Sivilce Lekeleri İçin Ne Yapılmalı?

Sivilce Lekeleri İçin Ne Yapılmalı?

Sivilce Lekeleri İçin Ne Yapılmalı?

Sivilce lekeleri, her yaştan bireyde görülebilen ve cilt devamlılığını bozan bir durumdur. Cilt üzerinde istenmeyen bir lekeden pürüzsüzlüğü bozan bir noktaya kadar değişiklik gösterebilir. Sivilce lekelerinin oluşumunun engellenmesi ve var olan lekelerin azaltılması için dikkat edilmesi önerilen birçok faktör bulunur. Sivilce lekeleri için ne yapılmalı? Sivilce lekeleri için özel olarak geliştirilmiş sivilce kremi çeşitleri destekleyici rol oynayabilir. Aynı zamanda leke kremleri de cildinizdeki lekeler için çözüm niteliği taşıyabilir. Sivilcelerinize veya cildinizdeki farklı sorunlara yönelik çözümler araştırabilirsiniz. Sivilce lekeleri için cildinizi daha fazla tahriş edecek ve cilt yapısını bozacak müdahalelerden kaçınabilirsiniz. Yüzünüzdeki sivilcelere dokunmamalı, sıkmaya çalışmamalı ve cildinizi olabildiğince temiz tutmalısınız.
 

Sivilce Lekeleri Zamanla Geçer mi?

Sivilce lekelerinin oluşum nedenleri, büyüklükleri, konumları ve bıraktıkları izin derinliği çeşitlilik gösterir. Bu unsurlara bağlı olarak, oluşan leke kalıcı veya geçici olabilir. Geçici sivilce lekeleri için gündelik yapılan cilt bakımı yeterli olacaktır. Ekstra bir işlem uygulanmasına gerek kalmadan cildin doğal iyileşme süreci, bu lekelerin giderilmesini sağlayacaktır. Kalıcı sivilce lekelerinde ise, farklı içerikleri bulunan formüllerin uygulanması iyileşme sürecini destekleyecektir. Cilt bakımında ekstra özen gösterilmesi önerilen uygulama yöntemleri ve destek ürünleri ile kalıcı lekelerden kurtulması sağlanabilir.
 

Sivilce Lekelerinde Güneşten Korunma Neden Önemlidir?

Güneş koruyucu kremler, her cilt tipinde ve her koşulda kullanılması önerilen bakım ürünleri arasında ilk sıralarda yer alır. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bu ürünler, sivilce lekelerine sahip olan ciltlerde ekstra önem kazanır. Normal şartlar altında kısa bir sürede geçebilecek sivilce lekeleri, güneş ışığı altında kaldığında kalıcı lekelere dönülebilir. Var olan kalıcı sivilce lekelerinin daha büyük ve derin bir hal alması da zararlı ışınlar sonucu oluşabilir. Bu nedenle sivilce lekelerine sahip olan ciltlerin, uygun bir güneş koruyucu kremi gündelik rutinlerinin parçası haline getirmesi önerilir.
 

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce lekelerinin görüldüğü cilt bölgelerine nemlendirici ve besleyici özellikleri yüksek bakım ürünlerinin uygulanması önerilir. Sivilce izleri üzerinde etkili bakım ürünleri içerisinde bulunabilen unsurlardan bazıları:

 

  • - C vitamini
  • - E vitamini
  • - Argan yağı
  • - Aloe vera yağı
  • - Shea yağı
  • - Jojoba Yağı
  • - Hindistan cevizi yağı
  • - Limon kabuğu özütü
Aloe vera jeli sivilce lekelerine iyi gelir mi? Aloe vera jelinin rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Aloe vera bitkisinin içindeki jeli bir tabağa alarak pamuk yardımıyla sivilce lekesi olan bölgeye sürebilirsiniz. Biraz beklettikten sonra (yaklaşık 10 saat kadar.) soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak uygulayabilirsiniz.
 
Sivilce Oluşumu Nasıl Engellenir?
Sivilce oluşumu nasıl engellenir? Sivilce lekelerinden önce düşünülmesi gereken temel problem olabilir. Sivilce lekelerine neden olan asıl sorun çözülmediği sürece, tüm bu yöntemler yetersiz kalacaktır. Sivilce oluşumuna neden olabilecek birçok faktör olmasına rağmen en sık karşılaşılan sorun, doğru bir cilt bakım rutini olmamasıdır. Karma ve yağlı cilt tipleri için uygun nemlendiricinin bulunması, cilt temizliğinin düzenli olarak yapılması, maske ve peeling gibi ürünlerin kullanılması oldukça önemlidir. Tüm bu ürünlerin cilt tipi ve özel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak seçilmesi gerekir. Cilt tipi ile uyum göstermeyen ürünlerin seçimi ve kullanımı, yarardan çok zarar oluşacaktır. Cilt tipinizin nemlendirme, arındırma ve beslenme gibi ihtiyaçlarını karşılayarak yeni sivilce oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Spesifik olarak sivilce oluşumu sorununa uygun hazırlanmış bakım ürünleri de bulabilirsiniz.

 


Diğer Tüm Bloglar