Multivitamin Ne Kadar Süre Kullanılır ?

Multivitamin Ne Kadar Süre Kullanılır ?

Multivitamin Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Vitamin takviyeleri, dengeli bir metabolizmaya sahip olmak için tüketilen gıda takviyelerinden birisidir. Her bireyin ihtiyaç duyduğu vitamin içerikleri ve tüketmesi önerilen multivitaminler değişiklik gösterir. Buna bağlı olarak tercih ettikleri vitamin gıda takviyelerinde de farklılıklar görülür. Durum böyle olunca, kullanılması önerilen süreler, ne kadar sıklıkla tüketilmesi gerektiği, ne zaman kullanılması gerektiğinde büyük çeşitlilikler oluşur.
  

Vitamin Nedir?

Yağda ve suda eriyenler olarak iki gruba ayrılan vitaminler, besinler yardımıyla vücuda alınan temel organik bileşiklerden birisidir. Besinlerle alınan vitaminlerin yeterli olmaması durumunda multivitaminler yardımıyla bu eksik kapatılabilir. Yağda eriyebilen vitaminler;

- A - D - E - K

Suda eriyebilen vitaminler;

- B - C

Bu vitaminler de kendi içlerinde alt kategorilere ayrılabilir. Örneğin; B3 (Niyasin), B6 (pridoksin) ve B12 (kobalamin) gibi farklı B vitamin çeşitleri bulunur.
  

Multivitamin Nasıl Kullanılır?

Mutivitamin çeşitlerinin büyük bir çoğunluğu tok karnına alınması gereken içeriklere sahiptir. Genelde günde bir kapsül olacak şekilde ayarlanan bu gıda takviyeleri, sabah veya akşam kullanılabilir. Vitamin takviyesi kullanan bireylerin büyük bir çoğunluğu, sabah kahvaltısından sonra, tok karnına tüketmeyi tercih etmektedir. Bu zamanda tüketilmesinin, maksimum vitamin emilimini sağladığına dair çeşitli çalışmalar bulunur.
  

Multivitamin Kilo Yapar mı?

Multivitamin kullanımı, vücudun normal işlevlerini devam ettirmesi için hayati öneme sahip organik bileşiklerin vücuda kazandırılmasını gerçekleştirir. Önerilen talimatlara uygun şekilde multivitamin kullanımı, kilo aldırmaz.
  
Hangi Multivitamini Kullanmalıyım?
Vücut ihtiyaçları, yaş grubuna, yaşam şartlarına, beslenme düzenine ve cinsiyete bağlı olarak değişiklik gösterir. Genel bir multivitamin takviyesi isteyenler, bu özellikleri sunan takviyelere ulaşabilir. Kadınlar ve erkekler için özel olarak sunulan farklı içeriklere sahip multivitaminler de bulunur. Ayrıca, kadınların hamilelik dönemindeki ekstra multivitamin ihtiyaçlarına cevap vermek için oluşturulmuş vitamin takviyelerine de ulaşılabilir. Yorgunluğun azaltılması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi farklı amaçlara hizmet etmesi için oluşturulmuş formüller mevcuttur. Sizin için ideal olan multivitamini, kişisel ihtiyaçlarını belirleyerek bulabilirsiniz.

 


Diğer Tüm Bloglar