Evde El Kremi Nasıl Yapılır?

Evde El Kremi Nasıl Yapılır?

Evde El Kremi Nasıl Yapılır?

Evde el kremi nasıl yapılır? El kremleri, cildin ihtiyaç duyduğu temel bileşenlere ulaşması, kuruluğun engellenmesi ve yumuşak bir hissin oluşturulması için tercih edilir. Farklı cilt tipleri için gerekli el kremi içerikleri değişiklik gösterir. Kendi cilt ihtiyaçlarınız için özel olarak hazırlanmış bir el kremi oluşturmak isterseniz bunu evde, kendiniz yapabilirsiniz. Sizlere yardımcı olacak birkaç tarif paylaşmaktayız.
  

Yumuşak Bir Cilt İçin Evde El Kremi Nasıl Yapılır?

Yumuşak bir cilt dokusu için hazırlayacağınız el kreminde gerekli malzemeler:

- 100 ml tatlı badem yağı - 60 ml hindistan cevizi yağı - 25 ml shea yağı - 60 gr balmumu - 20 damla lavanta esansı/ vanilya esansı (Esans seçenekleri arasından yapacağınız seçimi, beğendiğiniz kokulara göre yapabilirsiniz. Malzemeleri temin ettikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek el kreminizi yapmaya başlayabilirsiniz: - Orta boyutlardaki bir tencereyi ocağa yerleştirin ve içini su ile doldurun. - Suyun ortasına cam bir kâse yerleştirin. - Tencerenin altını kısık bir ateşte olacak şekilde açın. - Koku için tercih ettiğiniz esans (lavanta veya vanilya) haricindeki tüm malzemeleri cam kabın içine koyun. - Malzemelerin cam kap içerisinde iyice karışmasını ve birbirleri içerisinde çözülmesini sağlayın. - Kaynama belirtileri görüldükten sonra tercih ettiğiniz koku esansını karışıma ekleyebilirsiniz. - Balmumu tamamıyla eriyip karışım istenilen kıvama geldiğinde altını kapatın ve dikkatli bir şekilde kâseyi tencereden çıkarın. - Oluşturduğunuz kremi ister cam kâse içerisinde ister başka bir kaba döküldükten sonra soğumaya bırakın. - Krem tamamıyla soğuduğunda kullanıma hazır hale gelecektir.

  

Kurumuş Bir Cilt İçin Evde El Kremi Nasıl Yapılır

Cilt üzerinde kuruma ve çatlama benzeri sorunlarla karşılaşıyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz el kremi içeriği farklılık gösterir. Kurumuş cilt dokusunun nemlendirilmesi için hazırlayacağınız el kremi malzemeleri:

- 200 ml aloe vera jeli - 5 ml E vitamini yağı - 70 gr balmumu - 20 damla lavanta esansı/ vanilya esansı

Kurumuş bir cilt için yapılan el kreminde, yumuşak bir cilt için paylaştığımız tariften daha farklı adımlar izlenir.

- İlk olarak aloe vera jeli, seçtiğini koku esansı (lavanta veya vanilya) ve E vitamini yağı bir kap içerisinde karıştırılır. - Balmumu, tencere içerisine su ve cam bir kap konulma tekniği ile eritilir. Bu eritme işlemi diğer malzemelerden ayrı olarak gerçekleştirilir. - Balmumu tamamıyla eridikten sonra tencereden çıkartılır. İlk başta oluşturulan E vitamini yağı- aloe vera jeli ve koku esansı karışımına balmumu eklenir. - Tüm malzemeler homojen bir karışım halini alana kadar karıştırılır ve ardından soğumaya bırakılır. - El üzerinde kuruma ve çatlak sorunlarının görüldüğü bölgelere düzenli olarak uygulandığında bu sorunların kaybolduğu görülür. - Yumuşak bir cilt için ve kurumuş cildin onarılması için benzer içeriklere sahip hazır el kremleri de mevcuttur. Bu hazır kremleri almak istemeyen bireyler, bahsettiğimiz temel bileşenleri temin ederek kendi kremlerini oluşturabilirler.

 


Diğer Tüm Bloglar