Sivilce İçin Evde Ne Yapabilirim?

Sivilce İçin Evde Ne Yapabilirim?

Sivilce İçin Evde Ne Yapabilirim?

Sivilceler özellikle ergenlik dönemlerinde vücutta meydana gelen yüksek yağ üretimiyle ortaya çıkan ve çoğu zamanda geçici olan cilt sorunlarıdır. Ancak her ne kadar geçici özellikte olsalar da, uzun yıllar boyunca sivilcelerle uğraşmak zorunda kalmak epey sıkıcı bir durum olabilmektedir. Yüzde oluşan sivilceler kişinin güzellik algılayışını etkileyebilirken aynı zamanda özgüvenini de yüksek oranda düşürebilmektedir. Bu yüzden sivilcelerin azaltılması için çeşitli bakım önerileri uygulanabilir ve ek yardım almadan sadece evde uygulanabilmektedir. Sivilcelerinizden arınma döneminizi iyi geçirmek için belki de ilk yapmanız gereken onlarla barışmak olacaktır. Cilt bakımınıza önem verdiğiniz bu süreci bir savaşa çevirmemeli, buna bağlı sebeplerle yanlış yöntem ve zararlı içerikler kullanmamalısınız. Ardındansa ilk dikkat etmeniz gereken konu beslenme alışkanlıklarınız ve cilt temizliğiniz olacaktır. Bu iki konu sivilceli bir cilt için belki de uyulması gereken en temel bakım önerileridir. Gün içinde tükettiğiniz su miktarını arttırmalı, yağ oranı yüksek besinlerden uzak durmalı, cilt temizliğinin kapsamlı bir şekilde gerçekleştiği cilt rutini oluşturmalısınız. Cilt bakım rutininize size yardımcı olabilecek sivilce kremi çeşitlerini ekleyebilirsiniz. Cildiniz için faydalı arındırıcılar olabilirler.

Bu önerilerin ardındansa çeşitli maske, tonik ya da peeling kürlerini evde bulunan malzemelerle bile oluşturabilirsiniz. Çay ağacı, lavanta, biberiye ya da kekik gibi bazı uçucu yağlar antiseptik özellikleri sebebiyle sivilcelerin çeşitli mikroorganizmalardan arınarak sağlıklı bir iyileşme süreci geçirmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda her evde bulunan limon, bal, zerdeçal, kahve, yumurta ve daha pek çok malzeme sivilceler için evde oluşturulan kürlerde kullanılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, tekrarlayan ağrılı ve yüksek miktardaki sivilceler için bir hekime görünmek en iyi tedavi yönteminin uygulanmasını sağlayacaktır.


Sivilcelere Hangi Maske İyi Gelir?

-Limon Maskesi: Antiseptik yapısı ve asidik kimliğiyle tanınan limon, sivilceler üzerinde kurutucu bir etki yaratmaktadır. Bu yüzden de sıklıkla doğal yüz maskelerinde tercih edilmektedir. Ancak limonu yüzünüze direkt uygulamak çeşitli aşındırıcı etkilere sebep olabilir. Bu yüzden yumurta akı, bal gibi malzemelerle homojen bir karışım elde etmek daha iyi bir tercih olabilir.
-Aloe Vera Maskesi: Aloe vera özellikle hassas ciltlerde yatıştırıcı ve ferahlatıcı bir etki oluşturabilmektedir. Sivilceli ciltlerde de cildin yumuşamasını ve ferahlamasını sağlayacak aloe vera jelini biraz zerdeçal ya da balla karıştırarak kullanabilirsiniz.
-Kil Maskesi: Maske çeşitleri arasında en popülerlerden bir tanesi de kil maskesidir. Cilde pürüzsüz, aydınlık ve yumuşak bir doku kazandırılmasında yardımcı olan kil maskesini evde uygulamak için gül suyu ile karıştırarak kremsi bir yapı elde edebilirsiniz. Bu kremsi karışım sivilcelerin azaltılmasına ve cildin temizlenerek rahatlatılmasına destek olacaktır.


Sivilcenin İz Bırakmaması İçin Ne Yapılmalı?

En az sivilceler kadar önemli olan bir konu varsa, o da sivilce izleridir. Sivilce oluşumları sonrasında ortaya çıkacak sivilce izleri sivilcelere göre çok daha kalıcı ve uğraştırıcı bir tedavi sürecine sahip olabilir. Bu yüzden de ciltte oluşan sivilceler geçirilmeye çalışırken sivilcelerin iz bırakmamasına da dikkat etmek gerekmektedir.
Sivilce izlerinin en büyük oluşum sebebi sivilcelerin sıkılmasından kaynaklanmaktadır. Bu yaklaşım ciltte onarılmayacak tahribata yol açarak çöküntüler meydana gelmesine sebep olabilir.


Sivilceli Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

• Günlük cilt bakım rutini oluşturmak ve bu rutin içerisinde akne eğilim ciltlere özel üretilen içeriklere yer vermek kapsamlı bir cilt bakımının ilk basamağı olabilmektedir.
• Cilt bakımı esnasında sadece temizleyici ya da arındırıcı ürünlere yer vermemeli, mutlaka cilt tipine uygun bir nemlendiriciden de faydalanmalısın.
• Cilt makyajını yaparken kalın yapılı fondöten gibi ürünler yerine daha kremsi ve ince ürünleri tercih edebilirsin.
• Akneye sahip olan ciltler dış etmenlere karşı daha açık ve hassas olduğundan yüzüne uygulayacağın her maske ve türevine dikkat etmelisin.
• İçeriğinde A ve E vitamini bulunduran doğal yağlardan faydalanabilirsin.
• Sivilcelerinin azalacağını düşündüğün için sivilce sıkma yaklaşımından uzak durman sivilce izlerinin kalmaması için daha iyi bir seçenek olabilir.
• Evde yapacağın doğal içerikli maske çeşitleriyle cildinin ferahlamasına yardımcı olabilirsin.
• İnatçı ve ağırlaşan sivilce sorunları için bir hekimden yardım alabilir, böylece uzman bilgisinden faydalanabilirsin.

 


DİĞER BLOG YAZILARI