Kolajen Kilo Aldırır Mı?

Kolajen Kilo Aldırır Mı?

Kolajen Kilo Aldırır Mı?

Kolajen kilo aldırır mı? İnsan vücudunda göz ardı edilemeyecek etkilere ve öneme sahip olan kolajen maddesi hem sistemlerin işleyişi hem de cilt ve saç güzelliği için oldukça önemlidir. Koruma ve onarma gibi etkilere sahip olan kolajen formlarının ise serum, şase, tablet ya da jel kapsül gibi birbirinden farklı formları vardır. Ancak kolajen kullanımı esnasında tüketicilerin aklına takılan en büyük soru, kolajen takviyelerinin kilo aldırıp aldırmadığıdır.

Kolajen takviyeleri normal bir sindirim sisteminde, herhangi bir kilo aldırıcı etki yaratmaz. Hatta bağırsak sisteminin florasını düzenleyerek metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlayabilir, vücutta bulunan yağ dokunun çeşitli egzersizler yardımıyla kas dokuya dönüşme sürecini de hızlandırabilmektedir. Bu yüzden kolajenin doğrudan kilo aldırma özelliği olduğu da söylenemez.

 

Kolajen İştah Keser Mi?

Yapılan araştırmalarda eğer kolajen takviyeleri kahvaltıdan hemen sonra alınırsa, normal bir öğün düzenine göre çok daha uzun sürelerde tokluk hissi oluşturabileceği görülmüştür. Bu durum doğrudan iştah kesilmesine yol açmasa da, öğün aralarındaki tokluk süresinin uzamasına ve ekstra atıştırma ihtiyacının ortaya çıkmamasına yardımcı olmaktadır.
 

Kolajen Takviyesi Nasıl Kullanılmalı?

Yetişkinler tarafından kullanılacak kolajen takviyelerinin kullanımında öncelikle dikkat edilmesi gereken durumlar, günlük kullanım miktarı ve düzenli tüketimdir. Genelde gün içinde tek bir doz kullanımının uygun görüldüğü takviye formları sabah kahvaltılarından sonra kullanılmaktadır. Kapsül ya da tablet formlar doğrudan tüketilirken, şase formlu kolajen çeşitleri suyla karıştırılarak ve sıvı formdaki şişe yapılı kolajenler de doğrudan içilerek kullanılmaktadır. Kolajen takviyelerinin içeriğinde yer alan selenyum, bakır, çinko, biotin, c vitamini gibi ek takviyeler ise ekstra bir kullanım ihtiyacı doğurmadan kişinin isteğine bağlı olarak tercih edilebilmektedir. Ayrıca kolajen takviyelerinin kullanımı esnasında düzenli bir tüketim alışkanlığı edinilmelidir. Çünkü ancak düzenli ve uzun süreli kullanımlarda vücutta kolajen üretimini tetiklediği ve vücudun farklı bölgelerinde beklenen etkileri yaratmaya başladığı düşünülmektedir.
 

Kolajen Takviyesinin Faydaları Nelerdir?

• Yaşlanma belirtilerinin uzun vadede hafiflemesine yardımcı olur.
• Güneş lekeleri, renk eşitsizlikleri ya da solgun cilt tonlarının aydınlanarak eşitlenmesine destek verir. Bu durum da daha parlak ve genç görünümlü bir cilt dokusunu ortaya çıkarmaktadır.
• Cildin elastikiyetini ve su tutma kapasitesini arttırarak kırışıklık, kuruma ve sarkma gibi cilt etmenlerinin azalmasını destekler.
• Damar tıkanıklığının önlenmesinde etkili olabilmektedir.
• Eklem ağrılarının azaltılmasında kullanılabilmektedir.
• Hızlı kas dokularının kaybında kolajen takviyelerinden yardım alınabilir.
• Saç ve tırnakların güçlenmesini sağlayarak kopma ve kırılma gibi etkilerin azalmasına yardımcı olur.

 


DİĞER BLOG YAZILARI