Krem Pişiğe İyi Gelir Mi?

Krem Pişiğe İyi Gelir Mi?

Krem Pişiğe İyi Gelir Mi

Krem pişiğe iyi gelir mi? Pişik sorunu genelde bebeklerle birlikte tanımlansa da özellikle yaz aylarında 7’den 70’e herkesi ilgilendirmektedir. Rahatsız edici hissiyatı ve acı veren dokusuyla beraber pişikler gün boyu bir eziyete dönüşebilmektedir. Bebeklerde görülen pişik ise uzun süreli huzursuzluklara neden olabilmektedir. Bu yüzden pişik sorununu engellemek için çeşitli önlemler alınmalı, pişik oluşumları içinse bir an önce tedavi edici yöntemler uygulanmaya başlamalıdır.

Pişik sorunu genelde bebeklerle birlikte tanımlansa da özellikle yaz aylarında 7’den 70’e herkesi ilgilendirmektedir. Rahatsız edici hissiyatı ve acı veren dokusuyla beraber pişikler gün boyu bir eziyete dönüşebilmektedir. Bebeklerde görülen pişik ise uzun süreli huzursuzluklara neden olabilmektedir. Bu yüzden pişik sorununu engellemek için çeşitli önlemler alınmalıdır. Pişik oluşumu için pişik kremi çeşitleri denenebilir.


Pişik Neden Olur?

Bebeklerdeki pişik beslenme alışkanlıklarından, yanlış bez kullanımından ve uzun bez değişim sürelerinden, çeşitli temizlik mendillerinden kaynaklanabilmektedir. Yetişkinlerde görülen pişik çeşitleri ise hareketsizliğe, kiloya, vücudun yeterince kurutulmamasına ya da terlemeye, hassas ciltlere ve yanlış iç çamaşırına bağlı sebeplerle meydana gelebilmektedir.

Nemli veya ıslak kalan cilt bölgesinde bir çeşit mantar oluşumu gözlenir. Bu mantar deri tabakasının kızarmasına, yanmasına ve kişide ağrılı bir his oluşmasına sebebiyet verir. Eğer bölgenin nemi ve ısısı yüksek olursa mantarların yayılımı devam edecek ve kısa bir zaman zarfında geniş vücut bölgeleri bu sorunla karşı karşıya kalacaktır.


Pişik Nasıl Anlaşılır?

Cildin yüzeyinde sebum adı verilen ve vücutta oluşturularak gözeneklerde dışarı çıkan koruyucu bir yağ tabakası bulunmaktadır. Bu tabaka cildin nem dengesini sabit tutarken aynı zamanda elastikiyetini arttırmakta, çeşitli çatlak ve yara oluşumlarının önüne geçmektedir. Ancak pişik oluşumlarında meydana gelen mantar türleri cildin tabakasındaki bu sebumun kuruyup savunmasız bir hale gelmesine sebep olur. Korunmasız kalan deri tabakasında ise bölgesel kızarıklıklar meydana gelirken bölgesel kabartılar da ortaya çıkmaktadır. Zamanla şiddeti artan pişik sorunlarında bu kabartılar şişmeye devam ederek içi su dolu bir görüntü alabilir ve hissedilen ağrının boyutu da artabilmektedir.


Pişik için Evde Ne Yapılabilir?

Pişik sorunlarının giderilmesinde ya da şiddetinin azaltılmasında evde uygulayacağınız yöntemler etkili olabilmektedir.

• Öncelikle pişik olan cildin kuru tutulmasına özen göstermelisiniz. Bebeklerde sık sık bez değişimi yapılmalı ve bölgenin gün içinde bezden uzak bir şekilde havalandırılmasına dikkat edilmelidir. Yetişkinlerde ise pamuklu iç çamaşırları tercih edilerek oluşabilecek nemin emilmesi sağlanmalıdır.
• Pişik olan bölgenin temizliği esnasında ovalama hareketlerinden uzak durmalı, nazik hareketlerle temizlik sağlanmalıdır. Aksi takdirde bölge tahriş olacak ve mantar oluşumuna daha açık bir hale gelecektir.
• Pişik oluşumunu ön görebiliyorsanız tahriş olan bölgeye önceden ince bir katman halinde vazelin ya da hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Bu durum bölgenin nemlenerek onarılmasına yardımcı olacaktır.
• Eğer pişik oluşumu gerçekleştiyse evde uygulanacak yöntemlerin yanında buna uygun bir pişik kremi tercih ederek düzenli kullanımla bölge tedavi edilmelidir.


Pişik Ne Kadar Sürede Geçer?
Cildin serin ve ferah tutulması, doğru pişik tedavi yöntemlerinin kullanılması ve pişiğe neden olan sebeplerin ortadan kaldırılmasıyla yetişkinlerde görülen pişik sorunları yaklaşık 2 hafta içerisinde iyileşebilmektedir. Bebeklerde görülen pişikler ise genelde bez kullanımına bağlı sebeplerden oluştuğu için düzenli bez değişimlerinin ve onarıcı kremlerin desteğiyle birlikte birkaç gün içerisinde iyileşebilmektedir.

 


DİĞER BLOG YAZILARI