi olabileceği gibi doğal bileşenlerin cilt üzerindeki iyileştirici gücüne inanmak da olabilir. Cilt bakımınızı evde uygulayacağınız bakım maskeleriyle desteklemek iyi bir fikir olabilir. Evde bakım maskesi yapımı çoğu zaman oldukça basittir. Evde bakım maskesi için gerekli malzemeleri temin etmeli ve bir kap içerisinde belirli ölçülerde karıştırarak yüzünüze uygulamalısınız. Her ne kadar bu ürünler doğal olsa da asidik güçlerini unutmayarak belirli bir süreden fazla cildinizde tutmamalı, soğuk suyla arındırma gerçekleştirmelisiniz. Diğer yandan her maske uygulaması için maskenizi yeniden hazırlamış olmasınız. Aksi takdirde beklenen olumlu etki azalabilir. Evde bulunan malzemeleriniz, maske yapımı için yeterli olmayabilir. Buna rağmen her evde bulunan malzemelerle onlarca cilt bakım maskesi yapabilmek mümkün olduğunu göreceksiniz. Siz sadece cildinizin ihtiyaçlarını belirlemeli ve buna uygun tarifleri keşfetmelisiniz!
     

Doğal Nemlendirici Yüz Maskesi Tarifi Nedir?

Cilt tipi her ne olursa olsun, her cilt nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Nem, cilt için adeta gençleştirici ve koruyucu bir yapıdır. Cilde nüfuz eden nem derinin elastikiyetini, parlaklığını ve dolgunluğunu arttırır. Bu sebeple nemlendirme uygulamalarına büyük önem verilmelidir. Özellikle kış sonrası nem dengesi bozulmuş ya da ihtiyacı olan nemi tutamayan ciltler içinse doğal nemlendirici yüz maskesi evde oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Gerekenler:
  • 1 Tatlı Kaşığı Bal
  • 1 Tatlı Kaşığı Zeytinyağı
  • 1 Tatlı Kaşığı Hindistan Cevizi Yağı
  • Yarım Avakado
  • 1 Yemek Kaşığı Aloe Vera Jeli
  • Yarım Muz
Oldukça kolay ulaşılabilen bu malzemelerin hepsi içeriğindeki yoğun su ve yağ bileşenleri ile adeta bir nem bombasıdır. Ayrıca cildi pürüzsüzleştirme ve renk eşitleme gibi özelliklere de sahiptir. Tek yapılması gereken bu ürünleri belirtilen ölçütlerde bir rondo yardımıyla karıştırmak. Ardındansa elde edilen kremsi yapı yüze ve boyun bölgesine sürülebilir. 15-20 dakikaya kadar yüzünüzde tutabileceğiniz bu maskeyi sonunda suyla durulayarak arındırabilirsiniz. Haftada 2 kere uygulama olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
     

Evde Yüz Toniği Nasıl Yapılır?

Evde yapacağınız doğal maske uygulamalarının etkilerini güçlendirecek bir şey varsa, o da cilt bakım tonikleridir. Üstelik cilt bakım toniklerini de evde doğal ürünlerle yapabilmeniz mümkündür. İşte sizin için arındırıcı ve koruyucu cilt toniği tarifi! Gerekenler:
  • 2 Yemek Kaşığı Maden Suyu
  • 2 Yemek Kaşığı Gül Suyu
  • 1 Tatlı Kaşığı Elma Sirkesi
  • 1 Yemek Kaşığı Kuşburnu
Tüm bu malzemeleri karıştırdıktan sonra bir pamuk yardımıyla elde edilen toniği tampon hareketlerle uygulayabilirsiniz. Malzeme ölçütlerini arttırarak toniğin miktarını arttırabilir ve bir hafta boyunca aynı toniği uygulayabilirsiniz.
     

Maske Sonrası Yüz Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cilt maskelerinin uygulaması sonrası bakım uygulamaları bitmiş sayılmaz. Sağlıklı bir cilt görünümü için maske sonrasında da dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Maske sonrası mutlaka cildinize bir tonik uygulamalısınız. Böylece açılan gözenekler yatıştırılarak temizlenebilir. Ardındansa cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle bölgeyi nemlendirmeli ve dış etkenlere karşı tam koruma sağlamalısınız.

 


Diğer tüm bloglar