Kolajenin Vücuda Yararları Nelerdir?

Kolajenin Vücuda Yararları Nelerdir?

KOLAJENİN VÜCUDA YARARLARI NELERDİR?

Vücudumuz sıvı bakımından zengin bir yapıdadır. Sıvı kaybı, istemediğimiz deri bozukluklarına sebep olabilir. Cildimizin yaşlanmasını istemiyorsak sıvı tutulumunu arttırmak ve korumak bizim için önemlidir. Ciltte kırışıklıkların meydana gelmesini ciltteki su miktarının azalması belirler. Bu yüzden cildi uygun şekilde beslemek önemlidir.
Cilt için önemli diğer bir nokta da kolajenlerdir. Tabii ki yine su tutulumuyla bağlantılıdır. Kolajenler cilt dokularını canlı ve nemli tutmaya yarar. Dengeli beslenerek ve cildi yaşlanma etkilerine karşı koruyarak vücudumuzdaki kolajen üretimini desteklemiş oluruz.Kolajen nedir?

Kolajen, vücudumuzdaki kemik ve kıkırdak dokularında bulunan bir protein çeşididir. Biliyorsunuz ki proteinler, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için önemlidir. Vücudumuz, belirli bir yaşa kadar, ihtiyaç duyduğu kolajeni kendisi üretir. Ancak belirli bir yaştan sonra kolajen üretimi durmaya başlar. Böylece kıkırdak dokularda ve ciltte kolajen azalmasına bağlı, istenmeyen problemler çıkabilir.


Kolajenin vücuda yararları nelerdir?

Yediklerimizden aldığımız vitaminlerle üretimi hızlandırılan kolajen proteininin vücudumuz için önemli olduğundan bahsetmiştik. Peki, neden kolajen vücudumuz için bu kadar önemli? Çünkü vücudumuzun esnek yapısını kaybetmemesi için yüksek miktarda kolajen üretimi gerekir. Bu esnek yapı, kemik ve kıkırdaklar için önemli olduğu kadar cildimiz için de önemlidir. Bildiğiniz gibi cildimizin de esnek bir yapısı vardır. Bu esnekliğinin nedeni de kolajen içeriyor olmasıdır. İşte bu yüzden kolajen, kemik dokularımız için ve cildimiz için gereklidir.


Kolajen eksikliğinde ne olur?

Cevabından fazlasıyla korktuğumuz bu soru, aslında mutlaka sorulmalı. Çünkü kolajen eksikliği çok fazla soruna neden olur. En önemlisi ve birincil olarak diş, tırnak ve kemik sağlığı problemlerinin oluşmasıdır. Kemik ve kıkırdak dokularda gözlemlenen kolajen eksikliği sebebiyle hareket kabiliyetinde azalmalar yaşanır. Yaşlıların büyük bir genelinin, diğerlerinden daha ağır hareket etmelerinin nedenlerinden biri de budur.
Ciltte kolajen eksikliklerinin görülmesi de kırışıklıklar, çöküklükler gibi yaşlanma belirtilerine yol açar. Vücudunuzun genç ve diri kalmaya devam etmesini istiyorsanız, kolajen içeren gıdalarla sağlıklı beslenme ve kolajen takviyelerini tavsiye ederiz.  


 

Voonka Collagen Beauty Plus 30 Saşe Kolajen İçeren Takviye Edici Gıda Ananas
 

Kaç tip kolajen vardır?

Dokulara göre farklılık gösteren kolajen çeşitleri, sayıca fazladır. Ancak en çok tip 1, tip 2 ve tip 3 kolajen çeşitleri önemlidir. Tip 1 ve tip 3 kolajen çeşitleri deri dokusunda ve kas yapılarında bulunurken, tip 2 kolajen ise kıkırdak dokularda bulunur. İster cilt için, ister kıkırdak ve kas dokuları için kolajen taviye edici gıdalardan yararlanılabilir.

Voonka Multi Collagen Powder 1 2 3 + Vitamin C Kolajen İçeren Takviye Edici Gıda 300 GR


Cilt için kolajenler

Cildimizde kolajenin önemini biliyorsunuz. Özellikle yaşlanma etkilerinden korunmak için ciltte kolajen üretimini destekleyici besinler veya takviyeler alınmalı. Genç kalmak denilen olgunun temel ayağıdır bu. Gerçekten genç kalmak istiyorsanız kolajene dikkat.
Ciltte kolajen eksikliği mevzusu ise direkt göze çarpması açısından son derece önemli bir konu. Voonka Beauty Collagen C Vitamini İçeren Takviye Edici Gıda, denemeniz için muhteşem bir formül. İçerisinde 30 çiğneme tableti bulunan bu ürün cilt, saç ve tırnak sağlığını destekler.
Bir diğer önerimiz ise Day2Day Kollajen Peptitleri ve Vitamin Kompleks İçeren Takviye Edici Gıda. Ürün, cilt yaşlanmasına ve elastikiyet kaybına etki eden süper bir çözüm.

Suda Collagen Kolajen Takviye Edici Gıda 45 Tablet
 

Day2Day The Collagen Beauty İntense 30 Saşe Kolajen 12 Gr 10000 Mg

 

Vücut için kolajenler

Kemik sağlığı her şeyden önce gelir. Özellikle canlı kalmak ve uzun yıllar sağlığınızı korumak istiyorsanız vücut için gerekli kolajen takviyelerini eksik etmemelisiniz. Bunun yanında tabii ki kolajen içeren besinleri tüketmeyi sakın unutmayın. Eczacıbaşı markasının Dynavit Diamond Collagen ürünü kemik sağlığınız açısından incelemeniz gereken ürünlerden.
 

Dynavit Diamond Collagen Kolajen Takviye Edici Gıda 10 Şişe 50 ML

 


DİĞER BLOG YAZILARI