Multivitamin Kilo Yapar Mı?

Multivitamin Kilo Yapar Mı?

Multivitamin Kilo Yapar Mı?

Destekleyici besin, vitamin desteği ve takviye gıda gibi görünse de temelde multivitaminlerin besin değeri yok denecek kadar azdır. Kilo aldırma ya da kilo verme gibi etkileri bulunmamakla beraber sadece vücudunuzun destekleyici maddelerini bir arada size sunar. Enzimlerin etkili çalışması, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, saç tırnak ve cilt sağlığını destekleme gibi etkiler sunar. Bu sayede vücudunuzun doğal çalışma sürecinde yardımcı olur.

Vitamin, mineral , aminoasit, yağ asitleri gibi özelleşmiş seçeneklerini bulabileceğiniz multivitaminleri tercih ederken günlük gereken dozları karşıladığından emin olmalısınız. Aksi takdirde beslenmenize ek aldığınız bu ürünlerin faydalarını göremeyebilirsiniz. Solgar, Nutraxcin, Bigjoy, Celloxy, Orzax, Voonka, Vitabiotics, Pharmaton, NBL, Supradyn gibi profesyonel markaların ürünleriyle vücudunuz için gereken destek gıdaları kolayca sağlayabilirsiniz.


Multivitamin Neye İyi Gelir?

Multivitaminler vücut için gereken vitamin, mineral ve besin maddelerinin standardize edilmiş dozlarda bir araya getirildiği ürünlerdir. Yaşlılık, menopoz, ergenlik, gebelik gibi özel durumlarda tercih edilecek farklı türleri bulunabildiği gibi sağlıklı bir yetişkinin günlük alması gereken besin maddelerin uygun hazırlanmış türleri de vardır.


Multivitamin Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Destekleyici maddelerden oluşan multivitaminleri tercih ederken tedavi amaçlı kullanılmadığını bilmekte fayda var. Doktorunuzun önerisi ya da onayıyla bu ürünleri tercih ederek vücudunuzun sağlıklı fonksiyonlarını ve çalışmasını destekleyebilirsiniz.

Gebelik, yaşlılık ve menopoz gibi beslenmenin önem kazandığı durumlarda tercih edeceğiniz ürünlerde bu sürecin gerektireceği beslenmeyi karşılayan multivitaminler kullanmak önemlidir. Cinsiyet, yaş ve özel duruma uygun olarak hazırlanmış ürünler tercih etmek sizin için daha sağlıklı olacaktır.


Sınav Döneminde Hangi Multivitamin Kullanılmalı?

Sınavlar ve yoğun çalışma tempoları hayatımızın her döneminde yaşanır. Bu süreçte çalışmaktan kendimize yeterli düzeyde vakit ayıramayabiliriz. Unutulmaması gerekir ki beslenme ve uyku bu gibi yoğun süreçlerde vücudunuzun sağlığı için elzemdir. Dengeli ve düzenli olarak bunları sağladıktan sonra bedeninizin yoğun tempoda daha güçlü kalabilmesi adına multivitamin kullanabilirsiniz.

- Ginseng
- B12 (Hafızayı destekler)
- Folik asit (Beynin normal fonksiyonlarına yardımcı olur)
- Demir
- Selenyum
- Probiotik gibi beyin ve psikoloji üzerine etkileri çalışmalarda desteklenmiş ürünlerin yer aldığı multivitaminler tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi destekleyen takviye gıdalar bu yoğun süreçte vücudunuzun sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Düzenli egzersiz, yeterli ve kaliteli uyku, dengeli beslenme ile bir araya getirdiğiniz bu gibi yoğun süreçlerde multivitaminler de en büyük yardımcılarınızdan biri haline gelir.

 


DİĞER BLOG YAZILARI