Güneşten Korunmak İçin Evde Ne Yapılır?

Güneşten Korunmak İçin Evde Ne Yapılır?

Güneşten Korunmak İçin Evde Ne Yapılır?

Güneşten korunmak için evde ne yapılır? Cildin güneşten korunması hakkında en yaygın yanlış bilgi, direkt güneş ışığı altında kalmadan zararları olmayacağıdır. Ancak gölge olarak tanımlanabilecek bir noktada dursanız bile güneşin zararlı ışınları cildinize ulaşabilir. Benzer bir hata, bulutlu ve yağmurlu günlerde de yapılır. İki durumda da güneşin zararlı ışınları olan UVA ve UVB’nin ciltle teması gerçekleşir. Evde, gölge bir alanda iken güneşten korunmak için dikkat edeceğiniz unsurlar, dışarıdayken dikkat etmeniz gerekenlerle aynıdır.
  

Evde Güneş Kremi Sürülür mü?

Evde güneş kremi sürülür mü sorusunun en kısa ve basit yanıtı, evettir. Gün içerisinde ev içerisinde kalacağınız zamanlarda bile güneş kremi uygulamanız önerilir. Ev içerisinde uygulayacağınız güneş kreminin seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken tavsiyeler şu şekildedir:

- Cilt tipiniz ile uyum sağlayan bir güneş kremi bulun. Cilt tipinizi tanıyın ve buna uygun olarak tasarlanmış ürünleri tercih edin. - Ev içerisinde uygulayacağınız güneş kreminin hafif bir dokusunun olmasına ekstra özen gösterin. - SPF değeri 30 olan bir güneş kremi, ev içerisinde kullanım için yeterli olacaktır. Dışarıya çıkarken veya direkt güneş ışığı altında kalacağınız zamanlarda SPF değeri 50 olan koruyucuları tercih edebilirsiniz. Gölge yerlerde ve ev içerisinde ise, SPF 30 yeterli etkiyi yaratır. - UVA ve UVB koruması olan güneş koruyucuları uygulayın.

  

Güneş Kremi Evde Ne Zaman Tazelenir?

Sahil veya havuz kenarı gibi yerlerde güneş koruyucularının iki ila üç saatte bir tazelenmesi önerilir. Cilt üzerine sıklıkla tekrar uygulanmasının önerilmesi, çeşitli nedenlerden dolayı silinmesinden kaynaklanır. Bu nedenler, sahilde terlenmesi, denize/ havuza girilip çıkılması, deniz/ havuzdan çıkıldıktan sonra havlu ile kurulanması olarak sıralanabilir. Ev içerisinde bu nedenlerin hiçbiri rol oynamamaktadır. Bu nedenle güneş kreminin sekiz saatte bir yenilenmesi, yeterli etkiyi oluşturacaktır. Güneş koruyucuların etkilerini koruma süreleri ürün formüllerine bağlı olarak da değişiklik gösterebilir.
  

Güneş Kremi Hangi Aşamada Sürülür?

Makyaj yapan bireylerin en çok merak ettiği konu, güneş kremini hangi aşamada ciltlerine uygulamaları gerektiğidir. Güneş kremi, temizleyici, tonik ve nemlendiriciden sonra, makyaj malzemelerinden önce uygulanır. Güneş kremini nemlendirici yerine kullanılması önerilmez. Çünkü güneş koruyucuların içeriği, cilt için gerekli besleyici ve nemlendirici unsurları sunmak için yeterli değildir. Bu nedenle güneş kreminden önce kesinlikle nemlendiricinin de kullanılmasına özen gösterilmesi gerekir.

 


Diğer Tüm Bloglar