Güneş Kremi Neden Topaklanır?

Güneş Kremi Neden Topaklanır?

Güneş Kremi Neden Topaklanır?

Güneş kreminden sonra yapılan makyaj ya da kullanılan kremin geride bıraktığı silgi gibi pütürler, cilt üzerine yapışarak oldukça can sıkıcı bir hal alır. Topaklanma adını verdiğimiz bu olay pek sebepten kaynaklı gerçekleşebilir. Endişelenmeyin ve bekleyin! Güneş korumanızı hiçe saymadan ve güneş kremlerinden nefret etmeden önce ise sizlere vereceğimiz birkaç tavsiyeyle bu durumu düzeltebilmeniz mümkün! Öncelikle güneş kremi topaklanmasının en büyük sebebi, ürünün yüksek oranda silikon içermesidir. Silikon içerikli ürünler cilt üzerindeki nemi hapseder. Bu durum kulağa iyi gibi gelse de, zamanla ürünün topak topak birleşerek cilt üzerinde kötü görünmesine yol açar. Bu sebeple yoğun silikon içerikli ürünlerden kaçmak iyi bir tercih olacaktır. Daha dikkatli olmak için ürünlerin içeriğine bakarken, ilk sıralarda silikon ibaresinin yer almadığına dikkat etmelisiniz. Çünkü içerik listeleri en çok kullanılan maddelerden en aza doğru sıralanır. Az miktardaki silikon içerikleri ise çoğunlukla herhangi bir soruna yol açmaz. Topaklanma olarak düşündüğünüz olay, ölü deri hücrelerinizden kaynaklanıyor da olabilir. Cilt üzerinde pürüzlere sebep olan ölü deri hücreleri ve üstüne uygulanan güneş kremi, bu durumu iyice belirginleştirerek topak görünümüne yol açabilir. Bu problemin önüne geçmek için ise fırçalama ya da peeling uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Bahsi geçen nedenler dışında, güneş kremi ile birlikte uygulanan diğer ürünlerin etkileşimi ya da sürüm şekilleri de topaklanmanın nedenlerinden biri olabilir. Üstelik bu yanlış uygulama yöntemleri sadece topaklanmaya değil, beraberinde pek çok kötü görünüme de yol açabilir. Hadi bu durumlara daha yakından bakalım!
  

Güneş Kremi Diğer Bakım Ürünleriyle Birlikte Nasıl Kullanılır?

Güneş kremlerinin nemlendiricilerle, çeşitli serumlarla ve hatta makyajla bile birlikte kullanılabildiği bilinmektedir. Yine de bazen her cilt tipi ve her ürün için geçerli olmaz. Daha fazla ürün, daha fazla topaklanma ihtimali demektir. Sorunun çözümü içinse daha az ürün kullanımını tercih edebilirsiniz. Örneğin; eğer çok kuru bir cildiniz yoksa nemlendirici sürmek yerine sadece güneş kreminin nemlendirici etkisinden yararlanabilirsiniz. Bir diğer sorun ise kullandığınız ürünlerin birbirinden farklı bazlardan oluşmasıdır. Su bazlı ve yağ bazlı iki farklı ürünü aynı anda sürerseniz homojen bir dağılım gerçekleşmez. Bu yüzden bu ürünleri birlikte kullanmamaya çalışın ya da tüm ürünlerini cilt tipinizi de göz önünde bulundurarak aynı fazlarla oluşturulmuş şekilde tercih etmeye çalışın.
  

Güneş Kremi Nasıl Sürülmeli?

Güneş kreminin açık alana çıkmadan en az 15 dakika önce sürülmesi gerektiği bilinse de, doğru uygulama şekli herkes tarafından benimsenmeyebilir. Güneş kremlerini koruyucu özelliği sebebiyle bol bol sürmek istenebilir ve bu durum ciltte topaklanmalara ya da kireç gibi beyaz renkli bir yüze sebep olabilir. Bu yüzden yeterli ölçülerde ürün öncelikle ele alınmalı; ardından alın, yanaklar, burun ve çene gibi bölgelere eşit olarak dağıtılmalıdır. Bu aşamadan sonra ovalama hareketi uygulanmamalı, bunun yerine yavaşça tampon hareketlerle cildin emilimi sağlaması beklenmelidir.

 


Diğer Tüm Bloglar