Sağlıklı Bir Diyet Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir diyet düzeni kişiden kişiye değişen bir programdır. Sağlıklı bir diyet kelimesi ardındaki diyet tanımı kimi zaman bizi ürkütse de sağlıklı beslenmek bir alışkanlıktır. Günlük hayatınızda beslenme alışkanlıklarınız ve rutinini genel diyetinizi oluşturur. Sosyoekonomik düzey, maddi imkanlar, yaşanılan bölge, süreğen hastalıklar, ergenlik ya da yaşlanma gibi özel durumlar beslenme düzeninizi şekillendirecek noktalardır.

Sağlıklı bir diyet yapmak istiyorsanız öncelikle bir amaç belirlemek önemlidir. Kilo almak, kilo vermek, yanlış beslenmenin önüne geçmek, anoreksiya nevroza – blumia nevroza gibi yeme problemlerini aşmak, profesyonel spor için beslenme rutini ya da daha sağlıklı besinler tüketmek gibi farklı amaçlar üzerinden yol almak önemlidir. Beslenme hayatımızın merkezinde olan önemli bir noktadır. Bu amaçlar çerçevesinde hareket ederken sağlığınızı göz etmek ve korumak önemlidir.

 

Sağlıklı Beslenme İle Nasıl Kilo Verilir?

Sağlıklı beslenme ile kilo vermek herkesin dilediği bir süreçtir. Bu süreçte ilk adım olarak genel vücut kontrollerinizi yapmak önemlidir. Kimi zaman çeşitli hormon hastalıkları, bağırsak problemleri, depresyon gibi sorunlar beslenme düzeninizde ve alışkanlıklarınızda değişimlere sebep olabilir. Fizyolojik sorunlar ortadan kaldırıldıktan sonra sağlıklı kilo vermek için kendinize özel bir adım izleyebilirsiniz.

  • 1. Vücudunuzu tanımak ile başlayabilirsiniz. İştahınızın farkında olmak önemlidir. Kimi zaman mutsuzluk, susuzluk ya da mineral / vitamin eksiklikleri yeme ihtiyacınızı şekillendirebilir. Gerçekten aç olduğunuz anları anlamak önemlidir.
  • 2. Yüksek yağ ve şeker içerikli gıdaları kontrollü tüketmek önemlidir.
  • Hayatınızdan sevdiğiniz bir gıdayı tamamen çıkartmak zor olabilir. Fakat bunu daha az ve kontrollü bir şekilde tüketmek kilo verme sürecinizde hem psikolojik hem de bedensel olarak rahatlatıcı olacaktır. Unutmayın ki sizi strese sokan bir yeme düzeni kilo vermeniz aksine kilo almanıza sebep olabilir.
  • 3. Bol su tüketmek vücudunuzun normal fonksiyonlarını sürdürmek için elzemdir.
  • 4. Egzersiz rutini oluşturmak kilo verme sürecinizde olmazsa olmazlar arasında yer alır. Bunu kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Yürüyüş, vücut ağırlığı ile egzersiz, kardiyo gibi farklı seçenekleri değerlendirerek en sevdiğiniz egzersiz modelini sürdürebilirsiniz.

 

 

Sağlıklı Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir diyet listesi sınırları oldukça esnek olan bir alandır. Süreğen hastalıklarınız, günlük rutinleriniz, hareketliliğiniz ve yeme alışkanlıklarınız diyetinizi şekillendirecek noktalardır. Bu sebeple herhangi birinde fayda görmüş kalıp bir diyet modeli tercih etmemelisiniz. Diyet listelerini kişiye özel dikilmiş bir kıyafet gibi düşünebilirsiniz. Belki üstünüze uyacaktır ama asla sizin vücudunuza tam anlamıyla oturmayacaktır. Diyet ve beslenme de bu kapsamda yer alır.

Diyet listesi oluştururken takviye edici gıdalar da tercih edebilirsiniz. Velavit V Probiotics With Enzymes kapsül gibi bağırsaklarınızı destekleyecek formüller beslenme alışkanlıklarınızın değişeceği dönemde genel sağlığınızı destekler. Ayrıca sindirim sorunları yaşıyorsanız bu süreci daha rahat atlatmanıza yardımcı olur.

 


Diğer Tüm Bloglar