Cilt Tipini Nasıl Anlarız?

Cilt Tipini Nasıl Anlarız?

Cilt Tipini Nasıl Anlarız?

Doğal güzelliğinizin ön planda olduğu pürüzsüz ve temiz bir cilt istiyorsanız cilt tipinizi bilmek önemlidir. Bu sayede cildinizin ihtiyaçlarına özel ürünler tercih edebilir, cilt problemlerinize yoğunlaşabilir ve etkili bir bakım yaparak pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Peki, cilt tipinizi nasıl anlayacaksınız? Gelin beraber ufak ipuçlarıyla cilt tipimizi belirleyelim.


1. Kuru Cilt: Cildiniz sıklıkla soluk ve gergin geliyor; kaşınma, kolay kızarma ve soyulmaya eğilimli oluyorsa kuru ciltli olmanız muhtemeldir. Sebum oranının az olması sebebiyle bu ciltlerde kuruluk görülebilir. Sıcak ve soğuğa karşı cildiniz nispeten daha narin ise kuru ciltlere özel ürünler tercih etmenizde fayda var.
2. Normal Cilt: Yumuşak ve esnek cildiniz seyrek gözenekler ve dengeli bir tondaysa normal bir cilde sahip olmanız yüksek olasılıktadır. T bölgesi ve yanaklarda da herhangi bir farklılık görmüyorsanız cildiniz dengeli ve mükemmele yakındır.
3. Yağlı Cilt: T bölgesi ve yanaklarda yoğunlaşmak üzere cildinizin genelinde parlaklık, akne, sivilce, siyah nokta varsa yüksek olasılıkla yağlı bir cilde sahipsiniz. Bir peçete ya da cilt temizleme kâğıdını yüzünüze sürdüğünüzde yağlı bir dokuyla karşılaşıyorsanız cildinizin sebum üretiminin fazla olduğu anlamına geliyor. Düzenli bakım ve temizleme ile fazla sebum ve beraberindeki siyah nokta, sivilce gibi sorunlarla vedalaşabilirsiniz.
4. Hassas Cilt: Stres, sıcaklık, güneş ışığı, toz, kir ve makyaj gibi birçok farklı etkene karşı cildiniz tolerans gösteremiyorsa hassas bir cilde sahip olmanız muhtemeldir. Gergin, kaşıntılı, kızarıklığa eğilimli, leke ve yara oluşumuna meyilli ciltler olan bu cilt tipinde nazik bir bakım yapmak önemlidir.
5. Olgun Cilt: Zamanla beraber cilt elastikiyetini ve direncini kaybedebilir. Buna bağlı olarak sarkma, kırışıklık, solgun görünüm, lekelere meyil gibi değişimler görebilirsiniz. Yaşlanmanın doğal sürecine dahil olan bu değişimlere beslenme ve doğru kozmetik ürünleri tercih etme ile meydan okuyabilirsiniz.


Cilt Tipine Göre Ürün Seçimi Nasıl Yapılır?

Cilt tipinizi belirledikten sonra en önemli olan ikinci adım ise doğru ürünü tercih etmek olacaktır. Normal, yağlı, karma, olgun, hassas fark etmeksizin her cilt tipine özel bakım ve güzellik ürünleri bulunmaktadır. Bu sayede düzenli kullanımda cildinizin dengelendiğini ve doğal güzelliğinin ön plana çıktığını görebilirsiniz.


• Karma bir cilde sahipseniz yüzünüzün değişen bölgelerinde yağlı ya da kuru bir doku oluyor demektir. Karma ciltler için ürünler dengeli içerikleri sayesinde cildinizin değişen bölgelerine adapte olabilir. Yağlı ve yağa bağlı sorunların olduğu cilt bölgelerinize düzenli bakım yapmak karma görünümün yatıştırılmasını destekler.
• Normal ciltler aslında ürün seçiminde en esnek olabilecek gruptur. Alerjen, kimyasal ve boyar madde olmaksızın neredeyse her ürün cildinizin doğal dengesini pekiştirebilir. Güvenilir ve profesyonel markaları tercih ederek dengeli cildinizi destekleyebilirsiniz.
• Kuru cilt, günlük su içimini arttırma ile desteklendiğinde değişim olabilecek ciltlerdendir. Doğal yağlarla desteklenmiş nemlendiriciler, bitkisel bakım kremleri ve güneş korumalı kremler ile cildinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Hassas ciltler ile benzer noktalar taşıyan bu cilt tipi ortak ürün kullanımı içeren gruplardandır.
• Yağlı ciltler, fazla sebumdan arındırılmak için özel ürünler tercih etmelidir. Salisilik asit, glikolik asit gibi yağın dengelenmesini sağlayan içerikler temizleme anlamında yardımcı olacaktır. Beraberinde matlaştırıcı krem, siyah nokta temizleyici tonik ve gözenek sıkılaştırıcı ürünler ile cildinizi destekleyebilirsiniz.
• Olgun ciltler dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve bol su tüketimi ile desteklenmelidir. Beraberinde anti aging ürünler kullanmak, kırışıklık karşıtı etkinin desteklenmesini sağlar. Kolajen, peptit, aminoasit, antioksidan, hyaluronik asit, E vitamini, güneş koruması ve bitkisel yağlar içeren kremler ile cildinizin zamana meydan okumasına destek olabilirsiniz.

Tercih edeceğiniz tüm ürünlerde düzenli ve doğru kullanım önemli olduğu kadar cildinizi içerden beslemek de göz ardı edilemez. Dengeli beslenme, yeterli uyku ve egzersizle cilt sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

DİĞER BLOG YAZILARI