Yüz Temizleme Jeli Sivilce Yapar mı?

Yüz Temizleme Jeli Sivilce Yapar mı?

Yüz Temizleme Jeli Sivilce Yapar mı?

Yüz üzerinde yer alan cilt dokusunda, gün içerisinde yağ ve kir birikimi oluşur. Yağ ve kirlerin birikerek oluşturduğu bu tabakanın, uygun temizleme jelleri ile arındırılması gerekir. Düzenli yüz temizleme jeli kullanılmaması, cilt üzerindeki gözeneklerin, yağ, kir gibi unsurlar nedeniyle tıkanmasına neden olur.
Yüz temizleme jelleri ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi, sivilce oluşumuna neden olup olmayacağıdır. Yüz temizleme jelleri arasında cilt tipiniz için uygun özellik gösteren seçenekleri tercih ettiğiniz sürece, sivilce sorunlarıyla karşılaşmazsınız. Yüz temizleme jeli kullanımının, sıklığının ve ürün seçiminin uygun şekilde yapılması sayesinde tam etkisini görebilirsiniz. Sivilce gibi cilt sorunlarına sebep olmasından kaçınabilirsiniz.


Yüz Temizleme Jeli Günde Kaç Kez Kullanılır?

Yüz temizleme jeli ürünlerinin kullanım sıklığı, özen gösterilmesi gereken konulardan birisidir. Temizleme jeli kullanımı sonucu sivilce sorunun görülme nedenlerinden birisi, önerilen miktardan daha fazla ve daha sık ürün kullanımıdır. Temizleme jeli markaları ve formüllerine bağlı olarak önerilen kullanım sıklıkları değişiklik gösterebilir.
Temizleme jellerinin büyük bir çoğunluğu, günde bir ila iki kez kullanıma uygundur. Bir kere kullanılan ürünlerin, sabah saatlerinde tercih edilmesi önerilir. İki kere kullanılan ürünler ise, ilk olarak sabah ve ikinci olarak akşam uygulanabilir. Bu önerilen kullanım sıklığından daha fazlasına çıkmayarak cilt üzerinde tahriş, kızarıklık ve sivilce sorunlarının önüne geçilebilir.


Yüz Temizleme Jeli Kaç Yaşında Kullanılır?

Yüz temizleme jellerinin kullanılmaya başlanması önerilen yaş grubu, merak edilen konulardan bir diğeridir. Cilt bakımına ergenlik dönemi ile başlanması gerektiği bilinir. Ancak ergenlik döneminde sivilce sorunları oluştuğundan ve yüz temizleme jelinin daha fazla sivilceye neden olabileceğinden korkulduğundan, bu üründen uzak durulmaktadır.
Daha önce de belirttiğimiz gibi, yüz temizleme jeli kullanımı sivilce oluşumuna neden olmaz. Eğer cilt üzerinde mevcut sivilceler var ise, yüz temizleme jeli ürün seçimi sırasında, bu cilt tipine uygun bir seçim yapılması önerilir. Sivilceli ciltlere özel olarak tasarlanmış formüllere sahip temizleme jelleri yardımıyla ideal sonuçlar elde edilebilir. Böylelikle yüz temizleme jeli kullanımına ortalama 13-14 yaşlarında başlanabilir.


Yüz Temizleme Jeli Nasıl Kullanılır?

Yüz temizleme jeli uygulanmadan önce, uygulama sırasında ve uygulamasından sonra, cilde olan yaklaşım oldukça önemlidir. Önerilen temizleme jeli kullanım adımlarını takip ederek sivilce benzeri sorunlardan kaçındığınız bir cilt bakımı elde edebilirsiniz. Yüz temizleme jellerinde ürünler arasında uygulama şekillerinde küçük değişiklikler görülebilir. Genel hatlarıyla tüm yüz temizleme jeli ürünlerinin uygulama adımları şu şekildedir:
- İlk olarak yüzünüzde mevcut makyaj, güneş kremi veya benzeri herhangi bir cilt bakım ürünü var ise, bunu temizlemeniz önerilir. Bu işlem adımı, özellikle akşamları uygulanan yüz temizleme jelinde önem kazanır. Gün içerisinde cilde sürülen tüm unsurlar ilk olarak çıkartılır.
- Daha sonra tüm cildin ılık su ile yıkaması gerçekleştirilir.
- Temizleme jel ürünü, masaj yapar gibi hareketler ile cilt üzerine uygulanır.
- Cilt üzerine uygulama sırasında sert ve yıpratıcı hareketler yapmaktan kaçının.
- İşlem sonrasında temizleme jelini ılık su ile durulayarak temizleyebilirsiniz.
- Temizleme jelinin tüm kalıntılarını duruladıktan sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmanız önerilir. Temizleme jeli kullanımı sonrası, kuruluk ve kaşıntı gibi sorunlarla karşılaşan bireyler, bu işlem adımını atlamaktadır. Ancak nemlendirici, cilt için en önemli olan bakım unsurlarından birisidir. Bu nedenle temizleme jelinden hemen sonra uygun bir nemlendiricinin, nazik hareketler ile, sürülmesi önerilir.

DİĞER BLOG YAZILARI