Evde Saç Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde Saç Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde Saç Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde saç boyama, her ne kadar kulağa korkutucu gelse de, günümüzde herkes tarafından tercih edilmekte ve mükemmele yakın sonuçlar oluşturulabilmektedir. Çünkü kuafördekinin aksine kişi tam olarak istediği boya uygulamasına ve rengine karar verebilir. İlk kez evde saç boyayacaklar, bazı noktalara dikkat etmezse, ortaya hiç beklenmedik sonuçlar çıkabilir. Bu sebeple evde saç boyamadan önce istediğiniz saç rengine ve uygulama yöntemine karar vermeli ardındansa bazı noktalara dikkat etmelisiniz!
  • Öncelikle saç boyasına karşı herhangi bir alerjinin olmadığından emin olmalısın. Bunun için ufak miktardaki boyayı cildine sürerek bir saat kadar bekleyebilirsin.
  • Eğer saçların omuz boyundan daha uzun ya da kalın telliyse bir kutuyla yetinmemeli dengeli bir işlem için en az iki kutu saç boyasına sahip olmalısın.
  • Saç boyama işlemlerinden emin olsan bile kullandığın ürünün talimatlarını okuyarak fikir edinmelisin.
  • Saç boyaları saçta olduğu kadar cilt üzerinde de oldukça kalıcı bir yapıya sahiptir. Bu yüzden rahat ve endişesiz bir uygulama önce saç çevrene, kulaklarına ve boynuna vazelin uygulayabilirsin. Vazelin boyanın tenine geçişine izin vermeyecek, temizliği senin için kolaylaştıracaktır.
  • Saç boyama esnasında hızlı davranmalı ve tüm saçının yaklaşık ölçülerde bekleme süresine sahip olmalısın. Bunun için birinden yardım alabilir ve birkaç farklı noktadan boyama işlemine başlayabilirsin.
  • Boyanın kalıcılığını arttırmak, renginin dengelenmesini sağlamak ve boya sonrası saçlarını yumuşatmak için saç boyası içinden çıkan saç kremlerini kullanmayı unutmamalısın.
  • Boyama sonrası yıkama esnasında sıcak sudan uzak durmalı ve yerine soğuk su kullanmalısın. Bu yaklaşım boyanın saçına mühürlenmesinde oldukça önemlidir.
  • Saçındaki boyanın etkilerini beğendiysen mutlaka boyalı saçlara özel şampuanları kullanmalısın. Böylece saç rengini uzunca bir süre bozulmadan kullanabilirsin.
  • Saç boyalarını karıştırarak istediğin renge ulaşabilirsin. Ama bundan önce boyaların alt tonlarının birbirine yakın olduğundan emin olmalı ve kesin bir sonuç almak için karıştırma sonrası bir saç tutamı üzerinde deneme yapabilirsin.
  • Ortaya çıkan sonuçtan memnun kalmadıysan ya da yeni bir değişiklik için hazırsan bile saçlarını yeniden boyamadan önce en az 2 hafta beklemelisin.
     

Saç Boyasının Kalıcılığı Ne Kadardır?

Saç boyaları geçici, yarı kalıcı ve kalıcı olmak üzere saç üzerinde farklı tutunma sürelerine sahiptir. Geçici boyalar genelde daha ilk yıkamada akarken yarı kalıcı saç boyaları 10 yıkamaya ulaşabilmektedir. Kalıcı saç boyaları ise saçtan ayrılmaz. Ancak bu durum kalıcı saç boyası kullandığınızda bu rengin sizinle saçlarınız uzayana kadar devam edeceği anlamına gelmez. Saç rengin çeşitli akmalara bağlı olarak renk soluklaşabilir ve canlılığını yitirebilir. Aynı zamanda saç boyası sonra uygulayacağınız işlemlerle de kalıcı saç boyalarının yüksek miktarda saçınızdan akmasını sağlayabilirsiniz.
    

Bitkisel Saç Boyası Daha İyi Midir?

Bitkisel içerikli saç boyaları tamamen doğal içeriklere sahip ürünler değillerdir. Bunun yerine amonyak ya da peroksit gibi bileşenler daha bitkisel özütlerle yer değişerek saç üzerinde renk etkileri yaratılır. Bu anlamda kimyasal gücü düşürüldüğü için bitkisel saç boyaları tercih edilebilir. Ancak bu ürünler normal kalıcı boyalara göre çok daha az canlılığa ve kalıcılığa sahip olabilir. Sonuç olarak bitkisel saç boyalarının normal saç boyalarına göre daha iyi ya da daha kötü olduğu söylenemez. Bu kişinin ihtiyaçlarına ve önceliklerine bakarak vermesi gereken bir karardır.
     

 


Diğer tüm bloglar