İçerik Detay

Güneş Kremi Her Mevsim Kullanılır Mı?

Güneş Kremi Her Mevsim Kullanılır Mı?

Güneş Kremi Her Mevsim Kullanılır Mı?

Güneş kremi her mevsim kullanılır mı? Yaz aylarında bile güneş kremi kullanmayı reddeden kişiler için kötü bir haberimiz var! Güneş kremi çeşitleri ve formülleri aslında her mevsim düzenli olarak kullanılması gereken ve cilt bakımının da temelini oluşturan ürünlerden bir tanesidir. Hayati öneme sahip olan güneş kremleri cildin üzerine bir tabaka halinde yayıldığında adeta bir koruyucu kalkan görevi görerek cildin güneş ışığı etkilerinden yüksek oranda korunmasını sağlar. Bu durumsa özellikle gelecekte oluşabilecek cilt sorunlarının daha en baştan önlenmesine yardımcı olur. .

Yaz aylarında dik açılarla gelen güneş ışınları çok kısa bir zaman zarfında bile cildin tahrip olarak yanmasına ve buna bağlı “bronzluk” denen kavramın ortaya çıkmasına sebep olur. Bronz bir görüntü çoğu beden için oldukça hoş bir görüntüdür. Ancak korunmasız bir şekilde ortaya çıkan bronzluk çoğu zaman beraberinde kötü etkileri de getirir. Bu yüzden de sağlıklı bronzlaşma kavramıyla tanışılmalı ve güneş kremi kullanımı ihmal edilmemelidir. Her ne kadar güneşin zararlı etkenleri yazın savunmasız cilde karşı çok daha çabuk etki etse de, kış ve bahar aylarında da bu ışınlar cildinize ulaşmaktadır. Bu sebeple de her mevsim güneş kremi kullanımı sağlıklı bir cildin ilk ipuçlarından bir tanesi olmaktadır.


Güneş Kremi Yaşlanmayı Önler Mi?

Güneş kremini kullanımının yaşlanmayı önlemesi mümkün değildir. Ancak yaşlanmaya bağlı cilt katmanlarında oluşan kırışıklık, renk eşitsizlikleri ve diğer cilt sorunlarının oluşumunu hiç de azımsanamayacak ölçüde önlemeye yardımcı olmaktadır. Yaşlanma belirtilerinin bazıları güneşe maruz kalmakla oluşurken bazıları da ciltteki esnekliğin kaybolmasına bağlı oluşur. Ancak her iki durumun etkileri de güneşin zararlı ışınlarıyla artmaktadır. Bu yüzden düzenli aralıklarla kullanılacak olan güneş kremi ürünleri bu etkileri azaltabilir.


Güneş Kremiyle Bronzlaşmak Mümkün Müdür?

Pek çok kişinin “Güneş kremi bronzlaşmayı engeller.” düşüncesi aslında sanıldığı kadar doğru değildir. Güneş kremi kullanımı, güneş kremi kullanmayan bir bedenin bronzlaşma sürelerini arttırır. Ancak sağlayacağı bronzluk çok daha doğal ve sağlıklı olacaktır. Güneş kremi içeriğindeki koruyucu bileşenler sayesinde güneşten gelen UVA ve UVB ışınlarını yüksek miktarda geri yansıtarak cildin korunmasını sağlar. Fakat bu durum tüm güneş ışınlarının cilde ulaşmasını engellediği anlamına gelmez. Daha düşük dalga boyundaki güneş ışınları cildinize ulaşmayı sürdürecektir. Böylece güneş kremiyle bronzlaşma eylemi de sanıldığının aksine mümkündür.


Her Mevsim Düzenli Güneş Kremi Kullanmanın Cildinize Olan Faydaları Nelerdir?

• Ciltle ilgili sorunların büyük bir yüzdeliği kontrolsüz güneşlenmekten kaynaklanmaktadır. Düzenli kullanılan güneş kremi önlemleri ise bu riskin çok daha düşük düzeylere gelmesini sağlayacaktır.
• Özellikle hassas ciltlerde çabuk oluşan cilt yanıklarının önüne geçilmesinde etkili olabilir.
• Güneşe bağlı cilt üzerinde oluşan renk eşitsizliklerinin engellemesine yardımcı olur.
• Cilt üzerinde bir bariyer görevi gören güneş kremleri aynı zamanda cildin nem kaybetmesini de önlemeye destek oluyor.
• Cildin elastikiyeti yaşlanmaya bağlı sebeplerle kaybolur. Ancak güneş kremi kullanımı bu kollajen ve keratin bileşenlerinin çok daha uzun süre korunmasına yardımcı olur.
• Cildin düzenli korunması ve bakımı sayesinde çok daha parlak, pürüzsüz ve yumuşak bir hal olmasına destek olur.

 


DİĞER BLOG YAZILARI