Hangi Fondöten Daha İyi

Hangi Fondöten Daha İyi

Hangi Fondöten Daha İyi?

İyi bir makyajın ilk adımı, eşitlenmiş ve kusurları iyi kapatılmış bir cilttir. Bunu yapmak her zaman kolay değildir. Çeşitli kapatıcılar, renkli nemlendiriciler, kremsi formlarıyla bb ve cc kremler, bir de birbirinden farklı formüllerle geliştirilmiş fondöten ürünleri büyük bir kafa karışıklığına yol açar. Öncelikle ‘Hangi ürünü seçmeliyim?’ ile başlayan sorular daha sonra ‘Hangi renk benim için uygun?’ ile devam eder. Üstelik cildin görünümünü iyileştirmek için kullanılan fondötenler yanlış bir tercihte bulunmanız halinde, çok daha kötü sonuçlara yol açabilir. Hatta bazı ürünler çeşitli cilt tiplerinde siyah nokta, akne ya da kuruluk gibi belirtileri ortaya çıkarabilir. Olumsuz etkiler göz önüne alındığında, fondöten tercihinin çok da kolay olduğu söylenemez. En iyi fondöten, güvenilir markalar tarafından geliştirilen ve cilt tipinizle uyumluluk sağlayan çeşitlerdir. Bu ürünleri keşfetmek ve daha yakından tanımak içinse en çok beğenilen fondöten ürünlerini aşağıda sizler için listeledik!
  • Vichy Dermablend Fluid Düzeltici-Kapatıcı Fondöten
  • La Roche Posay Toleriane Teint Fondöten
  • Jane İredale Likit Mineral Fondöten
  • Dermoskin Likid Fondöten
  

Yağ Bazlı Fondöten Mi? Su Bazlı Fondöten Mi?

Hemen hemen her kozmetik ürününde karşımıza çıkan yağ ve su bazlı formüller, aslında ürünün hitap ettiği cilt tipini açıkça göstermektedir. Bu yüzdendir ki hem yağ bazlı hem de su bazlı fondötenlerin çeşitli avantaj ve dezavantajları vardır. Önemli olan kendi cilt tipinizi ve ihtiyaçlarınızı doğru belirleyerek buna uygun olan üründen yana tercih yapmaktır. Yağ bazlı formüllerde, genel baz yağlı içerikler bulunur. Bu yağlar özellikle kuru ciltler için iyi bir tercihtir. Çünkü kuru bir bileşiğe sahip değildir. Pul pul görünümlerin oluşumu da engellenir. Ayrıca uzun süreli kalıcılık gösterebilir. Yoğun kıvamı sebebiyle cilt üzerinde daha kalın ve parlak durabilir. Su bazlı fondöten formülleri ise özellikle karma ve yağlı ciltlerin favorilerindendir. Yağ bazlı ürünlerin aksine bu formüllerdeki genel baz yapısı sudan oluşur ve bu şekilde nemlendirme sağlanır. Yağ bazlı fondötenlere göre daha mat ve doğal bir etki sağlar. Yüzün kuru bölgelerinde ise ekstra kuruluk ve gerilmeler oluşturabilir.
  

Yağlı ve Karma Ciltler Fondöten Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Yağlanmaya meyilli ciltler için fondöten seçimi zor olabilir. Normal fondötenler cildin yağlanmasına bağlı olarak cilt üzerinden akarken, pudra yapılılar ise çeşitli topaklanmalar oluşturabilir. Üstelik cilt üzerinden asla ayrılmayan parlaklık görüntüsü de epey can sıkıcıdır. İşte bu noktada yağlı ve karma ciltlerin fondöten seçimi esnasında dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunur.
  • Fondöten seçimi esnasında olabildiğince yağsız içeriklerden faydalanın. Böylece ekstra parlamaları önleyebilirsiniz.
  • Ürünler üzerinde yer alan mat /parlak ibareleri senin için önemlidir. Normal bir cilt görünümü oluşturmak için mat etkiye sahip fondötenler, yağlı ciltlerin istediği görünümü sunabilmektedir.
  • Nemlendiricilerde olduğu gibi, fondöten ürünlerinde de su bazlı alternatiflerden yana tercih yapmalısınız.

 


Diğer Blog Yazıları