Yüzdeki Aşırı Yağlanma Neden Olur?

Yüzdeki Aşırı Yağlanma Neden Olur?

Yüzdeki Aşırı Yağlanma Neden Olur?

Cilt yağlanması, yanlış beslenme düzeni, genetik, hormonal değişimler, stres gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Tüm bu durumlar, dönemsel olarak karşılaşılan cilt yağlanmasına neden olur. Cilt yağlanması, bölgesel olarak görülebilen bir sorun veya tüm yüzde karşılaşılan bir problem olabilir. Aşırı yağlanma sorunu ile karşılaşan bireylerin, ilk olarak bunun nedenini tespit etmesi önerilir. Eğer yanlış beslenme düzeni gibi değiştirilebilir faktörlerden kaynaklanıyor ise, asıl problem ortadan kaldırılmalıdır. Daha dengeli ve düzenli bir diyetin yaşama entegre edilmesi gerçekleştirilmelidir. Ancak aşırı yağlanma sorunu, genetik gibi kontrol edilemeyen nedenlere dayanıyorsa, bu sorunun kontrol altında tutulması için yapılabilecek farklı uygulamalar bulunur.
  

Cilt Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

- Genetik - Doğal hormonal değişimler (ergenlik vb.) - Yanlış cilt bakım ürünleri ve makyaj ürünleri kullanımı - Stres - Dönemsel metabolizma bozuklukları - Cildin düzenli ve uygun şekilde temizlenmemesi - Uyku düzeninin bozulması - Yemek düzeninin bozulması - Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar

  

Yağlı Ciltler Nemlendirici Kullanmalı mı?

Yüz bölgesinde yağlanma sorunu ile baş eden bireylerin yaptığı en büyük yanlışlardan birisi, nemlendirici kullanmamaktır. Yüz çoktan yağlı olduğundan ve nemlendiricinin bu yağlı görünümü arttıracağı düşünüldüğünden nemlendirici kullanımından kaçınılmaktadır. Ancak nemlendiriciler içerisinde, cilt dokusunun beslenmesi için ihtiyaç duyulan birçok temel bileşen bulunmaktadır. Bu temel bileşenler sayesinde sağlıklı ve dengeli bir cilt dokusu korunmaktadır. Yağlı ciltlere sahip bireylerin en az günde iki kere uygun bir nemlendirici kullanması önerilir. Tüm cilt tipleri için uygun özellik gösteren bir nemlendiriciyi kullanmaları yanlış olacaktır. Bunun yerine yağlı ve karma ciltler için özel olarak tasarlanmış ürünleri tercih etmeleri önerilir. Yağlı ciltler için tasarlanan formüller, akne eğilimini önleyici, matlaştırıcı ve yatıştırıcı etkilere sahiptir.
  

Yağlı Ciltler Hangi Ürünleri Kullanmalı?

Temizleyiciler, yağlı ciltlere sahip olan bireylerin en iyi dostlarından birisidir. Cilt dokusuna zarar vermeden fazla yağın temizlenmesi için oluşturulmuş bu ürünlerin, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere kullanılması önerilir. Düzenli kullanım sonucunda cilt dokusu üzerindeki yağlanmanın giderek azaldığı görülecektir. Maskeler de yağlı ciltlere sahip olan bireylere yardımcı olacaktır. Haftada iki- üç kere uygun bir maske uygulaması yapılabilir. Yağlı ciltlere iyi gelen içerikler arasında; aloe vera, sitrik asit ve shea yağı yer alır. Maske, temizleyici, nemlendirici gibi bakım ürünlerinin seçimi sırasında bu unsurları içerisinde barındıran seçeneklere yönelebilirsiniz.

 


Diğer Tüm Bloglar