Balık Yağı Zekayı Geliştirir mi?

Balık Yağı Zekayı Geliştirir mi?

Balık Yağı Zekâ Geliştirir Mi?

Balık yağı ve Omega 3 yapılan araştırmalarda zekâ ile ilişkili klinik verileri ortaya çıkarmıştır. Fakat unutmamak gerekir ki sağlıklı bir vücut, düzenli beslenme, egzersiz ve bilişsel aktiviteleri arttıracak etkinlikler yapmak sağlığınızın korunmasında anahtar rolündedir.
Beyin hücreleri de dâhil olmak üzere vücudumuzdaki hücrelerin dayanıklı kalmasını sağlayan balık yağı içeriği yönünden destek görevi yapar. Anti inflamatuvar, anti aging ve antioksidan etkilerini gördüğümüz bu ürün temelde hücrelerin zarar görmesini engeller. Dolaylı yollardan beyin gelişimi ve vücut sağlığını koruduğunu bilinen balık yağı doktorunuzun da desteklemesi dâhilinde diyetinize ilave edilebilir bir gıdadır.
Çocuğunuzun gelişimi ve sağlığı için tercih edebileceğiniz seçeneklerle beslenmesine destek olabilirsiniz. Çocuklar için balık yağı seçerken onların seveceği ve kolay tüketebilecekleri ürünleri tercih edebilirsiniz. Şurup, kapsül, meyve aromalı balık yağı, damla ve çiğnenebilir tablet gibi seçeneklerle çocuğunuzun rahatça tüketmesini sağlayabilirsiniz.


Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Çevremizde sağlıkla ilişkisini sıklıkla duyduğumuz balık yağı, son yıllarda hepimizin hayatında bir dönem kullandığı bir ürün haline geldi. Balık yağı temelde zengin içeriği ile öne çıkan hayvansal yağlardan biridir. DHA, EPA ve Omega 3 içeriğinin yoğun miktarda bulunması ile aileler çocukları ve kendileri için sıklıkla tercih ediyor. DHA, EPA ve Omega 3 tüm vücutta etkileri olan ve olmazsa olmaz moleküllerden birkaçıdır. Balık yağı yüksek düzeyde içerdiği bu moleküller ile birçok yönde olumlu etkiye sahiptir.
- İnme riskini azaltma
- Hafızayı güçlendirme
- Obezite riskini azaltma ve beraberinde kilo vermeye
- Bağışıklık sisteminin çalışmasına destek
- Kemik yoğunluğunu arttırma
- Anti aging etki
- Güçlü ve sağlıklı saç, deri ve tırnaklar
- Psikolojik ruh halinin daha olumlu olması gibi birçok etkiyi sıralayabiliriz.
Çocuk, ergen, genç, erişkin ve yaşlılar fark etmeksizin her yaşın ve vücudun kullanabileceği balık yağı sayesinde birçok etkiyi bir arada deneyimleyebilirsiniz.


Omega 3 Ne İşe Yarıyor?

Balık yağında yüksek oranda bulunan Omega 3, klinik çalışmalarla desteklenmiş etkilere sahiptir. Vücudunuzun sağlıklı fonksiyonlarının korunmasındaki etkilerinin yanı sıra birçok açıdan olumlu sonuçlara destek olabilir.
+Zekâ gelişimi
+Strese dayanıklılık
+Vücudun olaylara yanıt verdiği sürenin olumlu artışı gibi etkiler klinik çalışmalarla desteklenmiştir.
Direkt etkilerin yanı sıra hafıza, uyku düzeni, depresyon, beyin fonksiyonları, görme kabiliyeti gibi farklı alanlarla da ilişkilendirilmiş çalışmalar bulunmaktadır. Farklı sistemler ve vücut elemanları üzerine olumlu etkileri sebebiyle Omega 3 içeriği zengin olan ürünlerden balık yağı her yaştan insan tarafından tercih ediliyor.
Ne kadar olumlu etkilerini gördüğümüz ürünlerden biri olsa da ilaç ya da tedavi olmadığını unutmamak önemlidir. Şikâyetleriniz veya tekrar eden sağlık sorunlarınızda doktorunuza danışmak daha doğru bir adım olacaktır.


Omega 3 Hangi Besinlerde Var?

Balık yağı ile sıklıkla ilişkilendirilen Omega 3 aslında günlük olarak tükettiğimiz birçok gıdada bulunmaktadır. Doğal yollardan alabileceğiniz gibi balık yağı gibi formül ürünlerle de tüketebilirsiniz. Vegan, vejetaryen ve geleneksel beslenmenin birçok gıdasında yer alan Omega 3 zengini gıdalara yakından bakalım.
I. Fasulye
II. Ceviz
III. Ispanak
IV. Brokoli
V. Karnabahar (Kış sebzeleri)
VI. Somon balığı gibi birçok gıdadan düzenli olarak Omega 3 desteği alabilirsiniz.
Bunun yanı sıra beslenme düzeninize ek olarak alabileceğiniz balık yağı, birçok açıdan sağlığınızı olumlu etkiler. Psikolojik ve fizyolojik etkilerinin yanı sıra sağlıklı içeriğiyle de öne çıkmasıyla her yaştan insanın kullanabileceği ürünlerden biridir.