Kuru Cilde Peeling Yapılır Mı ?

Kuru Cilde Peeling Yapılır Mı ?

Kuru Cilde Peeling Yapılır Mı?

Peeling formüllerinin diğer bakım ürünlerinden ayrılan en büyük farkı içerisinde çeşitli boyutlara sahip partiküller içermesidir. Bu partiküllerin oluşturulan ürünler içerisinde yer almasının temel sebebi ise cilt yüzeyinde oluşan ölü derilerin ve gözenek yapılarının arındırılmasına yardımcı olmaktır. Hafif ve yumuşak hareketlerle cilde yedirilen peeling ürünlerindeki partiküller bu sırada cilt yüzeyinde soyma işlemini gerçekleştirerek amacını yerine getirir. Bu açıdan bakıldığında kuru ciltlerin peeling kullanması oldukça önemlidir. Çünkü kuru cilt yapısına sahip olan kişilerde cilt üzerinde pul pul görünüm ve daha fazla ölü deri hücrelerinin oluşumu gözlenir. Ancak bu esnada dikkat edilmesi gereken nokta, kuru ciltlerin buna yönelik peeling ürünleri tercih etmesi gerektiğidir. Kuru ciltler için özel formülasyonlarla oluşturulan peeling ürünlerinde daha ufak boyutlarda partiküller kullanılarak cildin hassaslaşması ve zarar görmesi engellenir.

Peeling Uygulamaları Cildi Kurutur Mu?

Peeling uygulamaları cilt bakım rutinleri arasında temizleme ve arındırma sınıflandırmasına ait bir işlemdir. Bu yüzden de diğer pek çok temizleme ürünü ve yöntemi gibi cilt üzerinde belirli bir kuruluk oluşturabilmektedir. Ancak eğer doğru ürün tercihi yapılırsa bu etki sanıldığı gibi anormal düzeylerde görülmez. Tersine kuru ciltler için üretilen peeling formüllerinde nem dengesini koruması ve ekstra nemi ciltte hapsetmesini sağlayan hyaluronik asit ve doğal yağlar kullanılırken, yağlı ve karma ciltlerde kil ya da alkol bazlı formüller tercih edilerek biriken sebum salgısının kontrole alınması sağlanır.

Peeling Yapmak Zararlı Mıdır?

Peeling yapmanın bilinen herhangi bir zararlı etkisi bulunmaz. Hatta cilt yüzeyinde yer alan ölü dokunun arındırılarak yeni oluşan sağlıklı hücrelerin gelişimini destekler. Bu açıdan bakıldığında özellikle cildin daha pürüzsüz, eşit renk dağılımına sahip, yumuşak ve aydınlık görünmesine yardımcı olmak için peeling kullanımı sergilemek hiç de yanlış bir yaklaşım olmayacaktır. Ancak pek çok üründe olduğu gibi peeling çeşitlerinde de yanlış ürün tercihi yapmak ya da yanlış bir kullanım sergilemek ciltte istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden mutlaka ürün kullanım talimatları okunmalı, cilt tipine uygun olmalı ve haftada 1-2 kullanımı aşılmamalıdır.

Peeling Sonrası Ne Yapılmalı?

Peeling uygulaması sonrasında ilk dikkat edilmesi gereken cildin bol su ile durulanması gerektiğidir. Ciltte herhangi bir kalıntı kalmayacak şekilde arındırma gerçekleştikten sonrası ise yüksek emiciliğe sahip bir havlu ile kurulanmalıdır. Bu aşamada cilt için gerekli temizlik işlemleri tamamlanmış olacaktır. Bu yüzden tonikleme aşamasına geçilebilir. Bir pamuk yardımıyla uygulanan toniğin 10 dakika kadar yüzde bekletilmesinden sonra cilt tipine uygun bir nemlendiriciden yardım alınarak cilt nemlendirilir. Gerekirse gece serumları, doğal yağlar, ferahlatıcı jeller de bu aşamada tercih edilebilmektedir.

 


Diğer Tüm Bloglar