Tonik Cilde Zarar Verir Mi ?

Tonik Cilde Zarar Verir Mi ?

Tonik Cilde Zarar Verir Mi?

Cilt bakımı aşamalarında oldukça önemli bir yere sahip olan tonik uygulamaları özellikle cildin parlak, pürüzsüz ve eşit bir renk dağılımına sahip olmasını desteklemek için tercih edilmektedir. Derinlemesine temizlenen gözeneklerin tekrar dolmasının önüne geçen ve dış etkenlere karşı bir bariyer oluşturan toniklerin pek çok çeşidi de bulunmaktadır. Özellikle doğal içeriklerden yana tercih yapılması gereken tonikler ağır formüllere sahip olmadığı sürece cilde zarar vermek yerine ferahlayıp arınmasına yardımcı olur. Ancak yanlış tonik seçimi cildin hassaslaşmasına sebep olabilir. Örneğin yağlı, genç ve akne eğilimli cilt tiplerinin tercih etmesi gereken alkol içerikli tonik çeşitleri, kuru ciltlerde kullanıldığında kurutma ve soyulma etkileri gösterebilir.
  

Her Gün Tonik Kullanılır Mı?

Tonikler hafif içeriklere sahip olduğu için her gün kullanılmasında da bir sakınca bulunmaz. Yorgun ve yoğun geçen bir günün ardından öncelikle makyaj kalıntılarının temizlendiği, ardından da bir temizleyici ürün yardımıyla arındırılmanın sağlandığı cilde bir pamuk yardımıyla ve hafif hareketlerle uygulanacak tonik yüzde kalan artıkların tamamen uzaklaştırılmasını, cilt nem dengesinin sağlanmasını, ekstra parlaklık kazanmasını ve yumuşacık bir dokuya sahip olmasını destekleyecektir.
  

Tonik Hangi Aşamada Kullanılır?

Tonik uygulamasının temiz ve arındırılmış bir ciltte gerçekleştirilmesi gerekir. Çünkü gözeneklerin içinde biriken çeşitli kir ve makyaj artıkları ya da cilt tabakası üzerinde yayılan sebum salgısı toniğin cilt tarafından emilmesini ve buna bağlı olarak etkilerini göstermesini engelleyebilir. Bu yüzden öncelikle makyaj ve ciltte bulunan sebumun etraflıca temizlenmesi ardından gerekirse çeşitli maskelerden ya da peeling ürünlerinden yardım alınarak kapsamlı bir arındırma gerçekleştirilmelidir. Bol su ile durulanan cilt son aşamaya gelindiğinde bir havlu yardımıyla kurutulmalı ve tonik işlemine hazır bir hale getirilmelidir. Bu noktada bir pamuk ile sürülecek toniğin cildi çekiştirilerek değil, hafif baskılama yöntemiyle sürülmesine dikkat edilmelidir.
  

Toniğin Üzerine Nemlendirici Sürülür Mü?

Tonikler her ne kadar cilt üzerinde gözenek küçükleştirme ya da nem düzeyini arttırma gibi etkilere sahip olsa da, bu durum nemlendirici kullanımını önemsizleştirmemektedir. İster yağlı ister kuru ister karma cilt tipine sahip olun nemlendirici kullanımı oldukça önemlidir. Ayrıca sanıldığı gibi tonik ve nemlendiricinin beraber kullanılamadığı yargısı da yanlıştır. Tonik kullanımının ardından cilt tipine uygun olarak seçilmiş bir nemlendirici ya da doğal yağlar cilde uygulandığında bu iki ürün birbirini destekleyebilmektedir. Ancak toniğinizin etki etmesi için dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunur. Bu da toniğin emilmesi için cilde zaman vermektir. Tonik uygulaması sonrasında hemen nemlendirici sürmek yerine 10-15 dakika beklemeniz cildiniz için çok daha iyi bir yaklaşım olabilir.

 


Diğer Tüm Bloglar