Omega-3 En Fazla Hangi Yiyeceklerde Vardır ?

Omega-3 En Fazla Hangi Yiyeceklerde Vardır ?

Omega 3 En Fazla Hangi Yiyecekte Vardır?

Vücutta üretimi gerçekleşemediği için dışarıdan alınması gereken Omega 3, artık neredeyse herkes tarafından bilinen ve biyolojik sistemlerin sağlığında önemli bir yeri olan bir çeşit yağ asididir. Çocuk yaşlı demeden herkesin ihtiyaç duyduğu bir bileşen olan Omega 3 ün yeterli tüketimini sağlayarak direnç düşüklüğünden ve bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaçınması gerekmektedir. Bu yüzden de günlük besin alışkanlıklarında mutlaka bu bileşenlere yer verildiğine dikkat edilmelidir. Omega 3 en çok balık ve türevleriyle özdeşleştirilmektedir. Aslına bakıldığında bu hiç de yanlış bir yaklaşım değildir. Ancak sanıldığı gibi Omega 3 sadece balık türevleriyle değil daha çok besinle de alınabilmektedir. Omega 3 en fazla uskumru, sardunya ve somon gibi balıklarda yer alırken aynı zamanda badem, ceviz, fındık içi ve keten tohumu gibi yemişlerde de bulunmaktadır. Ispanak ve semiz otu gibi yeşil yapraklı bitkiler ise bir diğer Omega 3 kaynaklarındandır.
  

Günlük Omega 3 İhtiyacı Ne Kadar?

Uzmanlar sağlıklı bir vücut işleyişi için yaş fark etmeksiniz günlük en az 1 gr Omega 3 tüketilmesini önermektedir. Ancak vücut direncini yükseltmek, kalp ve damar sağlığını korumak, beyin fonksiyonlarının gelişimini desteklemek ve iştahı dengelemek için 2-3 gr tüketimde de bir sakınca bulunmamaktadır. Günlük beslenme alışkanlıkları içerisinde yer alan bazı besinlerin Omega 3 değerleri ise şu şekildedir:

• Severek tüketilen kuruyemişlerden biri olan cevizin bir tanesinde yaklaşık olarak 1-2 mg Omega 3 bulunmaktadır. • Havyar olarak adlandırılan balık yumurtalarının 30 gramında yaklaşık olarak 2 mg Omega 3 bulunmaktadır. • 50 gr ağırlığındaki bir somonda yaklaşık olarak 1 gr omega 3 bulunmaktadır. • 50 gr ton balığında 100 mg omega 3 bulunmaktadır.

  

Omega 3 Takviyesi Alınmalı Mı?

Balık yönünden eksik, düzensiz ve yetersiz beslenme tarzlarında Omega 3 takviyesi almak iyi bir tercih olabilmektedir. Bu durumda yeterli bileşenleri elde edemeyen vücuda bir süre boyunca gerekli bileşenler takviye yöntemiyle sağlanır. Böylece sistemlerin işleyişi de korunabilmektedir. Üstelik takviyeler tüm yaş grupları için de kullanılabilmektedir. Şurup, damla, çiğneme tableti ya da kapsül formunda geliştirilen pek çok marka tüketicilerine çeşitli seçenekler sunmaktadır.
  

Omega 3 Takviyesi Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Eğer ki Omega 3 kullanımına bir hekim tavsiyesi ile başlandıysa, kullanım hekimin öngördüğü süreç boyunca ya da vücuttaki değerler normal seviyelere ulaşana kadar kullanıma devam edilmelidir. Diğer süreçlerde ise Omega 3 kullanımına özellikle mevsimsel dönemlerde ara verilmemeli, tüm yıl boyunca kullanım sürdürülmelidir. Büyüme ve gelişimi desteklemek için kullanılan küçük çocuklarda ise çocuğun gelişim dönemi boyunca takviyelerin tüketimine ara verilmemelidir. Omega 3 takviyelerinde en çok dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise düzenli bir kullanım alışkanlığı gösterilmesidir. Aksi takdirde düzensiz alınan takviyeler yetersiz olacak ya da istenen etkiyi gösteremeyecektir.

 


Diğer Tüm Bloglar