Siyah Noktalar Nasıl Giderilir?

Siyah Noktalar Nasıl Giderilir?

KORKULU BİR RÜYA: GENİŞ GÖZENEKLER VE SİYAH NOKTALAR 

“Bakımımı eksik etmiyorum ama yine de cildimde geniş gözeneklerim ve siyah noktalarım var” diyenlerden misiniz? Nasıl olur? Demek ki bir yerlerde yanlış yapıyor olmalısınız, ama nerede? Muhtemelen bu söylemlerle ve kafanızın içindeki bu sorularla birlikte dehşet içinde aynaya baktığınız çok oldu. Aslında tam olarak bir yerlerde tamamen yanlış yapıyorsunuz denemez ancak farkında olmadan bir şeyleri eksik yaptığınız kesin!
Doğru tipteki ürünlerle derinlemesine arındırılan ciltte siyah noktalar ve geniş gözenekler oluşmayacaktır. İstenmeyen reaksiyonları önlemek için mutlaka cilt tipinize uygun ürünleri tercih etmeye özen gösterin.


Siyah nokta karşıtı bakım nasıl olmalı?

Cildimizin dış yüzeyinde meydana gelen siyah noktalar cildimizin iyi temizlenmediğini, bakımsız kaldığını ifade eden sağlıksız bir görüntü oluşturur. Bu yüzden ciltte siyah nokta oluşmamasına dikkat etmek ve önlem almak gerekiyor.
Yediklerimizin siyah nokta oluşumunda kanıtlanmış doğrudan bir etkisi yoktur. Ancak yine de siyah nokta oluşumuna neden olan gözenek tıkanması durumu, ciltte üretilen fazla yağdan kaynaklanır. Yediklerimize dikkat ederek cildimizin yağ problemini önleyebiliriz.
Cildimizde var olan siyah noktalardan kurtulmak için etkili bir cilt temizliği önemlidir. Bunun için piyasadaki siyah nokta giderici maskeleri veya tonikleri deneyebilirsiniz. Özellikle cilt maskeleri, siyah nokta oluşumunda temizleyici görevindedirler.


Siyah nokta giderici maskeler

Siyah nokta için maske tariflerine mutlaka denk gelmişsinizdir. Çok fazla çeşitli doğal maske tarifini internette bulabilirsiniz ama özellikle siyah noktalarda etkili oldukları şüphe uyandırıcı. Oysa uzman desteğiyle hazırlanmış, siyah noktalara doğrudan etki eden maskeleri denediğinizde etkisini çok çabuk gözlemleyebilirsiniz.
Siyah noktaların gözeneklerin temizliğiyle doğrudan alakalı olduğundan bahsetmiştik. Gözenek arındırıcı maskeler bunun için önemli. Skinceuticals Clarifying Clay Gözenek Arındırıcı Kil Maskesi, gözeneklerde biriken siyah nokta oluşumlarını temizlemeye yardımcı olacaktır. Doğal yapısı sayesinde bilinmeyen maske tariflerine en etkili alternatif diyebiliriz.

Murad Pore Extractor Pomegranate Nar Özlü Gözenek Arındırıcı Maske 50gr

Gözenek sıkılaştırıcı bakım

Geniş gözenek ve cilt pürüzleri can sıkıcıdır. Ancak bu sorun da çözümsüz değil. Gözeneklerin elastikiyetini yeniden kazanarak sıkılaşması için özel formüller de mevcut. Esthederm AHA Peel Pürüssüzleştirici Serum onlardan sadece biri. Üstelik cilt tonunu eşitliyor. Diğer gözenek sıkılaştırıcı ürünleri sitemizden inceleyebilirsiniz. 

Esthederm İntensive %5.6 AHA Peel Gentle Serum 30 ml Geniş Gözenek ve Cilt Pürüzleri


Yağsız temizleyiciler & tonikler

Gözeneklerimizde biriken kirleri ve sebum denilen cilt yağlarının artıklarını temizlemek siyah noktalar için başlıca önlemlerdendir. Cildinizde reaksiyon göstermeyecek ve cildi temizlerken yağlandırmayacak tonikler ve yağsız temizleyiciler yağlı cilt yapısına sahip olan insanların vazgeçilmezi. Topicrem AC Purifying Cleansing Akne Eğilimli Yağlı Cilt Temizleyici Jel ile sizde istediğiniz temizliğe ulaşabilirsiniz. 
Siyah nokta bakımında tonik kullanımının önemli bir yeri vardır. Cildinizi nemlendirirken aynı zamanda da gözeneklerinizi sıkılaştırıcı etkisiyle Nuxe Aquabella Losyon, yulaf, latin çiçeği, yeşil mercimek kompleksi içerir.

Nuxe Aquabella Beauty Gözenek Sıkılaştırıcı Losyon 200ml
 

Yağlı cilt bakımı

Yağlı ve karma ciltlerin bakımı zordur. Vücuttaki fazla sebum miktarının temizlenmesini sağlarken eğer pul pul dökülme istemiyorsak, diğer yandan da nem kaybı yaşatmamamız gerekir. Yağsız nemlendiriciler kullanmadan önce uygun bir tonikle cildi temizlemek buradaki en önemli nokta. Caudalie Akne Karşıtı Tonik aradığınız kaliteli ve doğal bileşenli tonik diyebiliriz.
Tonik sonrası uygulama için yine uygun bir kit önerimiz olacak. La Roche Posay Effaclar Gel & Effaclar Duo(+) Akne Eğilimli Ciltler için Krem Tanışma Kiti bu markayı size sevdirecek ve memnun kaldığınız takdirde aşırı yağlı cildiniz için vazgeçilmeziniz olacak.


La Roche Posay Effaclar Gel & Effaclar Duo Akne Eğilimli Ciltler İçin Tanışma Seti
 

Caudalie Vinopure Akne Karşıtı Arındırıcı Tonik 200 ml


Arındırıcı makyaj temizleme suları

Makyaj kalıntılarını temizlemenin önemini her kadın bilir. Ancak doğru temizleyici suları kullanıyor muyuz? Cilt tipimize uygun temizleme sularıyla istenmeyen herhangi bir cilt problemiyle karşılaşmayız. Yağlı ciltler için özel geliştirilmiş Avene Cleanance Makyaj Temizleme Suyu, geniş gözenekli cilt için uygun bir ürün.
Yağlı ve akneye meyilli cildiniz üstelik bir de hassas mı? O zaman Bioderma Sensibio H2O Hassas Ciltler için Yüz ve Göz Makyaj Temizleyici Miseller Su cildinizi arındırırken korumada etkili olacak.


Bioderma Sensibio H2O Hassas Ciltler için Yüz ve Göz Makyaj Temizleyici Miseller Su 850 ml

 

La Roche Posay Effaclar Mikro-Peeling Temizleme Jeli 400 ml Yüz-Vücut

 


DİĞER BLOG YAZILARI