Banyo Köpüğü Duş Jeli Olarak Kullanılır Mı?

Banyo Köpüğü Duş Jeli Olarak Kullanılır Mı?

Banyo Köpüğü Duş Jeli Olarak Kullanılır Mı?

Banyo köpüğü ve duş jeli her ne kadar benzer amaçlara hitap ediyor gibi görünse de, bu ikilinin arasında önemli farklar bulunmaktadır. Banyo köpüğünün asıl işlevi su dolu bir küveti köpürtmektir. Ancak duş jelleri vücudu köpürtmeyi ve hijyen sağlamayı amaçlar. Yani bir cilt temizlik ürünü olarak kullanılmaktadır. Banyo köpüğünü doğrudan vücudunuzda kullanmak ise istediğiniz temizliği sağlamazken ayrıca yoğun yapısı sebebiyle vücudunuzda durulaması zor olan yoğun bir form hissiyatı bırakacaktır. Nasıl ki banyo köpüğü duş jeli olarak kullanılamıyorsa, duş jeli de banyo köpüğünün görevlerini tam anlamıyla yerine getiremez. Su dolu bir küvete duş jeli döktüğünüzde hem istediğiniz köpürme hem de beklenen ortam sağlanamaz. Bu yüzden bu iki ürün farklı amaç ve alanlarda tercih edilmelidir.


Banyo Köpüğü Ne İşe Yarar?

O pofuduk köpüklerle dolu olan küvetler banyo köpükleriyle oluşturulmaktadır. İçeriğinde suyun köpürmesine yardımcı olan maddeleri barındıran banyo köpükleri kimi zamanlarda renkli ve içeriğinde sim gibi maddeleri de barındırabilir. Asıl amacı banyo suyunun köpürtülmesi olsa da, banyo köpükleri insan vücuduyla temas halindeyken temizleyici ve yumuşatıcı etkiye de sahiptir. Eğlenceli ve keyifli bir banyo aktivitesi olarak kullanılabilen banyo köpükleriyle o hayalinizdeki banyoyu oluşturabilir, günün tüm yorgunluğunu ve stresini banyo keyfiyle atabilirsiniz.


Banyo Köpüğü Nasıl Kullanılır?

Banyo köpükleri küvetlerde kullanılmaktadır. Bu yüzden duşa kabin gibi banyo oluşumlarında banyo köpüğü kullanmak işlevini yerine getiremeyecektir. Banyo köpüğünü kullanmadan önce küveti suyla doldurmaya başlamalısınız. Bedeninizi de hesaplayarak yaklaşık küvetin yarısı ya da biraz fazlası olarak doldurduğunuz suyu başta biraz sıcak olarak tercih edebilirsiniz. Böylece zamana bağlı olarak düşük sıcaklıklara inmesi daha uzun bir süre alacaktır. Ardından da tablet formda olan banyo köpüğünü küvete atabilirsiniz. Suyla tepkimeye girecek tablet yavaş yavaş çözünmeye başlayacak ve suyun köpürmesini sağlayacaktır. Bu aşamada elinizle suyu karıştırmak çözünme hızını hızlandırabilmektedir. Tamamen eriyen tabletten herhangi bir kalıntı kalmadıktan sonra küvetin içine girebilirsiniz.


Banyo Köpüğü Nasıl Yapılır?

Hazır olarak satılan banyo köpüklerini evde oluşturmak da pekâlâ mümkündür. Ancak hazırlanan bu içerikler hazır ürünler kadar köpürtme işlemini gerçekleştiremez.
Evde yapılacak banyo köpüğü için ihtiyaçlarınız şu şekildedir:

• Sıvı el ya da vücut sabunu
• Bal
• Gliserin ve hindistan cevizi yağı
• Uçucu yağlar
• Aromatik kokular

Tüm bu malzemeleri su dolu bir kap içerisinde yeterince karıştırmalısınız. Sabun suyun köpürmesini sağlarken, gliserin ve hindistan cevizi yağı tüm bu malzemelerin homojen karışımını destekleyecektir. Aromatik kokular tamamen kişisel zevkinize göre seçilebilirken, uçucu yağlar ve bal içeriği de vücudunuzun ekstra nemlenmesine yardımcı olacaktır.

 


DİĞER BLOG YAZILARI