Cilt Bakımı Sonrası Ne Yapılmalı?

Cilt Bakımı Sonrası Ne Yapılmalı?

Cilt Bakımı Sonrası Ne Yapmalı?

Cilt bakımı sonrası ne yapmalı? Cilt tipinin doğru tespitinin ardından buna uygun bakım aşamalarının gerçekleştirildiği cilt bakımı cildin ölü hücrelerden arınmasını, gözeneklerin temizlenmesini ve ideal florasına kavuşmasını sağlayan işlemler bütünüdür. Günümüzde erkek-kadın demeden de pek çok kişi tarafından tercih edilebilir. Cilt bakımı işlemleri 1-2 saat içinde tamamlansa da aslında süreç bu kısımda bitmez. Cilt bakımı sonrasında da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Böylece sağlıklı cilt yapısı dış faktörlere karşı korunabilecektir. Derinlemesine temizlenen cilt gözenekleri ilk birkaç gün içerisinde mikrop kapmaya açık bir haldedir. Bu yüzden bu süreç içerisinde insanlarla öpüp tokalaşmamaya dikkat edilmeli, makyaj işlemlerinden kaçınılmalıdır. Sabah ve akşam olmak üzere cilt hafif içerikli bir temizleyiciyle mutlaka arındırılmalıdır. Bir diğer önemli nokta ise güneş ışınlarıdır. Bakım görmüş cilt özellikle ilk 24 saat içerisinde doğrudan ve uzun süreli güneş ışığına maruz kalmamalıdır.
  

Medikal Cilt Bakımı Ne Sıklıkla Yaptırılır?

Sık makyaj uygulamaları, yaşa bağlı faktörlerle cilt hücrelerinin yenilenme hızının düşmesi, hassas bir cilt yapısına sahip olunması gibi faktörler medikal cilt bakımına ihtiyacı doğurabilmektedir. Cilt bakımı esnasında gerçekleştirilen uygulamalar ise cildin kalitesini arttırabilir. Ancak aynı zamanda derinlemesine işlemlere sahip olan bu uygulamanın oldukça sık yaptırılması cildi daha da hassas bir hale getirebilir. Uzun periyodlar bırakılarak yaptırılan bakımın da verimi düşebilir. Bu yüzden medikal cilt bakımı genelde iki ayda bir olmak üzere önerilebilmektedir.
  

Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir?

Cildin alt katmanlarına kadar arındırma işlemini gerçekleştirebilen hydrafacial cilt bakımı sırasında vakum başlıklı bir cihaz kullanılmaktadır. Herhangi bir enjeksiyon ya da benzeri yöntemler kullanılmadığı içinse sıklıkla tercih sebebi olmaktadır. Yaşlanma etkilerini geciktirmek, cildin yenilenmesini sağlamak, renk eşitsizliklerini gidermek ya da akne ve sivilce gibi cilt sorunlarıyla savaşmak için yaptırılan hydrafacial bakımı esnasında gözenekler vakumla derinlemesine temizlenir. Bu sırada cildin üst katmanındaki ölü hücrelerin de soyulma işlemi gerçekleşir. Böylece ortaya sağlıklı deri çıkar. Son aşamada ise nemlendirme uygulaması gerçekleştirilerek pek çok farklı teknik bir arada kullanılır. Hyaluronik asit, çeşitli vitamin takviyeleri ya da antioksidan serumlarının kullanımıyla ise ciltteki kırışıklık görünümünün azaltılmasını destekleyebiliyor.
  

Medikal Cilt Bakımı ile Hydrafacial Arasındaki Fark Nedir?

Son dönemlerde adından sıkça bahsettiren hydrafacial cilt bakımını bu kadar öne çıkaran sebep derinlemesine bir işlem gerçekleştiriliyor oluşudur. Klasik cilt bakım işlemlerinde cildin dış katmanında etki gerçekleşir. Ancak gözeneklerin bu uygulamaları tamamen emerek alt katmanlara da işleyebilmesi her zaman çok mümkün olmaz. Hydrafacial bakım sırasında ise vakumlu araç sayesinde cilt tabakları kapsamlı bir şekilde temizlenir ve ardından bakım işlemleri gerçekleşir. Pek çok bakım yönteminin ve tekniğinin bir arada kullanıldığı hydrafacial bakımın bu yönüyle klasik cilt bakımlarına oranla çok daha başarılı olduğu söylenebilmektedir.

 


Diğer Tüm Bloglar