Selülit İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Selülit İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Selülit İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Selülit, her yaşta görülebilen cilt sorunlarından birisidir. Ciltteki yağ dokusundaki bozulmalardan dolayı oluşan bu görünüm, farklı kilolara sahip bireylerde oluşabilir. Yağ dokusunun bozulmaları, portakal kabuğu benzeri bir görünüm yaratır. Oluşan selülitlerin azaltılması ve hatta yok edilmesi için yapılabilen çeşitli egzersizler bulunur. Bu egzersizlerin düzenli yapımı, yeni selülitlerin oluşmasını engeller, oluşmuş selülitlerin azaltılmasına yardımcı olur. Egzersizlerin düzenli yapılmasının yanı sıra, uyku düzenine dikkat edilmesi, dengeli bir beslenme düzeninin bulunması, kafeinin azaltılması gibi faktörler de bu sürece yardımcı olur. Ayrıca cilt bakım ürünleri arasında selülit azaltılması sürecini destekleyen kremler de mevcuttur. Selülit karşıtı kremler, cilt dokusunun sıkılaştırılmasına ve şekillendirmesine yardımcı olur. Egzersizler yardımıyla başlatılan sürecin desteklenmesini sağlar.


Selülit Nasıl Anlaşılır?

Selülit görünümü, vücudun farklı noktalarında oluşabilir. En sık selülit görülen noktalar arasında, kalça ve basen bölgeleri yer alır. Selülitle karşılaşılabilen diğer vücut bölgeleri arasında, üst kol, alt karın ve sırt bölgeleri vardır. Bazı bireylerde vücut serbest bir haldeyken cilt üzerindeki bu bozukluklar izlenebilir. Cilt dokusu daha sıkı olan bireylerde ise, ancak hafif bir sıkıştırma uygulandığında ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bacaklarındaki selülitler sadece otururken görülebilen bireyler de vardır.


Selülit Nasıl Olur?

Selülite neden olabilen birçok durum bulunmaktadır. Selülit nedeni olarak sayılabilen durumlar, kontrol edilebilir faktörler ve kontrol edilemeyen faktörler olarak iki grupta incelenebilir. Kontrol edilemeyen selülit nedenleri arasında:

- Doğal hormonal değişiklikler
- Genetik yatkınlık
- Yaşlanma benzeri unsurlar yer alır.

Kontrol edilebilir selülit nedenleri arasında ise:

- Sağlıksız diyet düzeni
- Egzersiz yapılmaması veya yeterli düzeyde olmaması
- Hızlı bir kilo alımı veya kilo kaybı
- Uyku düzeni bozuklukları
- Yeterli su tüketilmemesi
- Gerekli cilt bakımının yapılmaması
- Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların bulunması sayılabilir.

Sizin de görebileceğiniz gibi, selülitin kontrol edilebilen nedenleri daha fazladır. Bu nedenle kontrol edilebilen faktörlere odaklanarak selülit görünümünün azaltılması ve engellenmesi mümkündür.


Selülit Nasıl Yok Edilir?

- Selülit giderilmesi için yapılabilen egzersizler büyük bir çeşitlilik gösterir. Bu çeşitlilik, yaş gruplarına ve yaşam tarzına uygun olan egzersizlerin hayata geçirilmesi açısından oldukça faydalıdır.
- İp atlama: Bu egzersiz, selülit konusunda en etkili olanlardan birisidir. İp atlama, sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine de yardımcı olur. Kardiyo egzersizleri arasında da ilk sıralarda yer alan ip atlama, oldukça pratik ve faydalı bir seçenektir.
- Yürüyüş ve koşu: Gündelik hayata eklemesi oldukça kolay olan kısa yürüyüşler ve koşuların düzenli olarak yapılması, selülitlerin giderilmesi sürecini hızlandırır.
- Squat: Temel egzersiz hareketlerinden birisi olan squat, selülit görülen bölgelerin çalıştırılmasına yardımcı olur. Bu bölgelerin sıkılığını arttırarak selülit görünümü azaltır.
- Lunge: Bacak egzersizi için tercih edilen hareketlerden bir diğeri olan lunge, selülitler konusunda yardımcı olur.
- Yüzme: Tüm vücudun aktif bir şekilde kullanılmasına yardımcı olan yüzme aktivitesi de selülitlerin azaltılmasını sağlayan egzersizlerden birisidir.

Dengeli beslenme ve düzenli egzersiz rutinini oturttuktan sonra, çeşitli cilt bakım ürünleri ile selülit giderme sürecinizi destekleyebilirsiniz. Selülit giderici özellikleri bulunan peeling, jel, yağ, krem ve serum ürünleri bulabilirsiniz.

DİĞER BLOG YAZILARI