Bebek Bezinin Küçük Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Bebek Bezinin Küçük Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Bebek Bezinin Küçük Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Huzurlu ve rahat bir bebek beraberinde mutlu ebeveynleri getirir. Bu yüzden de daha ilk doğduğu andan itibaren bebeklerinin sağlığını ve konfor alanını düşünen ebeveynler için bez seçimleri ve kullanımı büyük önem taşır. Yanlış bebek bezi tercihleriyse pek çok sıkıntıya yol açabilmektedir. Öncelikle bebek bezi tercihi esnasında ilk dikkat edilmesi gereken bebeğin kaç aylık ve kaç kilo olduğudur. Bu iki nokta büyük oranda ebeveynlerin doğru tercih yapmasını sağlasa da her anatomi birbirine benzemeyebilir ya da özellikle beden değiştirme dönemlerinde bebek bezleri bebeklerde çeşitli sıkmalara yol açabilir. Bebek bezinin bebeğin vücudunda pişik ve kızarıklık oluşturması küçük geldiğinin en önemli belirtileriyken esnek bantların fazla açılması ve artık bezin çepeçevre sarılması da bir diğer göstergelerdendir.
  

Yenidoğan Bezi Günde Kaç Kez Değiştirilir?

Yenidoğan bebekler oldukça hassas bir cilde ve henüz tam anlamıyla gelişmemiş bir boşaltım sistemine sahiptir. Mesane kaslarının kuvvetsizliği sebebiyle gün içinde sık sık boşaltım gerçekleştirilebilir. Islak bir bezin yenidoğan vücudunda uzun süreli tutulması ise uzmanlar tarafından önerilmez. Bu yüzden bebek gelişim gösterene kadar yenidoğanlarda günde 8-10 defaya kadar bez değişimi normaldir.
  

Yenidoğan İçin Kaç Adet Bez Alınmalı?

Sonunda oldukça büyük bir mutluluğu getiren heyecanlı hamilelik döneminde bebek alışverişleri de hız kesmeden devam eder. Bu dönemde doğum için yapılan hazırlıkların başında da bez alımı bulunmaktadır. Bazı ebeveynler bu dönemde sonrasında zahmet çıkmaması için paket paket bez alarak depolama gerçekleştirebilmektedir. Ancak bu yaklaşımın çok da bütçe dostu olduğu söylenemez. Çünkü bebekler oldukça hızlı büyüyebilmektedir. Bu dönemde de ne zaman beden değiştirileceği tam anlamıyla kestirilemeyebilir. Geriye ise sadece kullanılmayan bezler kalır. Bu yüzden ilk dönemde yenidoğan bebekler için 1-2 paket bez alımı yeterli olacaktır.
  

Bebek Bezleri Neden Sızdırır?

Bebek bezlerinde oluşan sızıntılar epey can sıkıcı olabilmektedir. Sızıntılar her ne kadar ufak olsa da bebeklerde cildin nemli kalmasına bağlı olarak çeşitli pişik durumlarına ve buna bağlı bebek huzursuzluklarına yol açar. Bebek bezlerinin en büyük sızdırma sebepleri arasında yanlış bez tercihleri yer alır. Popoya büyük gelecek bez esnek bantlarıyla tam anlamıyla kavrama gerçekleştiremeyeceğinden idrarın emilemeden sızmasına yol açacaktır. Aynı zamanda yanlış bebek bezi bağlama teknikleri de sızıntılara neden olabilir. Sızdırmaların önüne geçmek içinse kaliteli ve uygun beden bebek bezleri tercih edilmeli, sızıntılarla karşılaşıldığında hemen yeni bir bezle değiştirilmelidir.
  
Külot Bez Ne Zaman Kullanılır?
Son dönemlerde ortaya çıkan külot bez modelleri özellikle anneler tarafından çokça sevilmekte ve sıkça tercih edilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise pratik kullanımıdır. Bebekler ayaktayken aynı bir külot giydirir gibi ayaklardan hızla bez çıkarılabilir ve yerine yenisi takılabilir. Üstelik bu sırada anneden destek alacak minikler de kendini daha iyi hissedebiliyor. Uzun uzun esnek bantların doğru yerleştirilmesi ve bu sırada bebeğe hakim olmaya çalışmakla uğraşmaya da gerek kalmıyor. Külot bez kullanımı özellikle yürümeye ve ayakta durmaya başlayan çocuklarda kolaylık sağlasa da, yenidoğandan itibaren tercih edilebiliyor.

  


Diğer Blog Yazıları