Propolis İltihaba İyi Gelir Mi?

Propolis İltihaba İyi Gelir Mi?

Propolis İltihaba İyi Gelir Mi?

Propolis iltihaba iyi gelir mi? Sayısız faydasıyla anılan ve adeta mucizevi bir besin olarak adlandırılmaya başlanan propolisin aslında arı kovanlarının tamamlayıcı bir salgısı olduğunu biliyor muydunuz? Arı kovanlarında kovanların mantar, mikrop, bakteri gibi mikroorganizmalardan korunmasını sağlarken aynı zamanda meydana gelebilen viral durumların da hızla iyileştirilmesinde etkili olabilmektedir. Arılar için önemi şüphesiz olan propolis salgısının son yıllarda insan vücudu üzerinde de çeşitli faydalarının olduğu görülmüştür.

Arılar için propolisin en temel özelliği, kovana girecek herhangi bir enfekte maddenin koloniyi etkilememesi içine etkisiz hale getirilmemesidir. Bu yönü insanlar için de geçerli olup özellikle iltihap, enfeksiyon gibi durumlarda kullanılabilmektedir. Bölgenin daha fazla enfekte olmasını engellemeye yardım edecek propolis bu şekilde yaraların iyileştirilmesinde tercih edilebilmektedir.

 

Propolisin Cilt Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

Cilt sağlığında da göz ardı edilemeyecek etkileri olan propolis; sedef hastalığı, akne, egzama ya da mantar oluşumuna bağlı olarak görülen cilt sorunlarında kullanılabilmektedir. Antibakteriyel etkisiyle bölgenin temizlenmesini sağlarken aynı zamanda cildin ferahlayarak yatışmasını ve kızarıkların azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca koruyucu yönüyle tanınan propolis cilt tabakasının güçlenerek güneş ışınlarından, hava kirliliğinden ve diğer dış etkenlerden korunmasını destekler. Böylece dolaylı olarak dış etmenlere bağlı olarak oluşan cilt kurulukları, kırışıklıklar, lekeler ve soluk görünüm azaltılabilir.
 

Propolisin Saça Faydaları Nelerdir?

Erkek kadın demeden en büyük saç sorunlarından bir tanesi saç dökülmeleridir. Yaş, genetik, yetersiz bakım ya da yıpranan saç telleri gibi pek çok etken saçların dökülmesine neden olur. Ancak propolis kullanımı saç dökülmelerinin azalmasına ve yeni saç oluşumunun meydana gelmesine yardımcı olabilmektedir. Böylece saç kökleri de güçlenirken sağlıklı saç uzama dinamiği oluşturulabilir. Propolis saç için uygulanacağı zamanlarda saç maskelerinin içine katılabilir, saç derisine ve boylarına masaj yapılarak kullanılabilir.
 

Propolis Alerjik Reaksiyonlara İyi Gelir Mi?

Propolis türevleri bazı alerjik reaksiyonların etkilerinin hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir. Özellikle çocuklarda görülen mevsimsel alerjilere karşı antioksidan bir etki yaratarak ekstra koruma sağlayabilmektedir. Bu yüzden propolis takviyeleri günlük beslenme alışkanlıkları arasına dâhil edilebilir. Ancak kullanım esnasında propolise bağlı oluşabilecek alerji durumlarına dikkat edilmeli, böyle durumlarda mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

DİĞER BLOG YAZILARI