Cildi Nemli Tutmak İçin Ne Yapılmalı?

Cildi Nemli Tutmak İçin Ne Yapılmalı?

Cildi Nemli Tutmak İçin Ne Yapılmalı?

Cilt nemli tutmak için ne yapılmalı? Pek çok kişinin bildiği gibi, sağlıklı ve ışıltılı bir cildin en büyük sırrı cildin nem dengesinin korunmasını sağlamaktadır. Nemli cilt hücreleri cildin beslenmesine yardımcı olarak kırışıklık oluşumunun karşısında engelleyici bir faktör olarak durur. Aynı zamanda hücrelerin beslenmesine de yardımcı olarak kurumasını ve hasar görmesini engeller. Özellikle kuru bir cilde yatkın vücudunuz var ise cildi nemli tutmak o kadar da kolay değildir. Öncelikle beslenme alışkanlıklarında değişimler yapılmalı, çeşitli bakım alışkanlıkları edinilmeli ve cildin nemini kaybettiren çeşitli yaklaşımlardan uzak durulmalıdır. İşte sizler sizin için cildi nemli tutmak için bazı öneriler!
  

Ciltteki Nem Dengesi Nasıl Korunur?

• Bol su için! Özellikle uzmanlar tarafından da sıkça önerilen su tüketimini arttırmak biyolojik pek çok faydanın yanında cilt güzelliğine de katkı sağlamaktadır. Cildin nemlenmesi sadece dış faktörlere bağlı değil, büyük ölçüde sıvı tüketimine bağlıdır. • Cilt tipinize uygun bir nemlendirici tercih edin. Nemlendirici kullanımının önemi herkes tarafından bilinse de, uygun bir nemlendirici tercihi yapılmaya o kadar da çok dikkat edilmez. Oysaki bazı cilt tipleri su bazlı bir nemlendirmeye bazı cilt tipleri ise yağ bazlı bir nemlendirme etkisine ihtiyaç duyar. Bu yüzden buna uygun seçimler yapılmalıdır. Üstelik ihtiyaç halinde göz çevresi, yüz, vücut, dudak gibi cildin farklı bölgeleri için de farklı nemlendiriciler kullanılmalıdır. • Sıcak su kullanımından kaçının. Sıcak su her ne kadar ciltte ekstra temizlik hissi uyandırsa da, sanıldığı gibi cilt üzerinde iyi bir etki yaratmaz. Cilde hapsolmuş nemin kuruyarak hızla kaybolmasını sağlayabilir. Bu yüzden duş ve cilt bakımı aşamalarındaki durulama esnalarında ılık ya da soğuk su tercih edilmelidir. • Güneş kremi kullanın. Cildin nemini kaybetmesindeki en büyük etmenlerden bir tanesi de zararlı güneş ışınlarıdır. Güneşe fazla maruz kalan cilt katmanları nem dengesini yitirerek hızla buharlaşma gerçekleştirir. Geriye kuru ve hassas bir cilt kalır. Bu yüzden güneşe maruz kalınan açık ortamlarda daima güneş kremi kullanılmalıdır. • Buhar banyolarından ve doğal yağlardan faydalanın. Buhar banyoları cildi nemlendirmek için iyi bir tercih olabilmektedir. Buhar partikülleri ciltteki gözeneklere yavaşça işleyerek nemi cilt altına hapseder. Aynı zamanda çeşitli doğal yağlar da içeriğindeki zengin bileşenlerin yardımıyla pürüzsüz ve yumuşak bir cilde temel hazırlamakta yardımcı olabilmektedir.

  

Evde Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Evde cildi nemlendirmek için uygulanabilecek birkaç yöntem mevcuttur. Bunların başında su tüketimini arttırmak ya da doğal sebze ve meyve suları yardımıyla detoks içecekler oluşturmak gelir. Bu içecekler vücuttaki nem dengesinin artmasına ve böylece cildin de gerginliğini azaltarak elastikiyetini geri kazanmasına yardımcı olur. Evde cilt nemlendirmenin bir diğer yolu ise evde beslenen aloe vera bitkisinin jelinden faydalanmaktır. Aloe vera jeli sadece cildi nemlendirmekle kalmaz aynı zamanda ferahlamasına ve yatışmasına da yardımcı olacaktır. Mutfakta kullanılan bal, zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi ürünler ise cilt üzerinde maske gibi kullanılarak cilt üzerinde nemlendirici etki sağlayabilmektedir.
  

Doğal Nemlendirici Nasıl Hazırlanır?

Evde kendi nemlendiricinizi en doğal haliyle hazırlamak sanıldığı gibi hiç de zor değildir.

-Öncelikle zeytinyağı, hindistancevizi yağı, jajoba yağı, aloe vera jeli ve e vitamini ampulü boş bir kap içerisinde karıştırılır.

-Ardından homojen bir yapıya sahip olan bu karışım kapalı bir kutu içerisinde ve buzdolabında saklanarak yaklaşık bir ay boyunca kullanılabilmektedir.

-Cildin üzerine ince bir tabaka halinde sürülecek karışım yumuşak hareketlerle masaj yapılarak cilde yedirilmelidir.

Böylece kapsamlı bir nemlendirme de sağlanabilir.

 


Diğer Blog Yazıları