Kırışıklık İçin Hangi Yağlar Kullanılır?

Kırışıklık İçin Hangi Yağlar Kullanılır?

Kırışıklık İçin Hangi Yağlar Kullanılır?

Bitkisel yağlar doğanın kucağından o en faydalı bitki özütlerini bünyesinde toplayan, içerisinde çeşitli vitamin ve mineral takviyelerine yer veren aynı zamanda da çok önemli yağ asitleriyle cilt bakımın öne çıkan doğal çözümlerden bir tanesidir. Pek çok cilt sorununda tercih edilebilen doğal yağların kırışıkların önlenmesine yardımcı olduğunu ve etkilerinin azaltılmasını desteklediğini biliyor muydunuz?

Ciltte oluşan kırışıklıklar yaşlanmanın en doğal belirtilerinden biridir. O çizgiler arasına pek çok farklı anı ve duygu sıkışmıştır. Böyle düşünüldüğünde kırışıklıklar yaşanmışlıklarıyla değerli kılınsa da, görünüm itibariyle herkes genç ve dolgun bir cildi tercih eder. Bu yüzden de düzenli bitkisel yağ kullanımıyla önemli ölçüde pürüzsüz, aydınlık ve yumuşacık bir cildi hedefleyebilirsiniz. Peki, kırışıklıklar için hangi yaşlar kullanılır ?

Öncelikle kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olmak için en sık kullanılan yağlardan biri avakado yağıdır. Omega 3, A vitamini ve önemli yağ asitlerini barındıran bu yağ cildi nemlendirme ve koruma konularında oldukça başarılıdır. Cildin nem dengesini koruduğu için elastikiyet kaybının da önüne geçmede etkili olabiliyor. Böylece ince çizgilerin oluşum sürelerinin yavaşlamasını destekliyor.

Kırışıklıklar için kullanılan bir diğer önemli yağ, üzüm çekirdeği yağıdır. Adeta bir E vitamini deposu olan bu yağ cilt tarafından emilerek onarım aşamaları başlatılabilir. Derinin alt katmanlarına kadar inerek kapsamlı bir nemlendirme ve besleme etkisi sunabilmektedir.

Biberiye yağı da kırışıklık karşıtı yağlardan biri olarak bilinmektedir. Pek çok cilt sorununun giderilmesinde destekleyici bir cilt bakımı olarak kullanılabilirken cildin strese ve zamana karşı oluşturduğu etkilere karşı da rahatlatıcı bir performans sergiliyor.

Her evde bulunan ve en sık kullanılan yağlardan biri olan zeytinyağı ise artık herkesin bildiği gibi kırışıklık için oluşturulan serumların olmazsa olmazlarından biri olmayı başarıyor. Göz çevresi kırışıklığına hangi yağlar iyi gelir?


Göz Çevresi Kırışıklıkları için Hangi Bitkisel Yağ Kullanılmalı?

Kırışıklıkların en istenmeyen türlerinden biri olan göz çevresi kırışıklıklarının önlenmesine yardımcı olmak için de bitkisel yağlardan faydalanılabilmektedir. Bunun için en etkili yağ eski Mısır’da da kullanılan papatya yağıdır. İçeriğindeki doğal özütler sayesinde renk eşitliklerini sağlayan, daha parlak ve pürüzsüz bir cilde temel hazırlayan bu yağ aynı zamanda temizleyici etkisi sebebiyle de genel cilt sağlığına pozitif bir etki katmaktadır. Özellikle gözaltı koyuluklarında tercih edilecek papatya yağı düzenli bir kullanımla genç bir cildi destekleyecektir.

Göz çevresinde kullanılabilen yağların bir başka çeşidi ise lavanta yağıdır. Antiseptik özelliği sayesinde akne eğilimli ciltleri yatıştıran bu yağ aynı zamanda ciltte oluşan renk eşitsizliklerinin engellenmesine de yardımcı olmaktadır. Böylece sağlıklı görünen bir cilde bir adım daha yaklaştırır. Aynı zamanda kırışıklık karşıtı serumlar ve cilt serumları da tercih edilebilir.

Darphin Predermine Day Sıkılaştırıcı Kırışıklık Karşıtı Krem Normal Cilt 50 ml

 

Kırışıklık Karşıtı Serum Nasıl Yapılır?
Pek çok marka kırışıklık karşıtı serumlarıyla popüler bir hale gelse de, basit birkaç adımla kendi kırışıklık karşıtı serumunuzu evde oluşturabilirsiniz! Bunun için gerekli olanlar ise;


-Hindistan Cevizi Yağı
-Zeytinyağı
-Avakado Yağı
-E vitamini
-Aloe Vera Jeli
-C vitamini olarak sayılabilir.

Ancak bu formülün içine çeşitli bitkisel esansiyel yağları ekleyerek zengin bir içerik oluşturmak da mümkündür. Hazırladığınız tüm malzemeleri bir kapta karıştırarak kullanabilir, buzdolabında uzun ömürlü muhafaza edebilirsiniz.

Avene Physiolift Serum Anti Aging Bakım Serumu 30ml

 


Kırışıklıklar İçin Doğal Cilt Bakım Önerileri Nelerdir?

• Kırışıklık oluşumunun engellenmesi için temel önerilerden biri sağlıklı beslenme alışkanlıkları elde etmek ve gün içinde yeterli su tüketimini sağlamaktır.
• Bir başka kırışıklıkların temel sebebi ise zararlı güneş ışınlarıdır. Bu yüzden daima güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmalı, her mevsim güneş kremi kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir.
• Bitkisel yağlar yardımıyla oluşturacağınız doğal serumları göz çevresine ve yüze düzenli olarak uygulayarak daha aydınlık ve dolgun bir cildi hedefleyebilirsiniz.
• Haftada birkaç kez yüz ve göz çevrenize yer çekiminin tersi yönünde uygulayacağınız masajlar da kırışıklık oluşumunun yavaşlamasına yardımcı olabilmektedir.
• Cildin elastikiyetini kaybetmesindeki en önemli etkenlerden biri de kontrolsüz nem kaybıdır. Bu yüzden gece ve gündüz olmak üzere gün içinde en az 2 kere cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanılmalıdır.
• Kafein, şeker, nikotin gibi maddelerin kullanımını minimuma indirerek ciltte meydana getirdikleri yaşlandırıcı etkiyi de yüksek oranda azaltabilirsiniz.

 


DİĞER BLOG YAZILARI