İçerik Detay

Kolajen İştah Keser Mi?

Kolajen İştah Keser Mi?

Kolajen İştah Keser Mi?

Kolajen iştah keser mi? Ciltte, kaslarda kemiklerde ve tendonlarda yoğunlaşmak üzere, insan vücudunda en çok karşımıza çıkan protein kolajendir. Mikro boyutta bakıldığında dokuların birbirine tutunmasını ve daha güçlü bir iskelete sahip olmasını sağlayan kolajen yapıları insan vücudunda sentezlenebilmektedir. Ancak insan vücudundaki kolajen üretimi yaş arttıkça, güneşin zararlı ışınlarına maruz kaldıkça, sigara tüketimine maruz kaldıkça ya da farklı sebeplerle azalabilmektedir. Bu durumda da kolajen takviyeleri alınabilmektedir.

Kolajenin insan vücudunda pek çok pozitif etki yarattığı bilinse de, iştahın bastırılmasına yardımcı olduğu pek az bilinmektedir. Proteinler diğer makro besinlere göre çok daha uzun süreli doygunluk sağlamaktadır. Protein kimliğine sahip olan kolajen ise türevlerinden daha farklı aminoasit dizilişleri sebebiyle daha fazla doyurma yeteneğine sahiptir. Bu durum da kolajenin kilo kaybı için teşvik edici olduğu söylenebilmektedir.

 

Kolajen Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu?

Kilo verme süreci içerisinde geniş bir zaman aralığını ve çokça emeği bulundurmakla beraber aynı zamanda pek çok farklı değişkene de bağlıdır. Bu yüzden hiçbir zaman sadece belirli bir ürünün, besinin ya da eylemin zayıflatacağı söylenemez. Ancak zayıflama mekanizmasıyla doğru orantılı çalışan ve sistemleri destekleyen besin türleri zayıflama sürecinde rol alabilmektedir. Bunlardan biri olan kolajen de sadece zayıflama sürecini desteklemekle kalmaz; yağsız vücut kütlesinin korunmasına, vücudun güçlü bir duruş sergilemesine, derideki sarkmaların azalmasına ve kilo kaybı sonrası oluşan vücut deformelerinin hafiflemesine de yardımcı olabilir.
Kolajen alımı vücutta doyurucu hormonların uyarılarak kana salgılanmasını sağlamaktadır. Bu durumda dolaylı yoldan kişilerin genel gıda alım miktarını azalttığı için kilo kaybını destekleyebilmektedir. Aynı zamanda kas kaybının önlenmesinde de etkili bir role sahip olarak aktif vücut hareketlerinin devamlılığını kolaylaştırabilmektedir.
 

Kilo Vermek İçin Kolajen Nasıl Kullanılır?

Kilo verme süreci yorucu ve uzun bir yolculuktur. Ancak düzenli bir beslenme programı ve istikrarla birlikte süreç epey kolaylaşabilmektedir. Sürecin kolaylaşmasına katkı sağlayacak kolajen tüketimi için var olan pek çok kolajen takviyesi çeşitlerinden birini kullanmaya başlayabilirsiniz. Şase, tablet, kapsül ya da shot formlarında üretilen kolajen takviyeleri pratik kullanımlarıyla hızlıca tüketilmeye uygundur. Toz kolajen formları ise kolayca içeceklerle karıştırılarak kullanılabilmektedir. Seçtiğini ürünün kullanım tavsiyelerinden yola çıkarak günlük kullanım miktarınızı belirleyebilir ya da bir hekime danışabilirsiniz. Düzenli bir kullanım sergileyeceğiniz kolajen tüketiminizi iyi bir diyet ve sporla desteklediğinizde, kilo verme süreci hızlanabilir.
 

Kolajen Sabah Mı Akşam Mı İçilmeli??

Çoğu zaman takviye gıda türlerinin gün içinde önerilen tüketilme zamanları bulunmaktadır. Bunun sebebi güne enerjik başlama amacı, kana karışma hızı, yemeklerle etkileşime girmesi, mideyi yormaması, uyku kaçırması gibi sebepler olabilir. Ancak kolajen tüketiminde böyle kesin bir ayrım yer almaz. Sabah ya da akşam tüketilebilen formları içine en uygun zaman her gün düzenli tüketilebilecek saatlerdir. Hatta sabah ve akşam olmak üzere gün içinde 2 farklı zaman diliminde de tüketilebilmektedir.

 


DİĞER BLOG YAZILARI