Kışın da Güneş Kremi Sürülmeli mi?

Kışın da Güneş Kremi Sürülmeli mi?

Kışın da Güneş Kremi Sürülmeli mi?

Kışın da güneş kremi sürülmeli mi? Yaz aylarının başlamasıyla birlikte herkesin vazgeçilmez cilt ürünlerinden birisi, güneş kremleri olur. Güneş kremleri , direkt güneş ışığı altında kalan cilt bölgesi üzerinde koruyucu bir katmanın oluşmasını sağlar. Güneşe çıkmadan yaklaşık yarım saat önce, yeterli miktarlarda sürülmesi, dâhil olduğu koruyuculuk etkisini göstermesi için yeterli olacaktır.
Plajlarda herkes tarafından kullanılan bu koruyucu kremlerin, yılın diğer zamanlarında kullanılması akıllara takılan bir sorudur. Güneş kremi her mevsim kullanılır mı, sorusunun kısa cevabı evettir. Güneş ışınları altına çıkılan her durumda güneş kreminin kullanılması önemlidir. Peki kışın bulutlu havalarda da güneş kremi sürülmesine gerek var mı? Neden kışın da güneş kremi sürülmeli? Bu soruların cevaplarının ayrıntılı açıklamalarını sizlerle paylaştık.
 

Kış Aylarında Neden Güneş Kremi Kullanılır?

Yaz aylarında güneşin daha sıcak ve güçlü bir etki gösterdiği bilinen bir gerçektir. Ancak bu durum, cilt için yıpratıcı güneş ışınlarının, diğer mevsimlerde görülmediği anlamına gelmez. Kış aylarında gelen güneş ışığı içerisinde de UVA ve UVB ışınları bulunur. Kış mevsimindeki güneş, cilt üzerinde hızlı yanıklara neden olmayabilir. UVA ve UVB ışınlarının istenmeyen sonuçları ise her mevsim aynı kalır. Bu nedenle zararlı ışınlara karşı alınması gereken koruma sürekli olmalıdır. Yılın her zamanında güneş kremi uygulanması önerilir.
 

Bulutlu Havalarda Güneş Kremi Sürülür mü?

Kış ve bahar aylarının bir kısmını, bulutlu günler oluşturur. Güneş ışınları direkt olarak cilt ile temas etmediğinden, bu günlerde güneş kremi sürülmesine gerek olmadığı düşünülebilir. Ancak bu yanlış bilinen bilgilerden birisidir. Çünkü güneş ışınlarının zararlı kısımlarının büyük bir bölümü (%85 kadarı) bulutlar arasından geçebilir. Bu nedenle güneş ışınlarını direkt olarak görmemenize rağmen, cildiniz üzerinde bıraktığı etkiler aynı olur. Kış ve bahar aylarının bulutlu, yağmurlu günlerin de bile güneş kremi kullanmanız önerilir.
Bulutlu günlerde, normalde kullandığınızdan daha düşük bir SPF değerine sahip güneş koruyucu kullanabilirsiniz. Yaz aylarında direkt güneş ışığı altında uzun saatler kaldığınız günlerde 50 SPF değerine sahip kremleri tercih edebilirsiniz. Kış aylarının bulutlu günlerinde ise, 30 SPF değerli kremlere cildinize uygulayabilirsiniz.
 

Karlı Havada Güneş Kremi Sürülür mü?

Güneş ışınları, kar üzerinden yansıyarak cilt üzerinde yanık izleri bırakır. Kar yanığı olarak da adlandırılan bu durum, zararlı UV ışınlarının yansıması sonucu gerçekleşir. Kar yanığından korunmak için bu havalarda, yüksek SPF değerine sahip güneş koruyucuların kullanılması önerilir.

Güneş Kremi Ürünleri