Evde Antibakteriyel Sıvı Sabun Nasıl Yapılır?

Evde Antibakteriyel Sıvı Sabun Nasıl Yapılır?

Evde Antibakteriyel Sıvı Sabun Nasıl Yapılır?

Evde antibakteriyel sıvı sabun nasıl yapılır? Mevsimsel ve salgın hastalıkların büyük bir çoğunluğu el gibi temas bölgeleriyle geçmekte olup özellikle pandemiye sebep olan virüslerin etkili ve düzenli sıvı sabun kullanımıyla bulaşma riski azaltılabilmektedir. Bu noktada sadece virüsel hastalıklar için değil, cilt yüzeyine herhangi bir mikroorganizma bulaştırmamak için de el temizliğinden emin olmak gerekir. Bunun için en etkili yöntem ise antibakteriyel özellikteki sıvı sabun formlarından yararlanmaktır. Üstelik bu sabun çeşitlerini evde bulunan malzemelerle de hazırlayabilir, doğal ve güvenilir içeriğe sahip bir sabun formu oluşturabilirsiniz.

Ancak dikkat etmeniz gereken ilk nokta kendi sıvı sabununuzu hazırlarken maksimum etki sağlayabilmesi için çok miktarlar oluşturmaktan uzak durmanız gerektiğidir. Çünkü hem çok miktarlarda hazırlanan formüller beklenen karışımı sağlayamayabilir hem de saklandığında etkisini kaybedebilir. Bu yüzden aylık kullanım miktarlarıyla oluşturmalı, her el yıkama işlemi sırasında 20-30 saniye boyunca iyice köpürtmelisiniz.


Antibakteriyel Sıvı Sabun Yapmak İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

• İstediğiniz içeriğe sahip olan ve temizlik etkisi yüksek kalıp sabun
• Hindistan cevizi yağı ya da gliserin (bu içerikler sabunun homojen karışımına yardımcı olacaktır)
• Çay Ağacı Yağı (antiseptik etkisiyle mikroorganizmalardan arınmayı destekleyecektir)
• E vitamini (ellerin bakımını ve nem dengesini sağlar)
• Uçucu yağ çeşitleri
• Hoş koku formları

Tüm bu içeriklerin hazırlanması ve karışması için uygun bir kap bulmak ise ilk gerekenler arasındadır. Öncelikle bu kabın içine sıcak su doldurmalı ve ardından da içerisine rendelenmiş kalıp sabunu dökmelisiniz. Yavaşça çözünmeye başlayan sabun parçalarına uçucu yağları ve e vitaminini de ekledikten sonra karışımı hızlandırmak için çalkalamayı ya da bir çubuk yardımıyla karıştırmayı tercih edebilirsiniz.


Köpük Sıvı Sabun Nasıl Yapılır?

Köpük sıvı sabun formları köpürmüş formları sebebiyle hem çok daha kolay yayılan hem de çocukların ilgisini çekerek el yıkama alışkanlığı kazandıran bir sıvı sabun çeşididir. Evde yapacağınız antibakteriyel sıvı sabun formunuzu köpüklü bir yapıya dönüştürmek ise oldukça basittir. Bunun için sıvı sabun yapımında kullandığınız kalıp sabununu kastil sabunu ile değiştirirseniz bol köpüklü bir sıvı sabun formu elde edebilirsiniz.


Doğal Antibakteriyel Sıvı Sabunların Avantajları Nelerdir?

• İçeriğini bildiğiniz için güvenle kullanabilir ve ailenizin kullanımına sunabilirsiniz.
• Evde yapacağınız sıvı sabununuzun içeriğine istediğiniz uçucu yağları koyarak hoşlandığınız kokuları oluşturabilirsiniz.
• Antiseptik özellik için kimyasal ürünler yerine doğal ürünleri tercih ederek cildinize özen gösterebilirsiniz.
• Ekleyeceğiniz gliserin ve e vitamini gibi içerikler sayesinde ellerinizin yıkama aşamasında kuruma etkisini azaltabilirsiniz.

 


DİĞER BLOG YAZILARI