Hangi Vitaminler Birlikte Alınmalı?

Hangi Vitaminler Birlikte Alınmalı?

Hangi Vitaminler Birlikte Alınmalı?

Vitaminler insan vücudunda doğrudan karbonhidrat, protein ya da yağ gibi enerji verici rol almaz. Ancak bu enerjilerin oluşturulup kullanılmasında düzenleyici rol alır, dokuların yenilenmesine yardımcı olurken büyüme ve gelişimi destekler, hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşmasına yardımcı olur, cilt ve mental sağlığın temelinde etkilidir. Bu yüzden de kimi zaman vücut tarafından yeterince işlenemeyen, kimi zamanda var olan beslenme alışkanlıkları içerisinde yetersiz kalan vitamin çeşitleri dışarıdan takviye gıdalar aracılığıyla sağlanabilmektedir.
Vitaminler ihtiyaca göre alınabilmekle beraber, sanıldığı gibi bazı vitaminlerin birlikte alınma zorunluluğu yoktur. Ancak yapılan araştırmalar göstermektedir ki, günün etkin saatlerinde birlikte alınacak olan bazı vitamin ve mineral çeşitleri normale göre daha fazla yarar sağlayabilmekte ve etkilerini güçlendirebilmektedir. Örneğin en sık kullanılan vitamin takviyelerinden biri olan B12, B1 ve bakır takviyesi ile beraber kullanıldığında etkilerini güçlendirebilmektedir. Aynı şekilde bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen C, vücut işleyişinde yadsınamaz öneme sahip olan A ve özellikle cilt güzelliğiyle bağdaştırılan E vitaminleri de birlikte alındığında pozitif etkilerinin arttırılabileceği görülmüştür. Ancak bu vitaminler demir takviyeleriyle birlikte tercih edilmemelidir.


Hangi Vitamin Ne Zaman Alınmalı?

Vitamin takviyelerinin kullanım şekilleri, çeşitleri ve miktarları kadar önemli olan bir diğer konu, hangi vitaminin günün hangi saatinde alınacağıdır. Çünkü bazı vitamin çeşitleri yemeklerle alındığında etkisini zayıflatabilmekte, bazı vitaminler yemeklerle alınarak düzenleyici etki yaratabilmekte ve bazı vitaminler ise akşam alındığında tüm gece uykunuzu kaçırabilmektedir.

Vitamin takviyelerinin kullanım şekilleri, çeşitleri ve miktarları kadar önemli olan bir diğer konu, hangi vitaminin günün hangi saatinde alınacağıdır. Çünkü bazı vitamin çeşitleri yemeklerle alındığında etkisini zayıflatabilmekte, bazı vitaminler yemeklerle alınarak düzenleyici etki yaratabilmekte ve bazı vitaminler ise akşam alındığında tüm gece uykunuzu kaçırabilmektedir. Multivitamin çeşitleri nasıl alınmalı?

Dynavit Vitamin C & Sambucus Nigra 20 Effervesan Tablet
Sabahları güne başladığınızda kahvaltınıza başlamadan önce alabileceğiniz vitamin takviyelerinin başında demir, c vitamini, b12 vitamini gelmektedir. Bu üç vitamin, sabah uyandığınızda herhangi bir sindirime başlamadan tüketildiğinde çok daha hızlı bir şekilde kana karışmakta ve bu şekilde etkilerini göstermektedir.
Sabah kahvaltılarından sonra ya da gün içinde alınabilecek vitamin takviyelerine gelindiğinde ise; A, E, D ya da çinko gibi takviyeler söylenebilmektedir. Aynı zamanda pek çok vitamin ve minerali bünyesinde bulunduran multivitamin çeşitlerinin kullanımı için en uygun zamanlar da öğle vakitleridir.
Akşam vakitleri ise magnezyum, omega 3 ve kalsiyum takviyeleri için en doğru zamanlardandır. Tercih ettiğiniz vitaminlerin en uygun kullanım zamanlarını belirleyebilmek için kullanım önerilerinden faydalanabilir ya da bir hekime danışarak kontrollü kullanım sağlayabilirsiniz.


Vitamin Takviyeleri Kilo Aldırır Mı?

Vitamin takviyelerinin doğrudan kilo aldırma etkisi yoktur. Bunun sebebi vücutta herhangi bir kalori etkisi oluşturmamasıdır. Genelde vitamin çeşitleri insan vücudundaki sistemlerin normal çalışma fonksiyonlarını destekleyerek ideal kiloya ulaşımı kolaylaştırır. Bu durum da zayıf bir bireyin kilo alırken desteklenmesini, kilolu kimselerin de kilo verme sürecini kolaylaştırabilir. Ancak bazı vitamin çeşitleri bazı bünyelerde iştah açıcı bir etki yaratabilmektedir. Örneğin B grubu vitaminlerin iştah açılması yönünde pozitif bir etki yaratırken D ve K vitaminlerinin kullanımında daha çok eksikliğine bağlı olarak kaybolan iştahın yeniden kazanıldığı görülmektedir.


Vitamin Takviyeleri Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

• Tercih edilecek vitamin takviyesi çeşitleri içeriğinde pek çok vitamin çeşidini barındırabilir. Ancak gün içerisinde 5’ten fazla vitamin takviyesi tüketilmemelidir.
• Vitamin takviyeleri kullanılırken günlük önerilen miktarın aşılmamasına dikkat edilmelidir. Bazı vitamin çeşitlerinde gereğinden fazla tüketim herhangi bir olumsuz etki yaratmazken bazı vitamin türlerinde antioksidan etki oluşturabilmektedir.
• Vitamin takviyelerinizi tercih ederken mutlaka güvenilir markalardan ve test edilmiş içeriklerden yana tercihlerini yapın.
• K vitamini ile birlikte kan inceltici kullanımından uzak durunuz.
• Kendiniz için en uygun vitamin takviyelerini belirlerken bir hekimden tavsiye alınız.
• Vitamin takviyeleri alındığı için beslenme düzeni zayıflatılmamalı, gün içerisinde alınması gereken besin değerlerine yine de dikkat edilerek öğünler hazırlanmalıdır.
• Çocuklarda ve hamilelerde vitamin takviyesini doktor kontrolü olmadan kullanmayınız.

 


DİĞER BLOG YAZILARI