Güneşlenirken Hangi Yağ Kullanılır ?

Güneşlenirken Hangi Yağ Kullanılır ?

Güneşlenirken Hangi Yağ Kullanılır?

Güneşlenirken hangi yağ kullanılır? Yaz aylarında cildin güneş altında bronzlaşması, sevilerek yapılan aktivitelerden birisidir. Güneşlenmek hem cilt görünümünü güzelleştirir hem de sağlık için faydaları bulunur. D vitamini, güneş yardımıyla sentezlenen organik bir bileşendir ve vücut için oldukça değerlidir. Güneş ışınlarının sağlık açısından daha birçok alanda destek sağladığını kanıtlamış çalışmalar bulunur. Güneşlenirken cildin yanmasını engellemek, güneşin zararlı ışınlarından korunmak ve cilt yıpranmalarının önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunur. Güneşlenme öncesinde, sırasında ve sonrasında özen gösterilmesi önerilen noktalar, bronzlaşmak isteyen herkes tarafından merak edilen konulardan birisidir. Doğal yağlar ve bitkisel özütler, güneşlenme sürecinde en çok tercih edilen unsurlardan birisidir. Doğal yağlar, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden direkt bir koruma sağlamaz. Bu koruma için güneş koruyucuların uygulanması gerekir. Doğal yağların cilt üzerine etkisi, yumuşatılması ve nemlendirilmesi yönündedir. Bronz bir ten için kullanılması önerilen doğal yağlar şu şekilde sıralanabilir:

- Avokado yağı - Hindistan cevizi yağı - Aloe vera - Fındık yağı - Shea yağı

Bu doğal yağlar hem güneşlenme öncesinde hem de sonrasında cilt üzerine uygulanabilir. Güneşlenme öncesinde uygulanmasına karar verilirse, ilk olarak güneş koruyucu kremlerin sürülmesine özen gösterilmesi önerilir.
   

Güneşlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

- Vücudun her bir noktasına eşit ve dengeli şekilde güneş koruyucu krem uygulanmalı. - Yüze uygulanan güneş koruyucular, yağlar, sütler gibi bakım ürünlerinin yüze uygulamaya uygun olduğundan emin olunmalı. Bazı güneş bakım ürünleri, sadece vücutta uygulanmaya uygun özellik gösterir. - Gölge olarak adlandırılan bölgelerde bile güneş koruyucular ve gerekli bakım ürünleri uygulanmalı. Cildiniz direkt güneş ışığı altında kalmadığı zamanlarda bile zararlı etkilerinden dolayı yıpranabilir. - Cilt tipiniz ve kişisel tercihlerinize uygun güneş koruyucu, doğal yağlar, güneş sonrası bakım kremleri ve bakım sütleri bulunmalı. Rastgele güneş bakım ürünleri kullanmak, cildinize yarardan çok zarar verecektir.

   

Hangi Saatlerde Güneşlenmeli?

D vitamini sentezini maksimum noktaya çıkartmak, bronzlaşmanın dengeli olmasını sağlamak ve güneşin zararlı ışınlarından olabildiğince kaçınmak için önerilen güneşlenme saatleri bulunur. Saat 10:30- 15:00 arasında güneşlenmekten kaçınılması önerilir. Bu saatler arasında, güneş dik açıyla vurmaktadır ve cilt üzerine ulaşan zararlı ışınlar en üst seviyede olacaktır. Öğleden sonra ve akşama doğru olan saatler, güneşlenmek için en ideal zaman aralığıdır.
   
Ne Kadar Süre Güneşlenmeli?
İdeal sonuçların elde edilmesi için özen gösterilmesi gereken bir diğer konu, ne kadar süre güneşlenileceğidir. Ortalama on beş ila yirmi dakikalık bir güneşlenme, D vitamini üretimi için yeterli olacaktır. Bronzlaşmak isteyen kişiler bu süreyi otuz ila kırk dakikaya çıkarabilir. Aralıksız bir saat boyunca güneş altında kalmamaya özen gösterilmesi gerekir. Bir haftada üç- dört gün, günde yarım saat boyunca güneşlenmek, harika bir bronzluk için yeterli olacaktır. Güneşlendiğiniz günlerin arka arkaya gelmemesine özen göstermeniz önerilir. Böylelikle cilt dokusunun gereksiz yıpranmasının önüne geçebilirsiniz. Güneşlenmediğiniz günlerde de doğal yağlar (avokado yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera) yardımıyla cilt bakımı yaparak yumuşaklığın korunmasını sağlayabilirsiniz.

 


Diğer Tüm Bloglar