Yeni Doğan Bebeğe Emzik Verilir Mi?

Yeni Doğan Bebeğe Emzik Verilir Mi?

Yeni Doğan Bebeğe Emzik Verilir Mi?

Ebeveynler için en büyük endişe, ne zaman emzik kullanabilecekleridir. Bebek emziği kullanmaya hazır hale geldikten sonra emziği kullanmaya başlayabileceğinizi bilmelisiniz. Teorik olarak bebekler doğdukları andan itibaren emzik kullanabilirler. Yeni doğan bebekler için özel olarak tasarlanmış emziği incelerseniz, ambalajında 0-24 aylık bebekler için uygun olduğuna dair bir ibare görebilirsiniz.

Bu dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli şey bebeğinizin emzik kullanmaya hazır olup olmadığıdır. Bazı uzmanlar, annenin süt salgısı gerekli düzeye gelene ve bebeğin emme yöntemi normal olana kadar emzik kullanılmasını önermemektedir. Çünkü bebeğiniz emme refleksini tatmin etmek için emzik kullanımı nedeniyle annenin memelerine olan ilgisini kaybedebilir. Bebeğinizin emzik kullanmaya ne zaman başlayabileceği konusunda en iyi rehberliği doktorunuz sağlayacaktır. Yeni doğan bebeğe emzik verilir mi sorusu akıllara takılan bir sorudur. Gelin birlikte ayrıntısıyla inceleyelim.

 

Yeni Doğmuş Bebeğin Emzik Kullanımı Ne Kadar Doğru?

Birçok uzman, bebek emziği kullanmaya hazır olana ve emzirme alışkanlığını tam olarak oturtana kadar emzik kullanımını önermemektedir. Bebeğin emziği doğru kullanıp kullanmadığı da dahil olmak üzere yeni doğan bebeklerde emzik kullanımı konusunda en doğru yönlendirmeyi doktorunuz sağlayacaktır.

 

Emzik Temizliği Nasıl Olmalı?

Emzikler ilk kullanımdan sonra beş dakika kaynar suda bekletilmelidir. Bebeğinizin bağışıklık sistemi henüz ilk altı ay yeterince gelişmediğinden, kullandığınız emzikleri her gün bu saatlerde temizlemeniz önerilir. Altıncı aydan sonra gün aşırı kaynar su ile temizlik tekrar edilebilir. Ayrıca buharla sterilize edilen cihazlar, emziğinizi temizleyebileceğiniz akılcı bir çözümdür. Bu araçlar emziklerin yapısını korur ve onları hijyenik tutmanıza yardımcı olur. Bu, emziği pratik olarak temiz tutmanın harika bir yoludur. Emzik satın alırken alacağınız ürünün BPA içermediğinden emin olmanız önerilir. Özellikle kaynatma yoluyla temizlenmesi gereken ürünlerde salınan ve bebeğe geçebilen BPA bebeğinize zarar verebilir.

 

 

Emzik Ne Zaman Bırakılmalı?

Konu uzmanlarının emzik kullanımının ne zaman kesilmesi gerektiği konusunda farklı görüşleri vardır. Bazı uzmanlar, birinci yılın sonunda kullanımına son verilmesi gerektiğini söylerken, uzmanlar emzik kullanımının üçüncü aydan itibaren olması gerektiğini öne sürüyorlar. Bu aşamada, ebeveyn bebeğin durumunu doğru bir şekilde analiz etmeli ve bebeğin emziği ihtiyaçtan mı yoksa bağımlılıktan mı kullanmaya devam ettiğini belirlemelidir. Doktorunuz, emziğinizi durdurmak için en iyi zamanın ne zaman olduğuna karar verecektir. Farklı görüşteki doktorlar ise emziğin derhal durdurulması gerektiğini söylerken, bazıları emziğin bebekle ortak karara atılmasını ve ikame bir ürünün tercih edilmesini önermektedir.

 


Diğer tüm bloglar