Güneşten Neden Korunmalıyız?

Güneşten Neden Korunmalıyız?

Güneşten Neden Korunmalıyız?

Güneşten neden korunmalıyız? Güneşten yeryüzüne gelen ışık, ultraviyole özellikte ışınlardan oluşmaktadır. UV ışınları, hepsi zararlı etkiye sahip değildir. Hatta, gerekli önlemler alındığında, vücut için faydalı özellik göstermektedir. Ancak önlemler alınmadan, uzun süreli olarak UVA ve UVB ışınlarına maruz kalmak ciddi sorunlara yol açmaktadır. Güneş ışınları, cilt dokusunda yıpratıcı etkiler yaratabilir, göz sağlığının bozulmasına neden olabilir, vücudun sıvı dengesini bozabilir. Uzun süre güneş altında kalmak, baş dönmesi, halsizlik gibi sorunlara yol açabilir. Cildin hassaslaşmasına ve hatta yanmasına neden olabilir. Tüm bu sorunlardan dolayı, güneşe karşı gerekli korumaların alınması gerekir. Güneş koruyucu kremler, bu noktada en faydalı özellik gösteren bakım ürünlerinden birisidir. Vücuda ve yüze uygulanabilen bu kremler, UVA ve UVB ışınlarının cilde ulaşmasını engeller. Yılın her zamanında, dışarıya çıkacak olsanız da evde kalacaksanız da uygulamanız önerilen bakım ürünleridir. Çünkü güneş ışınları çok fark edilmese bile, bulutlu günlerde de cilde ulaşabilir. Ayrıca camlardan geçerek evde de ciltte hasar yaratabilir. Her gün güneş koruyucu krem kullanımı ve düzenli olarak tazelenmesi, cilt sağlığının korunması açısından değerlidir. Güneş kremi ve güneş koruyucu ürün çeşitleri ile hem kendinizin hem de sevdiklerinizin cildini güneşe karşı koruyabilirsiniz.
 

Güneş Işığı Cilde Zarar Verir mi?

Güneş koruyucular uygulanmadan zararlı ışınların altında kalmak, cilt üzerinde kısa vadeli ve uzun vadeli yıpratıcı etkilere sahiptir. -Ciltte bölgesel yanıklar görülür. -Cilt hassaslaşır. -Ciltte bölgesel kuruluk ve kaşıntı sorunları oluşur. -Yaşlanmaya bağlı kırışıklık ve leke benzeri durumların oluşması hızlanır. -Güneş lekeleri kalıcı olabilir. -Ciltte kolajenin azalmasına neden olur. Bu da cilt elastikiyeti ve sıkılığını azaltır. -Cilt pürüzsüzlüğü bozulur.
 

Güneş Işınları Ne Zaman Zararlı?

Gerekli koruyucu önlemler alınmadığı sürece, güneş ışınları her zaman cilt için zararlı özellik gösterir. Günün belirli saatlerinde, diğerlerine oranla, daha yıpratıcı etkileri bulunur. Bu saatlerde, direkt güneş ışığı altında kalmaktan kaçınılması ve güneşe çıkılması gerektiğinde ise, cilt bakımının özenle yapılması önerilir. 10:30 ve 15:30 saatleri arası, güneşin en dik açılarla geldiği ve en zararlı olduğu saatlerdir.
 

Güneşlenmek Zararlı mı?

Güneşin tüm zararlı etkilerinden bahsettikten sonra akıllara takılan sorulardan birisi, güneşlenmenin zararlı olup olmamasıdır. Güneşlenme, uygun koruyucu ürünler uygulandığı ve güneş altında geçirilen süre kısıtlandığı sürece, zararlı değildir. Güneşlenmenin zararlı olduğu durumlar, uygun güneş öncesi ve sonrası bakımı yapılmadığında görülür. Ayrıca güneşlenme süresinin saatlerce uzatmak ve arka arkaya günlerde güneşlenmek de zararlı etkiler oluşturacaktır.

 


DİĞER BLOG YAZILARI