Şampuan İçinde Neler Olmamalı?

Şampuan İçinde Neler Olmamalı?

Şampuan İçinde Neler Olmamalı?

Saç derisinin ve saç tellerinin sağlıklı görünümünü koruması için oldukça spesifik bir dengenin korunması lazım. Bu dengenin bozulmasına neden olan kimyasalları ve çeşitli maddeleri içeren şampuanların kullanılması istenmeyen sonuçlara yol açar. Şampuan içeriğinde olmaması gereken maddelerin yer almasının, saç üzerinde yaratabileceği etkiler şu şekilde sıralanabilir:

- Saç canlılığını kaybetmesi - Saç tellerinin incelmesi - Saç derisinin kaşıntılı ve tahriş olmuş bir yüzeye dönüşmesi - Kepeklenme sorunları - Saç dökülmesi sorunları - Saç renginin solması

  

Paraben Saça Zarar Verir mi?

Şampuanların içerisinde görülebilen paraben maddesi, saç için oldukça tehlikeli özelliklere sahiptir. Kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılan koruyucu bir madde niteliğindedir. Cildin doğal dengesinin bozulmasına neden olan paraben, ciddi zararlara neden olabilir. Şampuanlara eklendiğinde, formüllerinin raf ömrünü uzattığı için tercih edilir. Ancak faydasından çok zararı bulunur. Bu nedenle şampuan alırken içeriğinde paraben olmamasına özen göstermeniz önerilir.
  

Dietanolamin Saça Zarar Verir Mi?

DEA olarak da bilinen bu bileşik, cilt tahrişi başta olmak üzere birçok etkiye sahiptir. Şampuan alırken, içeriğinde DEA bulunan ürünlerden kesinlikle kaçınılması gerekir. Hem kısa vadeli etkileri hem de uzun vadeli yıpratıcı sonuçları bulunan tehlikeli bir maddedir.
  

Formaldehit Saça Zarar Verir mi?

Formaldehit, ilk bakışta oldukça tehlikeli ve zehirli bir madde gibi görünebilir. Ancak kozmetik endüstrisinde, ürün içerisinde zararlı mikroorganizmaların üremesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Bazı kozmetik ürünlerinde tercih edilen bu maddenin, saç üzerinde oldukça yıkıcı etkileri bulunur. Saça her açıdan zarar veren formaldehiti formülünde barındıran şampuanların tercih edilmemesi gerekir.
  
Sülfat Saça Zarar Verir mi?
Sülfatın saça olan zararlı hala tartışma konusu olan bir alandır. Sülfat içerikli maddeler, şampuanlara eklendiğinde daha iyi köpürmesine yardımcı olmaktadır. Sülfattan dolayı çeşitli yan etkiler gören bireyler bulunur. Bu yan etkiler arasında, saçın canlılığını kaybetmesi ve boyalı saçların renginin daha hızlı akması yer alır. Fazla yıpratıcı etkiler olmadığı için mevcut şampuanların büyük çoğunluğu hala sülfat içeriklerine sahiptir. Sülfatın şampuan içeriğindeki yan etkilerini gören ve sülfatsız şampuanlar kullanmak isteyenler için çeşitli alternatifler bulunur. Sülfatsız şampuan veya tuzsuz şampuan olarak adlandırılan bu seçenekler, en çok işlem görmüş saçlara sahip bireyler tarafından tercih edilir. Diğer şampuanlara oranla daha az köpüren bu şampuanların, boyalı saçların renginin daha uzun süre korunmasına yardımcı olduğu söylenir.

 


Diğer Tüm Bloglar