Tüy Dökücü Krem Kararma Yapar Mı?

Tüy Dökücü Krem Kararma Yapar Mı?

Tüy Dökücü Krem Kararma Yapar Mı?

Ağrısız ve acısız istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemlerinin başında tüy dökücü kremler gelmektedir. İstenilen bölgeye sürülmesinin belirli bir süre ardından tüylerin koparak dökülmesini sağlayan bu formülasyonlar beraberinde istenilen sonuçları doğurur. Ancak vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen kararmaların suçlusu bazen tüy dökücü kremler olarak ilan edilebilmektedir. Oysa bu açıklamanın çok da doğru olduğu söylenemez. Ten renginde kararmanın en çok meydana geldiği bölge kol altlarıdır. Kol altında tüy dökücü krem kullanan kişiler ise bu kararmanın suçunu tüy dökücü kremlere atar. Kol altında gerçekleşen kararmaların çoğu zaman terleme, hormon dengesizliği ya da hamilelik gibi sebeplere bağlı olarak gelişir.
  

Tüy Dökücü Kremin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Tüy dökücü krem formülasyonları kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanılırsa beklenilen etkileri tam anlamıyla gösterebilmektedir. Ancak bunun için sürüm esnasında bölgenin her türlü kalıntıdan arındırıldığına ve kurulandığına dikkat edilmelidir. Ardından sürüm ve bekleme işlemi gerçekleştirilir. Son adımda da durulama uygulanarak tüylerden arındırılır. Tüm bu işlemlerin etkisi ise her ne kadar genetik faktörlere bağlı olarak değişse de 1 haftaya kadar ulaşabilmektedir.
  

Tüy Dökücü Krem Kalıcı Mı?

Lazer gibi istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri kıl köklerinin dondurularak ya da yakılarak gelişmesini engeller. Böylece o bölgede zayıflayan kökler tekrar gelişim göstermek ya da uzamak için bir fırsat bulamaz. Ancak jilet, ağda gibi yöntemler tüylerin geçici olarak uzaklaştırılmasını sağlar. Belirli bir süre sonra uygulama bölgesinde tekrar güçlü kıl oluşumu gözlenir ve tüyler uzar. Tüy dökücü kremler de kalıcı olmayan yöntemler arasında yer alır. Her ne kadar tüylerin düşerek bir daha çıkmayacağına dair bir inanç oluştursa da, kıl kökü bölgesinde yer alan folüküller hala orada bulunur ve yeni kılın oluşması için harekete geçer.
  

Tüy Dökücü Krem Tüylenmeyi Arttırır Mı?

Tüy dökücü kremler tüylenme ya da kıllanmayı doğrudan arttıran herhangi bir etkiye sahip değildir. Ancak özellikle hamilelik gibi dönemlerde kılları doğrudan kökten almayan yöntemler hormonlara bağlı olarak kıl oluşumunu hızlandırabilir. Bu durumsa doğrudan tüy dökücü kremlerin sonuçlarından değildir. Ancak tüy dökücü krem kullanımı sonrasında tekrar gelişip büyüyen kıl kökü sert ucu sebebiyle kişide tüylerin arttığına yönelik bir algı oluşturabilmektedir.

 


Diğer Tüm Bloglar