Arı Sütü Yüze Sürülür Mü?

Arı Sütü Yüze Sürülür Mü?

Arı Sütü Yüze Sürülür Mü?

Arılar hayat düzenleri ve davranışları olarak her zaman insanları büyüleyen ve mucizevi etkileri olduğuna inanılan canlılardan olmuşlardır. Tüm kovan müthiş bir iş paylaşımı gerçekleştirildiği yaşam düzenine sahiptir. Bu işleyişim içinde önemli bir yeri olan arı sütü ise işçi arılar tarafından kraliçe arının beslenmesi ve gelişim göstermesi için salgılanan kremsi bir sıvıdır. Hafif çözünebilirliği olan bu salgı iklim ve coğrafya türlerine göre değişse de, kraliçe arı için üretildiğinden yüksek oranlı besleyiciliğe ve zengin bileşenlere sahiptir. Bu açıdan da pek çok faydası olduğu düşünülmektedir.
Cilt üzerinde de onarıcı ve güzelleştirici bir kimliğe sahip olan arı sütünün direkt olarak yüze uygulanması doğru bir kullanım şekli değildir. Hem asidik yapısı hem de alerjik kimliği sebebiyle cildin hassaslaşıp kızarmasına ya da reaksiyon göstermesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden de arı sütü genelde yüz bakım serumları, maskeleri ya da kremlerinde düşük oranlarla kullanılır. Ancak oranları her ne kadar düşük olsa da, yüksek faydalar oluşturabilmektedir.


Arı Sütünün Cilde Olan Faydaları Nelerdir?

• Arı sütü antioksidan bir etkiye sahip olduğu için cilt üzerinde mikroorganizmalara bağlı olarak oluşan akne, mantar ve sedef gibi hastalıkların önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olabilmektedir.
• Kırışıklık, cilt lekeleri, solgun bir ten gibi yaşlanma belirtilerinin oluşumunu azaltabilir.
• Cilt üzerinde oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesine ve onarılmasına destek olabilir.
• Cilt üzerinde oluşan ödem ve şişkinliklerin dindirilmesinde etkili olabilir.
• Cilt tabakasının nem dengesinin korunmasına yardımcı olarak cilt döküntülerinin azalmasını ve parlaklığın sürdürülebilirliğini sağlayabilir.
• Yapısındaki özel bileşenler sayesinde güneşin bazı zararı ışınlarına karşı koruyucu bir tavır sergileyebilir.

Zade Vital Arı Sütü 40 Blister Kapsül


Arı Sütünün İçeriğinde Ne Bulunur?

Arı sütünü bu kadar faydalı yapan şeyler içeriğinde bulunan zengin mineral, vitamin ve aminoasit bileşenleridir. İnsan vücudunda oldukça az bulunan ancak eksikliğinin çeşitli sorunlara sebep olabildiği çinko, sülfat, potasyum, demir ve bakır gibi mineraller arı sütünü oldukça değerli kılmaktadır. Vitamin bileşenlerine bakıldığında ise içeriğin %3’ünü oluşturan vitaminler genelde B vitamini ailesine mensuptur. %15 gibi bir orana sahip olan zengin protein içeriğinde ise özellikle saç ve cilt güzelliğinde öne çıkan biotin ve folat gibi aminoasitler yer alır. Ayrıca %60 ila %70 lik kısmı sudan oluşan arı sütü bu şekilde cilde yüksek nem dengesi de sağlayabilmektedir.


Arı Sütü Cilde Nasıl Uygulanır?

Arı sütü doğrudan cilde uygulanmak yerine başka bileşenler karıştırılarak bir formül oluşturmak suretiyle cilde uygulanmaktadır. Bunun sebebi içeriğindeki bileşenleri başka etken maddelerle birleştiğinde daha yararlı bir kimliğe bürünebilmesindendir. Bu şekilde cildin ihtiyaç duyduğu içerikleri bir formülle beraber sunabilmekte, alerjik reaksiyonların oluşabilme oranını en aza indirgemektedir.
Farklı içeriklerle birlikte kullanılan arı sütünün uygulama şekli ise formuna göre değişebilmektedir. Örneğin göz kremi formülasyonunda yer verildiğinde, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere hafif dokunuşlarla sürülebilirken gece kremlerinde yüze uygulanılarak tüm gece yüze nüfuz etmesi beklenmektedir.

 


DİĞER BLOG YAZILARI