Çocuklara Balık Yağı Ne Zaman Verilmeli?

Çocuklara Balık Yağı Ne Zaman Verilmeli?

Çocuklara Balık Yağı Ne Zaman Verilmeli?

Çocuklara balık yağı ne zaman verilmeli?Besin değeri oldukça yüksek bir takviye gıda olan balık yağı, çocuklar için sıklıkla tercih edilir. Balık yağı içerisinde, omega 3 yağ asidi başta olmak üzere, D vitamini ve DHA gibi unsurlar yer alır. Birçok faydalı özelliği bulunan balık yağı ile ilgili merak edilen konulardan birisi, ne zaman kullanılmaya başlanması gerektiğidir. Balık yağı ürünleri arasında formülleri ve içerikleri değişiklik gösteren alternatifler yer alır. Bazı balık yağları, farklı vitaminler ve besleyici unsurlar eklenerek oluşturulur. Durum böyle olunca önerilen yaş grupları da değişiklik gösterir. Çocuklara balık yağı iki yaşından itibaren verilebilir. Bazı balık yağları ise, dört yaş ve üzeri çocukların tüketimine uygundur. Seçtiğiniz ürünün önerilen yaş grubuna ve bu yaş grubu için ideal miktarına bakarak çocuklara vermeye başlayabilirsiniz.
  

Balık Yağı Ne Zaman Kullanılmalı?

Çocuklara balık yağının düzenli aralıklarla verilmesi, bu takviye gıdanın tüm faydalarından yararlanılması için oldukça önemlidir. Genellikle günde bir kere tüketilmesi önerilen balık yağlarının, tok karnına çocuklara verilmesi gerekir. Tok karnına alınan balık yağı, besleyici unsurların daha iyi emilmesini sağlar. Çocuklara aç karnına balık yağı içirilmesi, mide bulantısı gibi sorunlara yol açabilir.
  

Çocuklar Neden Balık Yağı Kullanmalı?

Çocukların balık yağı tüketmesinin destek sağladığı, birçok açıdan yardımcı olduğu çeşitli alanlar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

- Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, - Hastalıklara olan dirençlerini artması, - Dikkat eksikliği ve hiper-aktivite bozukluğu (DEHB) yaşayan çocukların odaklanması, - Küçük yaş gruplarında çevresel etkenlere bağlı olarak görülen cilt sorunlarının giderilmesi, - Kemik ve iskelet sisteminin güçlenmesi, - Göz sağlığı ve gelişiminin korunması, - Kas sisteminin gelişmesi ve güçlenmesi, - Uyku sorunları yaşayan çocukların daha derin uyuması.

  

Çocuklar Balık Yağı Şurup mu Kapsül mü?

Küçük yaş gruplarındaki çocukların balık yağlarını kolay bir şekilde tüketebilmesi için farklı formlarda sunulan alternatifleri vardır. Şurup, damla, çiğneme kapsülü, sprey gibi farklı formları bulunan balık yağlarının içeriklerinde büyük değişiklikler görülmez. Çocuklar için balık yağını hangi formda alınması gerektiği seçilirken, çocuğun hangi formdaki yağı rahatça tüketebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Böylelikle düzenli kullanımda sorun yaşanmayacak balık yağı ürünlerine ulaşılabilir.

 


Balık Yağı Ürünleri


Diğer Tüm Bloglar