Bebeklerde Diş Kaşıma Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde Diş Kaşıma Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde Diş Kaşıma Ne Zaman Başlar?

Bebeklerin gelişiminin bir parçası olan diş çıkarma dönemi, her ebeveyn için sancılı bir dönem olabilir. Diş çıkaran bebeklerin diş kaşıntılarının başlaması ile birlikte ebeveynler için zorlu imtihan başlar. Anne ve babalar tarafından çok merak edilen bu dönem için akla bazı sorular gelebilir. Bebeklerde diş kaşıma ne zaman başlar? bu sorulardan bir tanesidir. Bebekle 3. Aydan itibaren diş çıkarmaya adım atar ve kaşınmada beraberinde gelir. Bu nedenle bebeklerde huysuzluk belirtileri ortaya çıkabilir. Bebekler daha fazla huysuzluk ve uyku problemleri yaşayarak, ebeveynleri de telaşlandırabilir. Özellikle iştahsızlık yaşayan bebeklerde, kabızlık veya ishal problemi oluşabilir. Bu süreçte bebeklerin genellikle tükürük akıntıları olur.

Diş çıkaran bebeklerin kulaklarında baskı hissi ve sızı da görülebilir. Bebeklerde diş çıkarma ve kaşıma döneminde ağız çevresinde çeşitli döküntüler meydana gelebilmektedir. Diş çıkarma ve kaşınma problemi yaşayan bebeklerde iştahsızlık başlayarak, kilo kaybı da beraberinde gelebilir. Bu emarelere dikkat edilerek bebeklerin diş çıkarma dönemi kontrol altında tutulmalıdır.

 

Bebekler Diş Kaşıma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Bebeklerde diş çıkarma periyodu fazlaca önemli bir süreçtir. Diş çıkarma evresi bebeklerde sorunlara yol açmadan organik bir süreçte ilerler. Ayrıca dişlerde şişlik hissi de kendini belli eder. Bu süreçte kaşınmayı aza indirmek ve diş çıkarmasına yardımcı olmak için bebeklerinizin dişlerine hafif baskı ile masaj yapabilirsiniz. Böyle dişlerde rahatlama sağlanır. Bu masaj dişlerdeki kaşıntı ve rahatsızlık hissini de azaltmış olur. Bebeklerde diş kaşıma halkalarının daha fazla sulu olması tercih edilmez. Çünkü diş kaşıma halkasının patlama riski vardır. Unutmayın ki diş çıkarma ve diş kaşınma döneminde bebeklerin vücut sıcaklıkları da artabilir.

Bebeklerdeki diş çıkarma sürecinde yüksek ateş görülebilmektedir. Diş çıkarma döneminde anne ve babalar bebeğin ateşini sürekli kontrol etmelidir. Bebeklerde ateş yükselmesi olması halinde anne ve babalar ne olursa olsun doktora gitmelidir. Bebeğin ateşi de düşürülmelidir. Bebeklerde diş çıkarma ve kaşıma dönemini doktor kontrolünde de geçirebilirsiniz.

 

Bebeklerde Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Bebeklerde diş bakımının özenli bir halde yapılması önem arz eder. Süt dişleri tamamlanan bebeklerde, günde iki defa dişleri fırçalanmalıdır. Bebeklerde diş sağlığının korunması ilerleyen dönemlerde de sağlıklı dişlere sahip olmalarının önünü açmaktadır. Kaşınma dönemi bittikten ve çocuk daha da yaş aldıktan sonra diş macunu büyüklüğünü arttırabilirsiniz.

 


Diğer tüm bloglar