Hassas Ciltler İçin En İyi Güneş Kremi Hangisi

Hassas Ciltler İçin En İyi Güneş Kremi Hangisi

Hassas Ciltler İçin En İyi Güneş Kremi Hangisi?

Hassas ciltler diğer ciltlere göre çevresel faktörlere karşı daha hızlı ve yüksek tepkiler ortaya çıkaran cilt türevlerinden oluşur. Özellikle bu cilt tipine sahip kişilerin cilt yüzeylerinde değişen hava durumları ve nem dengesi sonucunda çeşitli kızarıklıklar ve lekeler oluşurken aynı zamanda gün boyunca kişiyi rahatsız eden kaşıntı ve batma hisleri de meydana gelebilmektedir. Bu yüzden hassas ciltler ekstra bakım ve dikkatli ürün seçimlerini gerektirmektedir. Yaşamın kaynağı güneş ise hassas ciltler için en büyük tehditlerden biri olabilmektedir. Bu ciltlerde güneşe maruz kalmak çeşitli fototipler ölçüsünde akne, kızarıklık, kırışıklık, damar genişlemesi ya da renk eşitsizliği gibi cilt sorunlarını arttırabilmektedir. Üstelik gün boyu kişide çeşitli rahatsızlık belirtilerini de ortaya çıkarabilir. İşte tam da bu sebeple her cilt tipi için oldukça önemli olan güneş kremi seçimi hassas ciltlerde ekstra önem kazanmaktadır. Mutlaka cildin özellikleri ve tepkileri göz önünde bulundurularak güvenilir ürünlerden yana tercih yapılmalıdır.
  

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneşe karşı oluşan hassasiyet doğumla beraber ortaya çıkarak güneş alerjisini oluşturabileceği gibi hayatın herhangi bir döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Kimi zamanlarda görülen çeşitli medikal tedaviler ya da doğrudan epidermisi ilgilendiren uygulamalar da güneşe karşı hassasiyet yaratabilmektedir. Ancak güneş kaynaklı hassasiyetlerin sebebi her ne olursa olsun, her cilt tipi güneş koruyucularla korunmaya ihtiyaç duymaktadır. Sadece bu kapsamda cildinizi gözlemleyerek çeşitli çıkarımlar yapmak güneş kremi seçimi esnasında size küçük ipuçları da sunabilmektedir!

• Tüm vücut dikkate alındığında, yüz diğer bölgelere oranla en ince cilt tabakasına sahip olan bölgedir. Zayıf yağ yapısı ve ince kas dokularıyla vücuda tutunarak ekstra hassasiyet gösterebilir. Bu yüzden güneş kremi seçimi esnasında yüz ve vücut olmak üzere 2 farklı ürün tercihi yapmak cildinizi korumak için çok daha iyi bir tercih olacaktır.

• Kimyasal içeriklere karşı hassasiyet gösteren ciltler güneş koruyucusu seçiminde mineral güneş koruyucu türevlerinden faydalanmalıdır. Bu ürünlerde güneşin yansıtılması çinko oksit ve titanyum dioksit gibi doğal içerikler sayesinde sağlanır.

• Güneş kaynaklı alerjiler ortaya çıkarabilen ciltler mutlaka güneş kremi seçimi esnasında UVA ve UVB değerlerinin yüksek olduğu ürünlerden yana tercih yapmalıdır. Böylece güneş ışınları tarafından oluşan yüksek radyasyon etkileri de büyük ölçüde engellenebilecektir.

• Hassas ciltler güneş kremi seçimi esnasında ciltlerinin nem dengesini de göz önünde bulundurmalıdır. Kuru ciltler yoğun yağ bazlı koruyucuları kullanabilirken yağlı ve karma ciltler genelde su bazlı güneş koruyucularını kullanmalıdır.

  

Doğru Güneş Kremi Uygulaması Nasıl Olmalı?

Güneş kremi seçiminden daha önemli bir konu varsa, o da uygulama aşamasıdır. Doğru uygulama sergilenmeyen güneş koruyucuları vaat ettiği etkileri de gösteremeyebilir. Bu yüzden de bilinçli bir uygulama için bazı noktalara dikkat edilmelidir. İşte bu noktalardan bazıları!

• Güneş kremleri çeşitli koruyuculuk süreleri vaat etse de, en sağlıklı kullanım için güneşe direkt maruz kalınan alanlarda en fazla 2 saat arayla güneş kremi uygulamaları tekrarlanmalıdır.

• Güneş kremleri ekstra bir koruma performansı sergilerken bazı yağlı ve karma ciltlerde gözeneklerin tıkanabilmesine yol açabilir. Bu yüzden mutlaka her gün sonunda koruyucu ürünler yüzden arındırılmalıdır.

• Makyaj uygulamalarının güneş kremini kullanımının önüne geçeceğini sanıyorsanız, yanılıyorsunuz! Makyaja başlamadan önce cildinize güneş kremi uygulayabilir makyaj malzemelerinizde ise ekstra koruma sağlayan ürünlerden yana tercih yapabilirsiniz.

• Güneş kremi uygulamalarından yararlansanız bile şapka, kimono ya da gözlük gibi giyim ürünleri yardımıyla cildinizi korumalısınız.

  

Yüz İçin En İyi Güneş Kremi Önerileri Nelerdir?

Yüz için tercih edilen güneş kremi ürünleri arasında renkli güneş koruyucular en sevilenlerden bir tanesidir. Özellikle yaz aylarında kullanılan bu hafif ürünler cilt renginin eşitlenmesini sağlarken aynı zamanda yüksek koruyuculuk da sağlayabilmektedir. Ekstra hassas ciltler güneş kremi seçerken aloe vera ya da mineral filtre gibi yatıştırıcı içeriklerden yardım alabilmektedir. Böylece gün içinde oluşan reaksiyonlar ciddi oranda hafifletilebilir. Kuru ve yaşlanmaya eğilimli cilt tipleri yüksek nem dengesine sahip güneş kremlerini kullanarak hem kuruluğa hem de güneş ışınlarına karşı çift koruma sağlayabilmektedir.

 


Diğer Tüm Bloglar